Při nehodě dvou osobních aut v Praze se zranili dva policisté

V pražských Kobylisech se dnes večer srazilo policejní auto s jiným osobním vozem. Tři lidé jsou zranění. Podle informací jsou mezi zraněnými dva policisté, jejich auto se při nehodě převrátilo na střechu.

Pražská burza posílila, zdražila většina hlavních emisí

Pražská burza dnes díky růstu většiny hlavních emisí posílila. Index PX stoupl o 1,14 procenta na 952,47 bodu. Nejvýrazněji zdražily akcie výrobce lihovin Stock, a to o více než tři procenta. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Praha ve třetí výzvě kotlíkových dotací rozdělí 2,4 milionu Kč

Ve třetí výzvě takzvaných kotlíkových dotací rozdělí Praha 21 žadatelům dohromady 2,4 milionu korun. Dnes to schválili radní. Zájem překročil sumu, která byla pro tuto výzvu vyhrazena. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší v Praze.

Praha dokončila podpěry v podzemí bývalého Stalinova pomníku

Pražský magistrát dokončil podpěry v podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné. Byly umístěny na nejkritičtější místa, která hrozila propadem. Stály 32,5 milionu korun, sdělil dnes pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Stavební úřad nechal loni na podzim prostor nad podzemní částí pomníku na několik týdnů uzavřít. Testy poté ukázaly, že konstrukce je v lepším stavu, než se město domnívalo. Co bude s torzem pomníku do budoucna, zatím není jasné.

Praha zlevnila nájem asi 300 nájemcům nebytových prostor

Praha zlevní nájemné ve svých nebytových prostorách asi 300 nájemcům, kteří o slevu požádali v rámci podpory podnikatelů postižených pandemií covidu-19. Slevy ve výši 30 procent za duben, květen a červen dnes schválili radní. Další podnikatelé mohou o slevu žádat i nadále, a to do konce září na základě vládního programu COVID – Nájemné.

Praha upraví plán stavby sídla záchranářů na Střižkově

Pražský magistrát nechá přepracovat zadání tendru na projekt stavby nového sídla záchranné služby, které by mělo vzniknout v areálu Polikliniky Prosek na Střížkově. Jak řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě), původní zadání počítalo pouze se stavbou sídla, ale nyní je v plánu pozemky ve spolupráci s Prahou 9 využít i pro další stavby se sociálním nebo zdravotním účelem. Magistrát k tomu nechá zpracovat ověřovací studii, schválili dnes radní.

Oprava bývalé ubytovny v Praze 11 je kvůli covidu pozastavená

Rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra na Jižní Městě byla pozastavena. Důvodem je karanténa zaměstnanců stavební firmy Hochtief, která budovu v ulici Nad Opatovem opravuje. Karanténa je nařízená kvůli onemocnění zaměstnance subdodavatele covidem-19. Praha 11 to dnes uvedla na svém webu.

O Desfourský palác se bude starat Muzeum hlavního města Prahy

O pražský památkově chráněný Desfourský palác se bude nově starat Muzeum hlavního města Prahy (MHMP). Důvodem je nedostatek výstavních prostor, s kterým se muzeum potýká. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Kdy se muzeum do paláce, který stojí nedaleko hlavní budovy na Florenci, nastěhuje, není jasné, neboť je ve špatném stavu a vyžaduje rekonstrukci. MHMP je příspěvkovou organizací hlavního města.

Prezidentem opět Duda

Polským prezidentem je opět Duda. Varšavský primátor se prezidentem nestal .

DUDA Andrzej Sebastian 10,409,999 hlasů (51,16% )
TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz 9 935 875 hlasů (48,84%)

https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/

Pražskou zoo zatím v červenci navštívilo méně lidí než loni

Zoologickou zahradu v Praze během prvních dvou týdnů prázdnin navštívilo zhruba 70.000 lidí. Je to o 8000 návštěvníků méně než ve stejném období loňského roku. Chybí hlavně turisté, uvedla dnes na dotaz mluvčí zoo Helena Petáková.

Praha prověří zakrytí části Radlické radiály a další úpravy

Pražský magistrát nechá prověřit možné zakrytí chystané Radlické radiály v úseku od jejího napojení na Rozvadovskou spojku po křižovatku u metra Nové Butovice. Radní dnes schválili tendr na technickou studii, která má zahloubení v různém rozsahu prověřit. Kromě toho má zhodnotit další úpravy vycházející z návrhů občanských iniciativ. Projekt radiály je nyní v územním řízení, které se kvůli námitkám výrazně protáhlo.

Praha bude hledat projektanta dalších úprav Vítězného náměstí

Praha prostřednictvím Technické správy komunikací (TSK) a Institutu plánování a rozvoje hlavního města (IPR) zahájí přípravu zadávacího řízení na výběr generálního projektanta dalších fází úprav Vítězného náměstí v Praze 6. Příprava by měla být hotová v březnu 2021. Dnes to schválila rada hlavního města. Celkové náklady na přeměnu lokality jsou odhadovány na 500 milionů korun bez DPH.

Odborníci zahájili průzkum hromadného hrobu na ďáblickém hřbitově

Archeologové zahájili na ďáblickém hřbitově v Praze průzkum hromadného hrobu sondou, aby určil přesné místo uložení ostatků Zdeny Mašínové.Pokud odborníci ostatky odhalí, budou exhumovány a uloženy do rodinného hrobu. Sonda je posledním způsobem prověření místa uložení ostatků. Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky loni v březnu. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu.

Praha sníží běžné výdaje rozpočtu o 613,5 milionu korun

Pražský magistrát sníží běžné výdaje v letošním rozpočtu o 613,5 milionu korun. Nejvyšší částky jsou sníženy magistrátním odborům hospodaření s majetkem a dopravy, o peníze přijdou i další odbory. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Důvodem jsou výpadky financí související s pandemií covid-19. V letošním schváleném rozpočtu má Praha stanovenu výši běžných výdajů 64,8 miliardy Kč. Vedení města očekává kvůli pandemii propad 12 až 15 miliard korun.

Bývalý konec Výstaviště v Praze 7 bude přičleněn ke Stromovce

Bývalý konec Výstaviště v Praze 7 bude přičleněn ke Stromovce a zrekonstruován. Cílem je proměnit dosud nevyužívané plochy na místa určená k rekreaci. Magistrát nyní vypíše zakázku na dodavatele prací. Maximální cena oprav bude 19,46 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Praha rekonstruuje Stromovku několik let, naposledy byla dokončena oprava prostoru před Šlechtovou restaurací.

Praha přidá 46 milionů Kč do fondu na podporu podnikatelů

Pražský magistrát přidá 46 milionů korun do svého záručního fondu COVID Praha na podporu podnikatelů postižených opatřeními proti koronaviru. Celková částka vložená do fondu tak je 646 milionů. O navýšení dnes rozhodli pražští radní. Praha vytvořila program poté, kdy nebylo možné, aby se pražští podnikatelé hlásili do vládního programu COVID II. Záruky pro město vyřizovala Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

Šéf Karlín Group: Založení společného podniku s DPP nic nebrání

Společný podnik k rozvoji stanice metra Nádraží Holešovice a jejího okolí, který připravuje pražský dopravní podnik (DPP), je podle právního názoru společnosti Karlín Group de facto uzavřen, protože byl odsouhlasen orgány podniku a radou města. Sdělil to Serge Borenstein, šéf Karlín Group, která v oblasti vlastní pozemky a se kterou DPP plánuje spolupracovat. V poslední době se objevily informace o analýze, která společný podnik zpochybňuje, podle Borensteina je výsledkem politických bojů.

Jednání rady hl. města Praha

https://www.praha.eu/public/e8/d5/97/3143041_1094179_Prg_27_Rada_2020.pdf

Pražští radní projednají navýšení peněz na podporu podnikatelů

Pražští radní dnes projednají navýšení programu na podporu podnikatelů postižených opatřeními proti pandemii koronaviru. Program COVID Praha zřejmě rozšíří o 46 milionů korun na celkových 646 milionů. Radní mají jednat také o slevě na nájemném pro podnikatele postižené opatřeními proti koronaviru, koncepci proměny Vítězného náměstí nebo stavbě Radlické radiály. Projednají i zrušení zadání veřejné zakázky na stavbu budovy záchranné služby.

Pandemie koronaviru

V sobotu přibylo v Česku 53 nových případů koronaviru, za dnešek zatím laboratoře potvrdily 33 nakažených. Předchozí čtyři pracovní dny přesáhl denní přírůstek stovku, o víkendech a svátcích ale bývá méně testů, tím pádem i potvrzených případů. V sobotu se prověřilo méně než 2000 vzorků. Celkem hygienici od vypuknutí nemoci covid-19 v zemi potvrdili 13.148 nakažených a počet provedených testů se blíží 600.000. Vyléčilo se 8229 lidí s nákazou, počet obětí zůstává od čtvrtka na číslu 352.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.7.2020