Že se střetávají ve volených orgánech vládnoucí koalice a nevládnoucí opozice, na tom není nic zvláštního…

To je typické ve všech demokratických státech, a nejen v parlamentech, ale v tomto případě i na magistrátech. Že se však v takové míře střetávají mezi sebou samotní koaliční partneři, to se jeví býti snad jen pražským unikátem. Mnohem více střetů, hádek a konfliktů je mezi samotnými koaličními partnery, až je to do očí bijící, jak se Piráti, reprezentovaní primátorem Zdeňkem Hřibem, Praha sobě vedená Janem Čižinským a dílem, prostřednictvím Adama Scheinherra, navezená do politiky primátora Hřiba a Spojené síly pro Prahu Jiřího Pospíšila, dokáží mezi sebou škorpit a neshodnout se i na elementárních politických cílech a opatřeních.

Naposledy to bylo vidět na debatě v nedělní Partii, jíž se účastnil Zdeněk Hřib (Piráti), Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu) a Patrik Nacher (ANO). Došlo například o střet ohledně přemalovávání tramvají, zpráva, která se objevovala na internetu v posledních dnech, a podle které mělo být na tuto akci vyhozeno 100 miliónů Kč. Zdeněk Hřib jí označil za hoax, kategoricky popřel, a řekl, že pouze nové tramvaje budou mít nový design. Obratem byl, ale trochu vykolejen, víc než kdejaká tramvaj, svým koaličním kolegou Pospíšilem, který řekl, že původní varianta skutečně počítala s přemalováním všech tramvají, a že Hana Marvanová se proti tomu postavila, protože to je drahá zbytečnost. Navzdory tomu se dál Hřib bránil slovy, že o ničem takovém neslyšel, a sváděl vinu na Praha sobě, která má, prostřednictvím výše zmíněného Adama Scheinherra, v gesci dopravu.

Pospíšil a Hřib si vjeli do vlasů, kvůli posudkům k družstevnímu bydlení. Jedním takovým, téměř tajeným, Zdeněk Hřib nedávno pohřbil roční práci své koaliční kolegyně Hany Marvanové. Pospíšil vyčítal, že kvůli těmto posudkům nedojde k dalšímu rozvoji družstevního bydlení, a Pražané nebudou mít družstevní byty. Pospíšil a Hřib se hádali o podstatu projektu, zatímco přítomný Patrik Nacher tomu mohl jen přihlížet, ale také se projevil jako zodpovědný zastupitel, a stěžoval si, že tohle se neustále opakuje na každém zastupitelstvu.

Současné vedení Prahy nastoupilo do pestré a široké koalice, pod hesly o transparentnosti, kompetentnosti a efektivnosti a s velice ambiciózními cíli a programy. Tohle je výsledek o ani ne dva roky později.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 13.7.2020

Zdroj:

https://cnn.iprima.cz/hrib-stat-neudelal-pri-obnove-prahy-maximum-mesto-prijde-o-80-miliard-korun-5891