Před pár dny publikoval Martin Fendrych komentář o Paříži a Praze…

Tento komentář byl reakcí na znovuzvolení socialistické političky Anne Hidalgové do funkce pařížské starostky, a taky reakcí na její program, který se chystá zavést. Nicméně, komentář pana Fendrycha bych trochu poupravil. Místo „Praze chybí Hidalgová“, bych napsal „Praha má Hidalgovou“. 

Pan Fendrych kvituje experimenty chystané Hidalgovou v Paříži, včetně likvidace parkovacích míst a zhoršení dopravy ve městě pod záminkou ekologické politiky a pomoci chodcům. Ambiciózní plány, které si Paříž možná dovolit může, byť to pravděpodobně zhorší postavení nízkopříjmových Pařížanů, se však už realizují i v Praze. Ke komentáři pana Fendrycha jen dodám, že v době hospodářské krize, pandemie COVID a rostoucích sociálních rozporů je řešení cyklotras, ekologických manifestů a blokování automobilové dopravy, určitě mezi nejdůležitějšími tématy.

Pan Fendrych si nevšiml, že Praha už svou Hidalgovou má. Dokonce dvě. Jsou jimi Zdeněk Hřib (Piráti) a Adam Scheinherr (Praha sobě). Ti již v Praze naplno experimentují s podobnými plány, s menšími, či ještě menšími úspěchy. Typickými příklady jsou cyklotrasa na dálnici na Rozvadov, a zejména pak experiment se Smetanovým nábřežím, který rozjel diskuzi napříč magistrátem, a jenž už byl popsán na řadě našich příspěvků. Právě takový experiment, jako byl ten se Smetanovým nábřežím, plánuje Hidalgová zavádět napříč Paříží, a někteří novináři si přejí i to, aby byl zaváděn napříč Prahou. 

Děsím se představy, že by se toho radní našeho města chytili, ale vzhledem k tomu, jak jsou rozhádaní, i kvůli takovým experimentům, se to Praze snad bude vyhýbat.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 13.7.2020

Zdroj:

https://nazory.aktualne.cz/komentare/praze-chybi-hidalgova/r~e28e7da8bc4c11eaaabd0cc47ab5f122/