Zemřel Miloš Jakeš

Zemřel předrevoluční generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let. Uvedla to televize CNN Prima News, podle které se dnes konal Jakešův pohřeb v pražském motolském krematoriu. Jakeš se do povědomí zapsal zmateným a místy až bezelstně upřímným projevem z Červeného Hrádku na Plzeňsku z července 1989, jehož nahrávka bavila lidi v celém tehdejším Československu.

V Praze si připomněli vyhlazení terezínského rodinného tábora

U Veletržního paláce v Praze si dnes desítky lidí včetně pamětníků připomněly vyhlazení takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi v roce 1944. O předehru se na místě zvaném Radiotrh postaral houslista Pavel Švestka. Právě na tomto místě, kde se dnes nachází pamětní deska, bylo za války registrační místo pražských občanů židovského původu předvolaných do transportů. Součástí akce nazvané Vzpomínka na BIIb byla výstava fotografií Jana Lukase s texty Ondřeje Kundry Druhý život Vendulky V. a koncert Bennewitzova kvarteta v zaplněné Velké dvoraně Veletržního paláce.

Pražská burza oslabila, ztratila většina emisí, Avast 4,5 pct

Pražská burza dnes oslabila, index PX klesl o 1,54 procenta na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s technologickou společností Avast, která ztratila přes 4,5 procenta. S mírným ziskem uzavřely pouze Komerční banka a pojišťovna VIG. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Praha nabídne dotace za 50 milionů na volnočasové akce pro děti

Předběžně až 50 milionů korun nabídne příští rok pražský magistrát na dotacích pro pořadatele volnočasových akcí pro děti a mládež. Přesná částka bude ještě záviset na rozpočtu pro příští rok. Oproti minulosti je do programu nově zařazena i podpora vzdělávání lidí pracujících s dětmi a mládeží. Zájemci o dotaci budou moci podávat žádosti letos od 25. září do 9. října.

V představenstvu Letiště Praha je nově exředitel ČT Puchalský

Novým členem představenstva Letiště Praha se stal dosavadní výkonný ředitel pro neletecký obchod letiště Jakub Puchalský (50). V minulosti byl například generálním ředitelem České televize, na letišti působí od září 2014. Odpovědný bude nově za letecký i neletecký obchod a také marketing a komunikaci. Ve vedení nahradí Milana Špačka, který se přesunul na pozici výkonného ředitele pro bezpečnost. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Čtyřčlenné představenstvo letiště rozhoduje o důležitých provozních záležitostech. V jeho čele je Václav Řehoř, dalšími členy jsou kromě Puchalského Jiří Kraus a Jiří Černík.

Za ubodání bezdomovce ve Vršovicích uložil soud makléřovi 15 let

Dvacetiletý Ondřej Kos má jít na 15 let do vězení za to, že loni v říjnu v pražských Vršovicích ubodal bezdomovce. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud. Kos se k činu přiznal. Dnešní rozsudek není pravomocný. Za trýznivou vraždu hrozí realitnímu makléři až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Obvodní soud bude potřetí řešit údajné vyzrazení razie Vidkun

Obvodní soud pro Prahu 5 se bude muset potřetí zabývat případem údajného vyzrazení razie Vidkun, ze kterého je obžalován bývalý kriminalista Luděk Vokál. Odvolací pražský městský soud na konci června v neveřejném zasedání zrušil rozsudek, podle kterého se expolicista dopustil zneužití pravomoci. Vyplývá to z justiční databáze. Vokál s obžalobou nesouhlasí. Hrozí mu až pětileté vězení.

Muž se odvolal proti podmínce za schvalování terorismu

Odvolací soud se bude muset zabývat případem Václava Klestila, který podle obžaloby na facebooku schválil teroristický útok na mešity v novozélandském Christchurchi. Padesátiletý muž se odvolal proti tříletému podmíněnému trestu, který za podporu a propagaci terorismu dostal na počátku června. Uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

TSK ukončí opravu mostu v Aviatické ulici o dva týdny dříve

Pražská Technická správa komunikací (TSK) dnes odpoledne ukončí opravu mostu v Aviatické ulici u letiště v Ruzyni. Původně měly práce trvat až do 24. července. Ukončena budou dopravní omezení, která si práce vyžádaly.

Za vraždu manželky potvrdil soud dvanáctileté vězení

Za vraždu manželky si třiapadesátiletý muž odpyká 12 let ve vězení. Trest mu dnes potvrdil odvolací pražský vrchní soud. Muž uškrtil svoji ženu loni v létě v jejich bytě v Havlíčkově Brodě. Tělo odvezl a hodil do rybníka. Vraždě předcházela několikahodinová manželská hádka kvůli mužově nevěře.

V případu Rathova exporadce Bušiny začnou ve středu závěrečné řeči

Krajský soud v Praze se dnes vrátil k případu bývalého poradce středočeského hejtmana Davida Ratha Filipa Bušiny, který spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě v kauze údajných daňových úniků. Původně sice Bušinu a část stíhaných obžaloby zprostil, rozsudek ale v roce 2018 zrušil odvolací soud. Soud dnes doplnil dokazování mimo jiné o odposlechy, ve středu začnou strany přednášet závěrečné řeči. Bušina vinu odmítá.

Kvůli covidu se v Praze uzavřelo méně registrovaných partnerství

V Praze uzavřelo v první polovině letošního roku registrované partnerství 33 párů, tedy asi o polovinu méně než v loňském roce ve stejném období. Důvodem jsou dřívější karanténní opatření kvůli covidu-19 a uzavření hranic. Na dotaz to uvedl Martin Šebesta z tiskového oddělení Prahy 1. Jen v této městské části je možné v metropoli registrované partnerství uzavřít, na místě trvalého pobytu nezáleží.

Při nehodě dvou osobních aut v Praze se zranili dva policisté

V pražských Kobylisech se včera večer srazilo policejní auto s jiným osobním vozem. Tři lidé jsou zranění. Podle informací jsou mezi zraněnými dva policisté, jejich auto se při nehodě převrátilo na střechu.

Pandemie koronaviru

V Česku se zatím objevilo 30 nových případů koronaviru, celkem dosud onemocnělo 13.204 lidí. O víc než sto na 8366 přibylo vyléčených. Úmrtí je 353.V červenci se Češi dosud nakazili koronavirem v šesti zemích. V centrální databázi infekčních nemocí je od 1. do 11. července evidováno devět takových případů, z toho tři lidé byli na Slovensku, dva ve Švédsku a po jednom v Chorvatsku, Británii, Maďarsku a Srbsku.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.7.2020