Pražská burza potřetí v týdnu změnila směr, vzrostla o 1,1 pct

Pražská burza potřetí v tomto týdnu změnila směr a smazala část úterního poklesu. Index PX dnes vzrostl o 1,10 procenta na 948,11 bodu. Posilovaly akcie bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes vylepšila svůj kurz k euru a výrazněji vůči dolaru.

Hasiči: Z výstavních prostor Muzea Kampa je nutné vynést obrazy

Kvůli zplodinám hoření, které pronikly do výstavních prostor Muzea Kampa v Praze, je nutné vynést obrazy z výstavních prostor, uvedli hasiči na twitteru. V technické místnosti muzea v ulici U Sovových mlýnů hořely dnes odpoledne elektrické rozvody. Na místě zasahují čtyři jednotky hasičů. V budově se nacházely tlakové lahve, hasiči je vynosili. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Požár u Sovových mlýnů

Do ul. U Sovových mlýnů vyrazily 3 jednotky hasičů k požáru budovy, ve které by se měly nacházet tlakové lahve. Jedná se o požár elektrických rozvodů v technické místnosti. Na místě jsou hasiči z centrální a smíchovské stanice a jednotka HÚOPH.

Libeňský most čeká v pátek v noci zatěžovací zkouška

Pražský Libeňský most čeká další zatěžovací zkouška. Testy se uskuteční v noci z pátku na sobotu 18. července. Nebudou se týkat hlavního mostu přes řeku, ale takzvaného inundačního mostu na břehu. Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu, nikdy nebyl opravován. TSK most testovala naposledy letos v březnu.

Praha 10 začala vydávat parkovací oprávnění k chystaným zónám

Radnice Prahy 10 dnes začala vydávat parkovací oprávnění pro obyvatele Vršovic a části Vinohrad, kde začnou 24. srpna platit zóny placeného stání. Jak dnes sdělil mluvčí radnice Jan Hamrník, za dopoledne úřad ve výdejně odbavil asi 125 lidí. Oprávnění je možné vyřídit také elektronicky, čehož podle mluvčího mnoho lidí využívá.

Žalobkyně znovu navrhla pro Bušinu 7,5 roku za daňové úniky

Státní zástupkyně dnes navrhla 7,5 roku vězení pro bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušinu, který je spolu s dalšími lidmi obžalovaný v kauze daňových úniků za 630 milionů korun. Žádá také, aby mu středočeský krajský soud uložil peněžitý trest sedm milionů korun a zákaz činnosti v řídících orgánech obchodních společností. Bušina, který byl také poradcem středočeského hejtmana Davida Ratha, vinu dlouhodobě odmítá. Dnes zopakoval, že obžaloba nepředložila jediný důkaz, který by svědčil o jeho vině. Hrozí mu až desetileté vězení. Soud vynese rozsudek 31. července.

Padělaných bankovek a mincí v pololetí meziročně ubylo

Česká národní banka v pololetí zadržela 573 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním srovnání pokles o 23 procent, loni za stejné období ČNB zadržela 743 padělků. Počet padělků klesl v korunách, v eurech i dolarech. Údaje zveřejnila ČNB na internetu.

Na Černém Mostě začala stavba parkovacího domu pro 880 aut

Na pražském Černém Mostě u Chlumecké ulice dnes začala výstavba parkovacího domu pro 880 aut. Dům bude fungovat v rámci záchytných parkovišť P+R. Výstavba bude dokončena v říjnu 2021 a město vyjde na asi 500 milionů korun. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09). Další parkoviště P+R plánuje město letos otevřít v Lipencích, Hostivaři a Kyjích.

Ministerstvo zamítlo námitku ohledně zdymadla na Smíchově

Ministerstvo zemědělství zamítlo námitku systémové podjatosti, kterou podala Praha 5 proti plánu Povodí Vltavy postavit na Smíchově novou plavební komoru. Projekt však zatím nedostal zelenou, protože ministerstvo čeká na stanoviska některých institucí. Dnes to sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Proti plánu je pražský magistrát i městské části Praha 1 a Praha 5, povodí i tak na stavbě trvá.

V úterý přibylo po třech dnech opět více než 100 případů covidu

Počet nových případů koronaviru se v úterý po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo 103 nakažených, zatímco v pondělí a o víkendu se denní přírůstky držely kolem 60. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 4545 lidí. Od března se nakazilo 13.341 lidí, 8441 z nich se vyléčilo, 355 nemocných s covidem zemřelo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

U soudu zazní závěrečné řeči v případu bývalého poradce Ratha

U středočeského krajského soudu dnes zazní závěrečné řeči v případu bývalého poradce středočeského hejtmana Davida Ratha Filipa Bušiny, který spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě v kauze údajných daňových úniků za 630 milionů korun. Krajský soud sice Bušinu a část stíhaných obžaloby zprostil, rozsudek ale v roce 2018 zrušil odvolací soud. Soud u nového hlavního líčení uznal odposlechy, které v minulosti jako důkaz odmítl.

V Českém Brodě se srazil osobní vlak jedoucí z Prahy-Masarykova nádraží

Dle prvotních informací je na místě až 60 zraněných a jeden mrtvý . Drážní inspekce bude šetřit mimořádnou událost v místě jejího vzniku. Podrobnosti zjišťujeme.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.7.2020