Pražská burza mírně posílila, nahoru ji táhly akcie ČEZ

Pražská burza dnes mírně posílila, index PX stoupl o 0,10 procenta na 949,09 bodu. Nahoru táhly burzu hlavně akcie energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Polepšila si dnes více než polovina hlavních emisí pražské burzy.

Pražská koupaliště čelí problémům kvůli koronaviru a počasí

Pražské venkovní bazény a koupaliště mají letos problémy s nízkou návštěvností, danou pozdějším začátkem sezony kvůli epidemii nového koronaviru a nepřízní počasí. Podle měření hygieniků, která jsou však již více než 14 dní stará, je voda v přírodních koupalištích vesměs dobrá s výjimkou Hostivařské přehrady, kde bylo zaznamenáno zvýšené množství sinic.

Na severním okraji Prahy vzniknu nektarodárné biopásy pro hmyz

Na severovýchodním okraji Prahy vzniknou na polích nektarodárné biopásy pro hmyz. Zakládají je entomologové z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze společně se zemědělci. Na území hlavního města by mělo vzniknout 60 hektarů biopásů několika druhů, které mají pomoci navrátit hmyz do přírody. Projekt by měl zároveň poskytnout informace o tom, jak vytvořené biopásy podporují rozmanitost bezobratlých a jak mohou být prospěšní v zemědělství.

Praha dá peníze na opravu kremační pece ve strašnickém krematoriu

Pražský magistrát poskytne Správě pražských hřbitovů (SPH) příspěvek na opravu kremační pece v krematoriu Strašnice. Správa dostane od města zhruba 7,5 milionu korun. Pec by mohla být opravena na konci léta. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Praha letos spojila příspěvkové organizace SPH a Pohřební ústav hlavního města do jedné.

Obvodní soud bude znovu řešit kauzu propagace neonacismu

Obvodní soud pro Prahu 1 se bude muset znovu zabývat případem osmi lidí, kteří čelí obžalobě kvůli propagaci neonacismu, například uskupení Národní odpor. Stíhání obžalovaných sice před dvěma lety kvůli jeho délce zastavil a rozhodnutí následně potvrdil Krajský soud v Praze, obě usnesení však zrušil Nejvyšší soud (NS), který rozhodnutí zveřejnil na svých stránkách.

Metropole V4 chtějí přímé financování měst z fondu obnovy EU

Primátoři Prahy, Bratislavy, Varšavy a Budapešti požádali v otevřeném dopisu německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se zasadila o zajištění přímého financování měst při využití prostředků z připravovaného evropského fondu obnovy. Peníze by měly sloužit k ekologické transformaci měst, uvádí dopis, který má k dispozici. Německo v současnosti předsedá Evropské unii, Merkelová bude spolu s dalšími evropskými lídry o podobě fondu obnovy jednat na summitu EU, který dnes odpoledne začne v Bruselu.

Na nevytíženém ruzyňském letišti mohou mít v létě lidé svatbu

Netradiční program nabízí v létě letiště Václava Havla v Praze. Na letišti mohou nyní lidé oslavit narozeniny, uspořádat svatbu nebo se zúčastnit exkurze po letišti či do hasičské stanice. Vedení letiště se pro netradiční krok rozhodlo vzhledem k aktuálnímu malému provozu, který ovlivnila situace s koronavirem.

Koronakrize návštěvníky pražského festivalu Za Dveřmi neodradila

Se stejným zájmem jako v předchozích letech se i přes situaci s koronavirem letos setkal festival pouličního divadla Za Dveřmi. Dnes to za pořadatele řekla Dominika Pfister. Festival v Praze podle předběžného odhadu navštívilo asi 10.000 návštěvníků, tedy přibližně stejně jako loni. Stejnou návštěvnost se podle ní podařilo udržet i tím, že byl letos festival prodloužen z původních čtyř dnů na devět, a lidé tak měli více času na festival přijít.

Babiš: Blížíme se k dohodě o Letňanech, na okruh Praze přispějeme

Praha a vláda se blíží k dohodě ohledně směn pozemků a dalšího postupu v Letňanech, kde chce premiér Andrej Babiš (ANO) postavit komplex pro státní úředníky. Babiš po dnešní schůzce s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) řekl novinářům, že stát by s magistrátem rád do poloviny září podepsal memorandum, které by mělo dosavadní neshody vyřešit. Kromě výstavby v Letňanech, směn pozemků nebo řešení vinohradské nemocnice a Nemocnice na Bulovce by mělo zahrnovat i slib státu přispět městu 60 miliardami korun na dostavbu vnitřního okruhu.

Praha chystá v centru nové zastávky a rozšíření některých starých

Pražský magistrát chystá v centru nové zastávky a bude rozšiřovat některé současné. Opatření se týkají pravobřežních nábřeží a Malé Strany. Zároveň omezí tranzit. Cílem je zlepšit cestování tramvajemi v centru a zklidnit automobilovou dopravu. Kdy budou opatření zavedena, zatím není jasné. Vedení města o nich bude ještě jednat mimo jiné s městskými částmi.

Policisté pátrají po totožnosti mrtvého z Karlínského náměstí

Policisté pátrají po totožnosti mrtvého muže, který byl na konci června nalezen na Karlínském náměstí v Praze. Vyšetřováním ani jinými dostupnými metodami se dosud nepodařilo zjistit, o koho jde, informovala dnes mluvčí pražských policistů Hana Křížová. Policie se proto s žádostí o pomoc obrací na veřejnost.

V Praze klesl v prvním pololetí meziročně počet havárií vody

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) řešily v letošním prvním pololetí 2320 havárií na vodovodní síti, což je meziročně o 230 případů méně. Vliv na počet havárií mělo příznivé počasí bez mrazů. Nejčastější příčinou poruch byla koroze materiálu. Vodu v Praze distribuuje PVK, jejímž většinovým vlastníkem je firma Veolia. Vodovodní síť má PVK pronajatu do roku 2028 od městské společnosti Pražská vodohospodářská společnost (PVS).

Pohonné hmoty v Praze opět zdražily, benzin stojí 28,92 Kč/l

Pohonné hmoty v Praze v posledním týdnu opět zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Praze prodává v průměru za 28,92 Kč, před týdnem byl o 35 haléřů levnější. O 36 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 28,72 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Pohonné hmoty v Praze jsou ale o více než čtyři koruny na litru levnější než před rokem.

Pandemie koronaviru

Včera do 17:30 zatím v ČR přibylo 80 případů covidu, celkem jich je 13.421. Přírůstek do podvečera je vyšší než v úterý. Vyléčených je 8505 lidí, zemřelých 355. V úterý se počet nových případů koronaviru po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo 103 nakažených, zatímco v pondělí a o víkendu se denní přírůstky držely kolem 60. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) nové případy už negeneruje ohnisko v Karviné.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.7.2020