Hygienici v Praze za poslední týden odhalili 83 případů covidu-19

Hygienici v Praze objevili za poslední týden 83 případů nemoci covid-19. Předchozí týdenní přírůstek byl 69 případů. Dosud se v hlavním městě koronavirem nakazilo 2575 lidí, 1865 se vyléčilo a 104 zemřelo. Vyléčených už tak je víc než sedm z deseti nakažených. Úmrtí za týden přibyla čtyři. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků platných k dnešním 18:00.

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 0,8 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne mírně posílily. Index PX stoupl o 0,8 procenta na 949 bodů. Vyplývá to z aktualizovaných výsledků pražské burzy. Největší pokles postihl akcie elektrárenské společnosti ČEZ. Největší nárůst naopak zaznamenaly opět akcie výrobce antivirových programů Avast. Předchozí týden akcie posílily o půl procenta.

Pražská burza na konci týdne stagnovala, zpevnily akcie Avastu

Pražská burza na konci týdne stagnovala. Index PX se dnes snížil o 0,01 procenta na 949,03 bodu. Klesly akcie Erste Bank a Komerční banky, téměř dvě procenta přidaly cenné papíry dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně zpevnila k euru i dolaru.

DPP hledá pro stanici metra A Želivského projektanta oprav

Stanice pražského metra A Želivského se dočká opravy. Dopravní podnik (DPP) hledá firmu, která udělá projekt na rekonstrukci stanice, výměnu pohyblivých schodů a zřízení bezbariérového přístupu. Náklady na projekt jsou vyčísleny na maximálně 95,09 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z oznámení o zahájení zadávacího řízení zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Stanice byla zprovozněna v roce 1980. DPP nyní chystá opravy ve stanici metra A Jiřího z Poděbrad.

Nájemné v Praze u bytů 2+KK ve 2. čtvrtletí kleslo o 6,3 pct

Dlouhodobé nájemné bez energií v Praze u nejžádanější dispozice 2+KK ve druhém čtvrtletí meziročně kleslo o 6,3 procenta na 15.000 korun měsíčně. Proti prvnímu čtvrtletí se snížilo o desetinu. V ostatních velkých městech se nájemné meziročně zvýšilo. Vyplývá to z údajů společnosti UlovDomov.cz.

Policie obvinila člověka a firmu kvůli kalendáři s nacisty

Policie obvinila jednoho člověka a právnickou osobu v souvislosti s červnovými zásahy v nakladatelství Naše Vojsko z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a z výtržnictví. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa.

Po rekonstrukci se dnes otevřelo koupaliště Petynka

Koupaliště Petynka v Praze 6 se dnes po rekonstrukci otevřelo veřejnosti. Opravy za 27,6 milionu korun bez DPH zahrnovaly výměnu vany venkovního bazénu, rozšíření a úpravu dojezdového bazénku tobogánu a rekonstrukci šaten. Novinářům to dnes na otevření koupaliště řekli zástupci společnosti SNEO vlastněné Prahou 6 a městské části. Otevření bylo původně plánováno na červen, ale kvůli epidemii nového koronaviru se práce opozdily.

Samice dvojzoborožce Markéta z pražské zoo má světový rekord

Samice dvojzoborožce nosorožčího Markéta z pražské zoologické stanice pokořila světový rekord 16 odchovaných mláďat. Dosud prvenství držel pár těchto vzácných ptáků hnízdící v jedné z amerických zoo v letech 1985 až 2000. Zahrada v Troji v posledním půlroce zaznamenala i přírůstky zoborožců rýhozobých a luzonských.

Muzeum Kampa má škody za více než 10 mil Kč, musí čistit obrazy

Muzeum Kampa by se po středečním požáru mohlo částečně otevřít do 14 dnů. Novinářům to dnes řekl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil. Škoda na technickém zázemí muzea, kde hořelo, je podle něj přes deset milionů korun. Umělecká díla zasažená při požáru mazlavým popílkem z kouře, se budou muset restaurovat, náklady na jejich očištění a sanaci depozitáře budou jeden až dva miliony korun, uvedl.

Praha chystá zdražení jízdného a parkovného

Praha se chystá zdražit jízdné v městské hromadné dopravě a parkovné v modrých zónách. Důvodem jsou důsledky koronavirové pandemie, při které se hlavnímu městu výrazně propadly příjmy z jízdného hlavně od turistů. Podle pražské radní Hany Marvanové (za STAN) na jednání tento týden padly návrhy na zvýšení cen téměř všech tarifů jízdného, roční kupon by zdražil z nynějších 3650 korun na zhruba 5500 Kč.

Čtvrteční přírůstek nakažených covidem je nejvyšší za šest dnů

Ve čtvrtek přibylo v Česku 137 případů nákazy novým typem koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek za posledních šest dnů. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 4617 lidí. Od března se nakazilo 13.612 lidí, z nich se vyléčilo 8640 nemocných. S nemocí dosud zemřelo 355 lidí, poslední dvě úmrtí jsou z úterý. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Zatěžovací test Libeňského mostu přeruší v noci provoz tramvají

Pražský Libeňský most čeká dnes další zatěžovací zkouška. Testy se uskuteční v noci na sobotu a od dnešních 22:00 do sobotních 08:00 přeruší provoz tramvají. Cestující budou moci využít náhradní autobusy. Automobilů, cyklistů ani pěších se omezení spojená ze zkouškou nedotknou. Zatěžovací zkouška se nebude týkat hlavního mostu přes řeku, ale takzvaného inundačního mostu na břehu. Ten slouží jako protipovodňová ochrana, pod jeho oblouky protéká při povodních voda.

Muzeum Kampa oznámí, jaké jsou škody po požáru

Zástupci Prahy a vedení Muzea Kampa dnes na tiskové konferenci uvedou podrobnosti o středečním požáru v technickém objektu muzea. Chtějí také uvést, jak velké škody oheň napáchal a jak dlouho bude trvat, než se muzeum znovu otevře. Umělecká díla při požáru, který dostali hasiči za dvě hodiny pod kontrolu, nebyla zničena. Do některých místností ale pronikl kouř, a jejich stav tak posuzují restaurátoři.

MF dnes zveřejní údaje o vývoji státního dluhu ke konci června

Ministerstvo financí dnes zveřejní údaje o vývoji státního dluhu ke konci června. V prvním čtvrtletí státní dluh stoupl o 132,6 miliardy korun na 1,773 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadal dluh zhruba 165.800 korun.

Statistici zveřejní vývoj cen výrobců za červen

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní vývoj cen výrobců za letošní červen. V předchozích dvou měsících, po začátku koronavirové krize v Česku, zaznamenaly rekordní meziroční propad ceny průmyslových výrobců a klesaly i ceny zemědělských výrobců. Naopak rostly ceny stavebních prací a ceny tržních služeb pro podniky. Ceny výrobců předznamenávají vývoj cen pro konečné spotřebitele u obchodníků.

Pandemie koronaviru

Počet nových případů koronaviru v Česku ve středu opět překonal stovku. Přibylo 134 nakažených, což byl nejvyšší přírůstek za posledních pět dnů. Za včerejšek se do večera objevilo 76 nových případů. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 4567 lidí. Od března se nakazilo 13.551 lidí, o víc než stovku na 8629 za dnešek přibylo vyléčených. Úmrtí zůstává 355. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.7.2020