Již brzy na Prahu, a zejména na Pražany, možná dopadnou nové ceny jízdného, a nové ceny modrých zón…

Něco, co velmi zatíží peněženku každého občana Prahy, který využívá městské hromadné dopravy, a každého, který potřebuje místa k parkování. To je důsledek současné koronavirové pandemie, a toho, že Praha přišla, o celou řadu příjmů v řádu desítek miliard.

Hlavní město musí nyní zalátovat díru, která zůstane letošní rok, a rozhodlo se zalátovat jí z peněz svých občanů, kromě jiného. Co to pro obyčejného Pražana znamená? Ceny ročních kupónů se mohou zvýšit z 3 650 Kč na 5 500 Kč. Kupón dřív stál 4 750 Kč, ale v roce 2015 byl výrazně zlevněn. Nyní se můžou zase zdražit.

Věci, ještě nejsou rozhodnuty, protože jako v řadě jiných případů, ani nyní nejsou koaliční partneři jednotní v tom, co dělat. Piráti chtějí nejprve změny a úspory v rámci Dopravního podniku Praha, TOP09 (Spojené síly pro Prahu) chce kompromis a změny financování a fungování DPP. DPP má v gesci Praha sobě, na které tak bude záviset, jaké změny proběhnou, nicméně již nyní je jasné, že skokové zvýšení jízdného by mělo dlouhodobé negativní dopady, jak před tím varují opoziční zastupitelé za ODS a ANO, ale i odborníci na dopravu.

Takto výrazné zvýšení cen podpoří využívání automobilů ve městě, na úkor MHD. To v lepším případě, v horším případě, Pražané, kteří nemohou z nějakého důvodu využívat automobilové dopravy, budou muset nadále do práce dojíždět MHD a budou muset zaplatit výrazně víc. A v době koronavirové krize se hodí každá koruna. Tím spíše dlouhodobě. Poukazuje na to například Patrik Nacher z ANO, který vyzývá k podpoře pozitivní motivace využívání MHD. Patrik Nacher poukázal na to, že v Praze je méně turistů, a to je příležitost k zatraktivnění MHD, k potřebným úpravám, aby Pražané byli motivováni využívat právě MHD. Jasně se proti zdražování vyjádřila i Alexandra Udženija, která zároveň s tím zkritizovala zvýšení cen vody, stočného, daně z nemovitosti, nájmů, a nyní i jízdného a parkovného. Pochybuje, že služby budou lepší.

Pokud vedení magistrátu odsouhlasí zvýšení cen jízdného, poškodí tím všechny, včetně sebe samotných. Poškodí Pražany, které připraví o další peníze. Poškodí své ambice na ekologičtější přístup obyvatel města a na snížení emisí, a poškodí i svou pověst a možnosti dalšího působení. Nikdo už je nebude moci brát vážně v jejich ambiciózních ekologických plánech a slibech na zlepšení života Pražanů.

Doufám, za všechny Pražany a nás samotné, že k zvýšení cen nedojde.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 18.7.2020

Psali jsme zde: