Metnar odmítl pochybení ministerstva při odstranění sochy Koněva

Ministerstvo obrany podle ministra Lubomíra Metnara (za ANO) nepochybilo v kauze odstranění pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6-Bubenči. Jeho socha nesplňuje podmínky zákona pro to, aby byla považována za válečný hrob. Právní předpisy navíc neumožňují ministerstvu obrany jakkoli zasahovat do výkonu vlastnických práv městské části Praha 6, v jejímž vlastnictví pomník maršála Koněva je. Metnar to uvedl v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KSČM Miroslava Grebeníčka. Odstranění sochy městskou částí Praha 6 letos v dubnu vyvolalo spory i protesty z ruské strany.

Pražské vodovody a kanalizace loni zvýšily zisk na 549 milionů

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) loni zvýšily meziročně zisk o zhruba šest procent na 548,7 milionu korun. Tržby firmy, která zásobuje pitnou vodou Prahu i část Středočeského kraje, stouply loni asi o pět procent na 7,78 miliardy. Společnost to uvádí ve své výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Do firmy předloni majetkově vstoupila městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS), od níž mají PVK do roku 2028 pronajatou vodohospodářskou síť. Hlavní město podle zprávy obdrží polovinu ze zisku PVK.

V ČR je nyní rekordních 4764 nakažených koronavirem

V Česku je nyní rekordních 4764 nakažených koronavirem. Zhruba o 30 případů tak bylo překonáno dosavadní maximum z první poloviny dubna. V sobotu laboratoře v ČR odhalily 113 nových případů, denní přírůstek popáté v řadě překročil stovku. Od března se v zemi nakazilo 13.855 lidí, vyléčilo se jich 8733, obětí je 358. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30. Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví a bývalého šéfa krizového štábu Romana Prymuly nárůst počtu případů s těžkým průběhem není tak velký, aby zatěžoval zdravotní systém tak, že by šlo hovořit o příchodu druhé vlny epidemie.

Lidé dnes před čínskou ambasádou podpoří hnutí Fa-lun kung

Lidé v noci na pondělí podpoří před čínskou ambasádou meditační hnutí Fa-lun-kung. Připomenou si tak 21 let od chvíle, kdy ho čínské úřady zakázaly a začaly jeho stoupence pronásledovat. Takzvaná svíčková vigilie potrvá od dnešních 21:00 až do pondělních 09:30. Na silnici před budovou budou křídou napsána jména vybraných obětí a po celou noc se uskuteční meditace a cvičení.

V ČR je nyní 4705 nakažených, téměř stejně jako v dubnu

V České republice je aktuálně 4705 lidí nakažených novým typem koronaviru. Tento počet se výrazně blíží dosavadnímu maximu z 11. dubna letošního roku, kdy bylo 4737 nakažených. V pátek přibylo v zemi 130 potvrzených případů. Přírůstek tak počtvrté v řadě přesáhl stovku a byl podobný jako v předchozích dvou dnech. Včera zatím laboratoře odhalily dalších 53 případů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.7.2020