Pražská burza v úvodu týdne posílila, index PX táhly Avast a ČEZ

Pražská burza v úvodu týdne posílila, index PX dnes stoupl o 0,4 procenta na 952,85 bodu. Nahoru ho táhly především akcie technologické společnosti Avast a energetické firmy ČEZ. Mírné zisky si připsala i Komerční banka. Naopak rakouské finanční emise či operátor O2 ztratily. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

ČVUT pomůže Národní sportovní agentuře s typizací sportovišť

Fakulta architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) bude Národní sportovní agentuře pomáhat s vytvářením standardizovaných sportovišť, která by měla ušetřit náklady. Do projektu se zapojí také Česká komora architektů a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Všechny strany dnes v areálu ČVUT podepsaly společné memorandum.

Praha 4 vytvoří projekt domova pro seniory v Hudečkově ulici

Radnice Prahy 4 nechá vytvořit projekt stavby domova pro seniory v Hudečkově ulici. Domov bude mít dvě části, v jedné bude 40 míst a ve druhé 30 bytů. Projekt pro městskou část vypracuje architektonický dům Projektil. Cena ani přesný termín stavby zatím nejsou známy.

Post Bellum chystá mobilní aplikaci, lidé na ni dali statisíce

Přiblížit příběhy pamětníků mládeži má mobilní aplikace, kterou chystá organizace Post Bellum. Aplikace mimo jiné „oživí“ výstavy na principu rozšířené reality. V crowdfundingové kampani organizace během dvou týdnů vybrala na vývoj aplikace potřebných 700.000 korun. Sbírka však běží dál, neboť Post Bellum chce rozšířit i tým dokumentaristů a redaktorů. Zástupci organizace to uvedli v dnešní tiskové zprávě.

Praha Sobě: Kupon na MHD navrhujeme zdražovat každý rok o 365 Kč

Klub Prahy Sobě a náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) budou v koalici prosazovat, aby se roční kupon na MHD od začátku příštího roku zdražil o korunu denně, tedy o 365 korun. Podobné zdražení by se mělo opakovat i v dalších letech. Kromě toho chce klub také zdražit jednorázové jízdné, upravit systém slev a zvýšit cenu parkovacích karet. Novinářům to dnes řekli Scheinherr a šéf klubu Jan Čižinský. Minulý týden vyvolala vlnu kritiky informace, že roční kupon by se mohl ze současných 3650 zdražit na 5500 korun.

Na místě bývalé strojírny v Praze 12 má být nová čtvrť

Na místě bývalé strojírny v Praze 12 by mohla vyrůst nová čtvrť. Na takzvaném brownfieldu plánuje společnost Central Group stavbu stovek bytů a náměstí. Středem povede tramvajová trať. Radní městské části již schválili dohodu s developerem, který přispěje Praze 12 částkou 1500 korun z každého metru čtverečního. Projekt ještě potřebuje změnu územního plánu. Stavba za 5,5 miliardy by měla začít v roce 2024 a skončit 2030.

Soud zrušil rozhodnutí Zemana o nejmenování Fajta profesorem

Prezident Miloš Zeman bude muset znovu řešit jmenování historika umění Jiřího Fajta profesorem. Správní soud dnes dospěl k závěru, že Zemanovo předchozí rozhodnutí o Fajtově nejmenování bylo nezákonné. Hodnotilo totiž uchazečovu odbornou způsobilost, což prezidentovi nenáleží. Verdikt je pravomocný. Obdobně soud nedávno rozhodl i ohledně nejmenování fyzika Ivana Ošťádala, proti čemuž si prezident podal kasační stížnost.

Týdny módy v Praze budou mít dvě stage a sloučí se do jedné

Pražský týden módy Mercedes Benz Prague Fashion Week bude mít letos dvě přehlídkové stage. Organizátoři se kromě klasické Mercedes-Benz stage rozhodli zřídit i Zalando stage, na které návštěvníci uvidí instalace od návrhářů a značek, které mají jako hlavní téma kolekcí udržitelnost a propojení módy s digitální vizualizací a technologiemi. Týden módy bude letos obsáhlejší i z toho důvodu, že se pořadatelé rozhodli kvůli koronavirové situaci spojit jarní edici módní akce s tou podzimní.

Lidé dnes před čínskou ambasádou podpořili hnutí Fa-lun-kung

Meditační hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) podpořili lidé před čínskou ambasádou v Praze. Připomněli tak 21 let od doby, kdy čínské úřady hnutí v Číně zakázaly a začaly jeho stoupence pronásledovat. Takzvaná svíčková vigilie začala v neděli večer a skončila dnes v dopoledne přečtením dopisu určenému čínskému velvyslanci Čang Ťien-minovi. V něm členové Asociace Falun Gong ČR, z. s., která akci organizovala, žádali ukončení pronásledování stoupenců hnutí, propuštění vězňů svědomí a ukončení násilného odebírání orgánů vězňům. Dopis pak organizátoři vhodili do schránky velvyslanectví.

Praha 10 rozdá až milion Kč podnikatelům ve Starostrašnické ulici

Radnice Prahy 10 se v souvislosti s pandemií nového koronaviru a rekonstrukcí tramvajové trati rozhodla podpořit podnikatele ve Starostrašnické ulici a jejím okolí. Radnice na to vyhradila milion korun. Ten se vydělí počtem provozoven, které si zažádají a splní podmínky. Zároveň radnice podporu omezila částkou 50.000 korun na jednu provozovnu. Jak dnes sdělil mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník, zatím si zažádalo 17 provozoven, lhůta podání žádostí je 31. srpna.

Začínající podnikatelé v Praze se mohou obrátit o pomoc na město

Akci Zažijte budoucnost podnikání v Praze uspořádá magistrát 22. a 23. července před svou budovou na Mariánském náměstí. Na náměstí vzniknou stany, nichž odborníci poradí začínajícím podnikatelům v hlavním městě. Akce se bude konat vždy od 10:00 do 17:00. Město při akci rovněž představí projekt tzv. pražských voucherů na inovační projekty.

Pražští senátoři: Krátkodobé pronájmy bytů má řešit jeden zákon

Krátkodobé pronájmy bytů prostřednictvím internetových zprostředkovatelů je podle pražských senátorů třeba regulovat jedním zákonem, ne dílčími novelami, které by v důsledku mohly být nevymahatelné. Senátoři proto připravují návrh, který by definoval práva a povinnosti zprostředkovatelů pronájmu typu Airbnb a zároveň posílil roli měst. Senátoři to dnes uvedli po jednání se zástupci ministerstva pro místní rozvoj a pražských městských částí.

Správa připravuje stavbu nové železnice do Berouna s tunelem

Správa železnic připravuje výstavbu nové dvoukolejné trati mezi pražským Smíchovem a Berounem, jejíž součástí bude 24,7 kilometru dlouhý tunel. Organizace kvůli tomu nyní vyhlásila zakázku na aktualizaci dokumentace pro územní řízení stavby za přibližně 160,5 milionu korun. Dnes o tom informovala Správa železnic. Stavba by měla začít v roce 2028 a skončit 2042. Odhadované náklady na výstavbu správa neoznámila, v minulosti se hovořilo o nákladech přes 50 miliard korun.

V areálu SK Prosek by mohly být multifunkční hala a nová hřiště

Na části sportoviště SK Prosek, které je v Praze 9 a v Letňanech, by mohly být sportovní hala a nová hřiště. Stát by mohly 200 milionů korun. Pražský magistrát to uvedl na svém webu. Zachování sportu na Proseku schválili v květnu pražští zastupitelé. Sportovní klub dříve z finančních důvodů podporoval zástavbu části areálu, proti čemuž se někteří občané ohradili v petici.

Zloděj se žebříkem ukradl z balkonu v Praze kolo za 80.000 korun

Zloděj se žebříkem ukradl z balkonu v Praze 9 elektrokolo za zhruba 80.000 korun. Policisté po pachateli pátrají a prosí o pomoc i veřejnost. Na policejním webu to dnes oznámila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Ministerstvo kultury přispěje Muzeu Kampa na opravy děl po požáru

Ministerstvo kultury finančně pomůže Nadaci Jana a Medy Mládkových s restaurováním uměleckých děl zasažených zplodinami požáru. Nadace spravuje sbírku umístěnou v Muzeu Kampa, kde minulý týden hořelo v technické místnosti. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes po prohlídce muzea novinářům řekl, že pomoc státu může být v jednotkách milionů korun. Předseda správní rady nadace Jiří Pospíšil již dříve řekl, že škoda na objektu, kde hořelo, je přes deset milionů korun, a škoda na dílech zasažených kouřem asi dva až tři miliony korun.

V Praze 5 chtějí do Senátu Láska, Žantovský nebo Ludvík

V Praze 5 bude v podzimních volbách do Senátu obhajovat mandát advokát Václav Láska. Vládní ANO a ČSSD proti němu nasadí ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka (ČSSD). O křeslo se bude ucházet také třeba překladatel, publicista a bývalý diplomat Michael Žantovský s podporou opozičních ODS, TOP 09 a STAN a také SNK ED. Za KSČM bude kandidovat fotograf Roman Blaško, za SPD specialista v oboru umělé inteligence Milan Wünsch a za Trikolóru zastupitel Prahy 12 a ekonom Mansoor Maitah. Volební obvod Praha 5 zahrnuje kromě stejnojmenné městské části také Prahu 13, Řeporyje a Zličín.

V Praze 1 chtějí do Senátu Hampl, Němcová nebo Veverka

V Praze 1 bude v podzimních volbách do Senátu obhajovat mandát někdejší rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. O křeslo se ve stejném obvodu budou ucházet také poslankyně ODS Miroslava Němcová, zastupitel Prahy 2 a aktivista Robert Veverka za Piráty, ředitel neziskové organizace Jakub Štědroň za ČSSD, antropolog Ivo T. Budil za Trikolóru a architekt Milan Urban za SPD. Vládní hnutí ANO v obvodu kandidáta nepostaví. Obvod Praha 1 zahrnuje kromě stejnojmenné městské části také Prahu 7, část Prahy 2 a Troju.

V Praze 9 obhajuje senátorské křeslo David Smoljak

Do boje o senátorské křeslo v Praze 9 se vydá dosavadní senátor David Smoljak (STAN), který se dostal do Senátu loni v doplňovacích volbách a nahradil Zuzanu Baudyšovou (ANO). Jemu se podle dosavadních informací nyní postaví historik Eduard Stehlík za ODS, někdejší poslanec Václav Krása nebo Vítězslav Novák z SPD. Vládní ČSSD posílá do voleb historika Davida Paláta, zatímco její partner z vládní koalice – ANO – kandidáta naopak nepostaví. První kolo voleb se bude konat 2. a 3. října. Registrace kandidátů končí 28. července.

Soud projedná žalobu Fajta a UK kvůli nejmenování profesorem

Pražský městský soud dnes projedná správní žalobu historika umění Jiřího Fajta a Univerzity Karlovy proti rozhodnutí prezidenta republiky o nejmenování Fajta profesorem. Soud dal nedávno v obdobném sporu za pravdu dalšímu nejmenovanému akademikovi, fyzikovi Ivanu Ošťádalovi. Stanovil, že Miloš Zeman zasáhl do autonomie vysoké školy a že prezident nemůže posuzovat vhodnost nominovaných kandidátů.

V Česku je nyní 4782 potvrzených případů nákazy covidem-19

V Česku je nyní 4782 oficiálně potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví tak bylo o 45 případů překonáno dosavadní denní maximum potvrzených případů z poloviny dubna. V sobotu laboratoře v ČR odhalily 113 nových případů, denní přírůstek popáté v řadě překročil stovku. Včera zatím přibylo dalších 47 pozitivních testů. Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví a bývalého šéfa krizového štábu Romana Prymuly nárůst počtu případů s těžkým průběhem není tak velký, aby zatěžoval zdravotní systém tak, že by šlo hovořit o příchodu druhé vlny epidemie.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.7.2020