V Praze se nyní přetřásá bouřlivé téma zdražování jízdného v MHD…

Zasáhlo to koalici, magistrát, zasáhne to peněženky Pražanů, zasáhne to Dopravní podnik Praha. Již jsme Vás o tom informovali, stejně jako o faktu, že je to v přímém rozporu s ekologickými ambicemi, a že to vyvolává další rozbroje v magistrátní koalici, která se nemůže shodnout na postupu ohledně cen jízdného. Tato situace narušila i dlouhodobou spolupráci mezi náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem (Praha Sobě) a primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).

Hřib, se i po nátlaku dalších radních a městských zastupitelů, postavil proti plánu na zvyšování jízdného, jakkoliv v prvních chvílích s touto variantou kalkuloval, a veškerou odpovědnost odkazoval na dopravu, kterou má v gesci právě Adam Scheinherr.

Není jisté, zda původní varianta zdražit jízdné o 2000 Kč je již passé, ale hovoří se o ní zcela jistě méně. Místo toho náměstek Adam Scheinherr nadnesl variantu navýšení o 365 Kč (10%). Přesto však pokračují spory. Schneiherr tuto částku obhajuje jako stabilizační, a poukazuje na snižování příjmů z jízdného, které bylo navíc letos ovlivněno koronavirovou pandemií. Tímto způsobem by podnik mohl získat i 700 miliónů Kč, a ke změně by mohlo dojít od ledna příštího roku. Tomuto návrhu vyjádřil podporu i hlavní představitel Prahy Sobě, Jan Čižinský. I mezi jeho vlastními příznivci se mu dostalo rozporuplné reakce.

Jak poukazuje Hana Marvanová-Kordová (Spojené síly pro Prahu), musí řešit situace v Dopravním podniku Praha, musí tam dojít ke změnám a snižování výdajů, jinak nelze Pražanům vysvětlit zdražování cen jízdného. Zdeněk Hřib, na svém twitteru, odmítá skokové zvýšení cen, a naopak žádá snížení ceny měsíčního kupónu z 550 Kč na 400 Kč, v reakci na politickou bouři, kterou návrh Adama Scheinherra spustil.

Zdražení jízdného může být na místě teprve v okamžiku, kdy se provedou změny ve fungování DPP, dohlédne se na různé smlouvy, vyřeší se zbytečné plýtvání v DPP, jako jsou přemrštěné odměny a různé čachry. Pokud i pak bude situace špatná, lze o něčem takovém diskutovat. Do té doby ne, a tento vývoj je jen další z téměř nekonečné šňůry nerozhodnosti, nejistot, nejasností a dalších problémů, které trápí a sužují Prahu, již od konce roku 2018.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 21.7.2020

Psali jsme zde: