Nový generální partner České Miss je Ford AMB Praha

Spojení krásy a silných aut je vždy ideální kombinace. Proto i k tradiční národní soutěži krásy Česká Miss luxusní vozy neodmyslitelně patří. V letošním roce se stala historicky poprvé partnerem České Miss značka Ford. Značka, u níž si na své přijdou milovníci silných koní pod kapotou, stejně jako rodiny s dětmi a ti, kteří upřednostňují praktičnost.

Pražskou burzu dnes táhly dolů akcie ČEZ, Monety a Avastu

Pražská burza dnes v závěru obchodování klesla, index PX oslabil o 0,22 procenta na 950,80 bodu. Dolů ho stáhly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, Monety Money Bank a technologické firmy Avast. Naopak posílily Erste Bank a Komerční banka. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha v létě vypíše zakázku na rekonstrukci Libeňského mostu

Praha nechala o víkendu udělat další zatěžovací zkoušku Libeňského mostu, která se tentokrát týkala takzvaného inundačního mostu na břehu. Ten slouží jako protipovodňová ochrana, pod jeho oblouky protéká voda při povodních. Jak dnes řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), zkoušky dopadly dobře a městu nic nebrání vypsat tendr na rekonstrukci soumostí.

Praha 5 v létě dokončí úpravy parku Santoška

Obnova parku Santoška v Praze 5, která začala v lednu, skončí místo původně plánovaného podzimu v létě. Informoval o tom dnes mluvčí městské části Martin Hošna. Při obnově parku byla upravena zeleň, obnoveny cesty a vyměněny lavičky. Práce vyjdou na zhruba 23 milionů korun bez DPH.

V Česku už se novým koronavirem nakazilo přes 14.000 lidí

Počet potvrzených případů covidu-19 přesáhl v Česku od začátku epidemie 14.000. V pondělí jejich počet stoupl o 169 na 14.114, což byl nejvyšší růst od konce června. Více než tři pětiny nakažených už se z nemoci uzdravily, naopak 359 lidí nakažených novým koronavirem zemřelo. Aktuálně nemocných tak je 4957, nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 14:00. První tři případy koronaviru se v Česku objevily na počátku března.

Počet pasažérů pražského letiště se za půlrok propadl na 2,5 mil.

Letiště Václava Havla Praha během prvního pololetí letošního roku odbavilo přes 2,55 milionu cestujících. Meziročně je to o téměř 5,3 milionu méně. Provoz začal výrazně klesat od března, kdy v Evropě naplno vypukla koronavirová krize. V posledních týdnech provoz mírně roste, za celý rok by podle současného vývoje mohlo letiště odbavit celkově 5,5 milionu lidí.

Vznik výstavy Sluneční králové popisují komentované prohlídky

Do příprav rozsáhlé egyptologické výstavy Sluneční králové mohou lidé nahlédnout v Národním muzeu v Praze. Lektoři při komentovaných prohlídkách představí jak podobu sálů, kam se brzy na několik měsíců „nastěhují“ nejvýznamnější objevy českých egyptologů v Abúsíru, tak práci dalších odborníků, kteří se na výstavě podíleli. Prohlídka Jak se tvoří výstava se do konce července koná každý den od 10:30 a 14:30. Výstava Sluneční králové začne koncem srpna a potrvá do 7. února.

V Praze 3 vzniknou další zóny s omezením rychlosti na 30 km/h

Radnice Prahy 3 zavede další zóny s omezením rychlosti na 30 kilometrů v hodině, a to v okolí Biskupcovy ulice a Na Třebešíně. Rozhodli o tom radní městské části. V roce 2016 radnice tzv. zónu 30 zavedla po celém Jarově, letos ji zřídila kolem ulic Na Parukářce a Ke Kapslovně. Místostarosta Ondřej Rut (Zelení) řekl, že by zóny měly být ve všech rezidenčních oblastech Prahy 3 s výjimkou hlavních tahů, ale musí o tom přesvědčit koaliční partnery.

Prověřování prodeje pozemků u nádraží Dejvice pokračuje

Policejní prověřování prodeje lukrativních pozemků u vlakového nádraží Praha – Dejvice pokračuje. Vyšetřovatelé sice v červnu rozhodli o odložení případu, státní zastupitelství však rozhodnutí zrušilo. Na dotaz to dnes uvedl žalobce Jan Krestýn. Podle dřívějších informací detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřují smlouvu, kterou uzavřela Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se společností Amádeus Real podnikatele Václava Klána. Dokument zaručuje firmě právo koupit si pozemky v Dejvicích do roku 2030 za cenu obvyklou.

Nové sídlo NKÚ postaví firma Porr, úřad už podepsal smlouvu

Nejvyšší kontrolní úřad už podepsal smlouvu se stavební firmou, která v Praze postaví jeho nové sídlo. Úřad dosud sídlí v pronajatých prostorách. „Byla vybrána firma Porr s nejnižší částkou, ale současně splnila všechny kvalifikační předpoklady,“ řekl dnes prezident NKÚ Miloslav Kala. Podle informací firmy Porr činí hodnota zakázky 676 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Podle údajů na profilu zadavatele činí cena včetně DPH 818 milionů korun.

Ministr Zaorálek odvolal ředitele NK Martina Kocandu

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odvolal ředitele Národní knihovny Martina Kocandu kvůli nesrovnalostem v projektu e-knihovna, které prověřují policie či Bezpečnostní informační služba. Dlouhodobě Zaorálkovi vadí i pomalý postup další fáze rekonstrukce Klementina, pronájmy tam uzavřené či některé neuskutečněné akvizice. Dočasným vedením NK pověřil Zaorálek dlouholetého zaměstnance knihovny, ředitele Knihovnického institutu NK Víta Richtera. Informoval o tom na tiskové konferenci.

Praha plánuje rozšířit koupaliště v Motole

Přírodní koupaliště v pražském Motole by se mělo v následujících letech proměnit a rozšířit. Hlavní město, které jej vlastní, chce nynější budovy zbourat a nahradit je dvoupodlažní stavbou s restaurací a saunou. Upraví se i samotné koupaliště a okolí. Úpravy podle něj pravděpodobně začnou v roce 2022, náklady zatím nejsou známé.

Lidé v metru nenosí roušky, policisté evidují na 50 případů denně

V průměru pět desítek případů, kdy lidé v metru a jeho prostorech nemají zakryté dýchací cesty, eviduje denně v Praze městská policie. V pondělí to uvedla vedoucí Kanceláře ředitele městské policie Praha Irena Seifertová. Podle ní hrozí za porušení tohoto nařízení, které vláda vydala v souvislosti s opatřeními proti koronaviru, pokuta až 10.000 korun, většinu případů však policisté řeší domluvou.

Praha 10 rozdá až milion Kč podnikatelům ve Starostrašnické ulici

Radnice Prahy 10 se v souvislosti s pandemií nového koronaviru a rekonstrukcí tramvajové trati rozhodla podpořit podnikatele ve Starostrašnické ulici a jejím okolí. Radnice na to vyhradila milion korun. Ten se vydělí počtem provozoven, které si zažádají a splní podmínky. Zároveň radnice podporu omezila částkou 50.000 korun na jednu provozovnu. Jak dnes sdělil mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník, zatím si zažádalo 17 provozoven, lhůta podání žádostí je 31. července.

V Česku už se novým koronavirem nakazilo přes 14.000 lidí

Počet potvrzených případů covidu-19 přesáhl v Česku od začátku epidemie 14.000. V pondělí jejich počet stoupl o 153 na 14.098. Více než tři pětiny nakažených už se z nemoci uzdravily, naopak 359 lidí s novým koronavirem zemřelo. Aktuálně nemocných tak je 4903, nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. První tři případy koronaviru se v Česku objevily na počátku března.

V kině Lucerna má dnes večer premiéru film Havel

V pražském kině Lucerna má dnes večer slavnostní premiéru film režiséra Slávka Horáka Havel. Jeden z prvním českých filmů, který se do distribuce dostává po koronavirové krizi a nouzovém stavu, se věnuje době před tím, než se dramatik a disident Václav Havel stal posledním československým a prvním českým prezidentem. Titulní roli ve filmu hraje Viktor Dvořák a jeho první ženu Olgu Anna Geislerová. Do kin film přijde 23. července.

Petříček bude informovat o bezpečném cestování v době covidu-19

O bezpečném cestování v době pandemie covidu-19 a aktuálním vývoji kolem koronaviru budou dnes informovat ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Do nejoblíbenějších turistických destinací Čechů v Evropě lze v současnosti cestovat téměř bez omezení.

Pandemie koronaviru

V neděli přibylo v Česku 90 potvrzených případů koronaviru. V sobotu a předchozích čtyřech pracovních dnech přesahoval přírůstek stovku, v pondělí zatím laboratoře odhalily 30 nakažených. Od března, kdy se nemoc covid-19 začala v Česku šířit, hygienici potvrdili 13.975 případů nákazy. Vyléčilo se 8813 lidí a 359 infikovaných v souvislosti s koronavirem zemřelo.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.7.2020