V neděli nebude jezdit metro C mezi Holešovicemi a Letňany

V neděli 26. července nebude jezdit metro C v úseku mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Letňany. Provoz bude přerušen v obou směrech. Důvodem je výměna zabezpečovacího zařízení ve stanici Ládví. Dopravní podnik zajistí náhradní autobusovou a tramvajovou dopravu.

V Praze lidé uctili památku hrdinů protinacistického odboje

Lidé dnes v Praze uctili u příležitosti 80. výročí vzniku 310. stíhací perutě RAF (Royal Air Force) památku hrdinů druhé světové války. Na Vinohradském hřbitově zavzpomínali na Fridolína Hoyera, průkopníka těžké atletiky a boxu, a na jeho syna Jiřího, který se podílel na přípravě atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Večer se pak v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově konala historická přednáška a mše za mrtvé hrdiny protinacistického odboje.

Archeologové v Ďáblicích nenašli ostatky Mašínové

Archeologové při průzkumu hromadného hrobu na pražském ďáblickém hřbitově nenašli ostatky Zdeny Mašínové starší. Televizi CNN Prima NEWS to řekla její dcera Zdena Mašínová mladší. Hromadný hrob nechal prozkoumat magistrát. Výsledek nechtěli jeho zástupci ani archeologové komentovat s odkazem na čtvrteční tiskovou konferenci. Zdena Mašínová starší byla vězněna nacisty i komunisty, po úmrtí v táboře nucených prací v Pardubicích v roce 1956 byla pohřbena do hromadného hrobu.

Pražská burza dál oslabila, Erste odepsala 2,4 pct, KB 1,5 pct

Pražská burza dál oslabila, index PX dnes klesl o 0,71 procenta na 944,08 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s Erste Bank, jejíž akcie spadly o téměř 2,4 procenta. O procento a půl zlevnily i cenné papíry Komerční banky, ztrácel i energetický ČEZ či pojišťovna VIG. Naopak se ziskem uzavíraly technologická společnost Avast a Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

V Praze přibylo za 24 hodin 42 nových případů covidu-19

V Praze za posledních 24 hodin k 18:00 přibylo 42 potvrzených případů nemoci covid-19, informovala dnes v podvečer na svém webu pražská hygienická stanice. V předchozích třech dnech činil nárůst kolem 20 případů. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je za nárůstem ohnisko v jednom z pražských nočních klubů, řekl dnes novinářům. Dosud se v hlavním městě podle hygieniků koronavirem nakazilo 2691 lidí, 1897 se vyléčilo a 104 zemřelo.

MŠ Vokovická by se mohla stavět v příštím roce

Nová budova mateřské školy Vokovická v Praze 6 pro sto dětí by se mohla stavět v letech 2021 a 2022. Objekt nahradí jednu ze stávajících budov, která je ve špatném technickém stavu. Kapacita školky tak vzroste na 150 dětí. Celkové náklady na demolici stávajícího a výstavu nového pavilonu včetně projektové dokumentace jsou odhadovány na 75 milionů korun.

Na Karlově náměstí přibudou přechody u křižovatky s Resslovou

Na pražském Karlově náměstí po letech diskusí ohledně jeho podoby vzniknou tři přechody u křižovatky s Resslovou ulicí. Pražská Technická správa komunikací (TSK) s pracemi na křižovatce začala o víkendu, zástupci města dnes změny představili novinářům. Díky přechodům nebudou muset chodci jako dosud používat podchod nebo frekventované silnice přebíhat, což se dosud hojně dělo. Po skončení úprav budou navazovat práce na komunikacích v dalších částech náměstí a následně rekonstrukce parku v jeho středu.

Kvůli úniku plynu musela být uzavřena ulice v pražském Suchdole

Kvůli úniku plynu musela být dnes po poledni uzavřena jedna z hlavních cest v pražském Suchdole. Plyn se ale rychle rozptyluje a v okolí nebyly zaznamenány nebezpečné koncentrace plynu. Také nebyla nutná větší evakuace lidí. Vyplývá to z informací pražských hasičů a policie. Únik zřejmě způsobilo poškození vedení při stavebních pracích.

Praha rozdělí 50 milionů korun na inovace v podnikání

Hlavní město rozdělí ve čtvrté výzvě tzv. pražských voucherů 50 milionů korun. Určené jsou na inovační projekty, které mají za cíl rozvoj spolupráce výzkumného a podnikatelského sektoru. Dnes to novinářům řekl radní Vít Šimral (Piráti). O dotaci může zažádat jakákoliv firma do 250 zaměstnanců, která působí na území Prahy. Dřívější podmínka, aby se jednalo o mladou firmu, v této výzvě odpadla.

Spolek připraví návrh podpory podnikatelů v centru Prahy

Spolek podnikatelů Centrum žije! připraví návrh, jak by mohl stát podpořit podnikání v centru Prahy navázané na turistický ruch, které výrazně postihla pandemie nového koronaviru. Jak dnes řekli novinářům zástupci spolku, návrh by měl být hotov v řádu týdnů. Podpora je podle spolku nutná, protože například tržby v malooobchodu v centru letos klesnou o 30 až 50 procent oproti loňsku a obsazenost hotelů se odhaduje na 30 procent loňského stavu, tržby pak na 20 procent.

Nové byty v Praze do července zdražily o 6,1 pct na 108.261 Kč/m2

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci 1. pololetí meziročně vzrostly v průměru o 6,1 procenta na 108.261 korun za metr čtvereční. Tempo zdražování vzrostlo z 1,6 procenta na konci března. Mezičtvrtletně se ceny zvýšily o 1,8 procenta. Počet prodaných bytů za prvních šest měsíců meziročně klesl o čtyři procenta na 2400. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group, které dnes zveřejnily na tiskové konferenci. Za posledních pět let stouply ceny novostaveb v hlavním městě o 95 procent.

Po párty v Praze je 65 nakažených koronavirem, včetně fotbalistů

Po párty v nočním klubu v Praze 11. července evidují hygienici 65 nakažených koronavirem, včetně fotbalistů z několika sportovních klubů. České televizi to dnes řekla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Večírku se podle ní zúčastnilo 17 lidí, z nichž se nakazilo 15. Mezi lidmi, kteří s těmito nakaženými byli v kontaktu, pak potvrdily testy další případy nemoci covid-19. Podle serveru Seznam Zprávy skončilo v karanténě kromě nakažených dalších více než 120 lidí.

Nový generální partner České Miss je Ford AMB Praha

Spojení krásy a silných aut je vždy ideální kombinace. Proto i k tradiční národní soutěži krásy Česká Miss luxusní vozy neodmyslitelně patří. V letošním roce se stala historicky poprvé partnerem České Miss značka Ford. Značka, u níž si na své přijdou milovníci silných koní pod kapotou, stejně jako rodiny s dětmi a ti, kteří upřednostňují praktičnost.

Senát rozhodne o náhradách lidem pracujícím na dohodu

Poskytnutí náhrad lidem pracujícím na dohodu, kteří v důsledku epidemie koronaviru přišli o své příjmy, bude dnes schvalovat Senát. Rozhodne také o možnosti častějšího ukládání peněžitých trestů, pravidlech pro sčítání lidu v příštím roce nebo o daňových úpravách.

Pandemie koronaviru

Peníze z evropského fondu obnovy by Česko mělo využít zejména na podporu automobilového průmyslu, investice do zdravotnictví nebo na digitalizaci. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po návratu ze summitu EU, kde se lídři evropských zemí dohodli na podobě fondu. Sestavením plánu reforem pro Evropskou komisi, na základě kterého bude možné peníze čerpat, by měl být pověřen vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.7.2020