Pandemie koronaviru

Od sobotní půlnoci bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 osob. Na vnitřních akcích bude možné vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Ve středu přibylo v Česku 247 prokázaných případů nemoci covid-19. To je o 41 více než v úterý a zároveň nejvíc od konce června. Zatím k 17:30 přibylo 159 potvrzených případů, což je více než činily minulý týden nárůsty za celý den. Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 14.724 lidí, z nichž se více než tři pětiny uzdravily. V souvislosti s koronavirem zemřelo 365 lidí. Aktuálně nemocných tak je 5067.

S nočním klubem v Praze souvisí už 98 případů nákazy covidem-19

S nočním klubem Techtle Mechtle v Praze souvisí podle hygieniků už 98 případů nákazy covidem-19. Do karantény kvůli nim hygienici poslali již více než 270 lidí. Na webu to uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Ředitelka hygieniků Zdeňka Jágrová dnes Radiožurnálu řekla, že na večírku bylo přes sto návštěvníků, kteří neměli roušky a pili drinky jedním brčkem. Klub na facebooku uvedl, že kvůli účinku dezinfekce prostoru bude dva dny uzavřen.

Pražská burza potřetí v řadě oslabila

Pražská burza potřetí v řadě oslabila. Index PX dnes klesl o 1,06 procenta na 934,07 bodu. Nejvýrazněji oslabovaly akcie bankovní skupiny Erste, stejně jako ve středu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Na Ořechovce se budou kácet kůrovcem napadené stromy

V ulici Na Ořechovce v Praze 6 bude pokáceno 31 jehličnanů, které napadl kůrovec. Místo nich budou vysazeny jiné druhy. Na svém webu to uvedla radnice Prahy 6. Kůrovcem jsou letos v Praze nejvíce postižené stromy v Kunratickém lese či v Divoké Šárce.

Senát chce jednorázový příspěvek 500 Kč pro kraje a Prahu

Kraje včetně Prahy by měly dostat od státu jednorázový příspěvek 500 korun na obyvatele. Má jim nahradit výpadek příjmů způsobený vyplácením příspěvku živnostníkům a dalším lidem, které ekonomicky poškodila epidemie koronaviru. Počítá s tím návrh zákona, který dnes schválil Senát. Nejprve se k návrhu vyjádří vláda, poté se jím bude zabývat Sněmovna. S návrhem zákona o takzvaném kompenzačním bonusu přišla skupina senátorů ze všech senátorských klubů. Pro jeho schválení hlasovalo dnes všech přítomných 56 senátorů.

Kvalita vody se na některých pražských koupalištích zhoršila

Kvalita vody v přírodních koupalištích v Praze se na některých místech zhoršila. Týká se to koupališť Šeberák a Hostivař. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města. V Hostivařské přehradě jsou sinice.

Náměstí Bohumila Hrabala na Palmovce se přesune

Náměstí Bohumila Hrabala, které se nachází v místě autobusového terminálu u metra Palmovka, se přesune. Místo terminálu má vyrůst bytový projekt One Palmovka a nové náměstí nesoucí jméno slavného spisovatele vznikne na jih od projektu u ulice Na Žertvách. Informovala o tom dnes radnice Prahy 8. Podoba nového náměstí, kterou vytváří studio UNIT architekti, bude hotova v roce 2022. Součástí prostranství bude umělecká instalace.

Budovu na Žižkově bude Správa železnic částečně pronajímat

Kanceláře pro zaměstnance Správy železnic (SŽ) budou jen v části budovy na pražském Žižkově, kterou společnost vlastní a nyní rekonstruuje. Zbylé prostory se budou pronajímat. Novinářům to dnes řekl mluvčí SŽ Marek Illiaš. Dům v Jeseniově ulici, kde dříve aktivisté provozovali sociální centrum Klinika, nechala v minulosti SŽ soudně vyklidit s tím, že do ní přestěhuje svůj personál.

Praha nesouhlasí s plánem přeměnit dětské skupiny na jesle

Praha nesouhlasí se záměrem přeměnit dětské skupiny na jesle. Podle zástupců hlavního města by chystané zpřísnění pravidel pro provoz zařízení a změny financování znamenaly kolaps předškolní péče v metropoli i zbytečně vydané stovky milionů korun, znemožnily by také návrat rodičů do práce. Pražský magistrát to dnes uvedl v tiskové zprávě. Návrh novely se změnami schválila v pondělí vláda a projednávat ho bude Sněmovna. Opoziční ODS, TOP 09, lidovci a Piráti ohlásili, že budou v dolní komoře usilovat o zachování dětských skupin.

Ministerstvo spustilo Národní zdravotnický informační portál

Ministerstvo zdravotnictví spustilo Národní zdravotnický portál (NZIP), který nabízí odborníky ověřené informace o nemocích či fungování zdravotnictví. Obsahuje více než tisícovku článků a mapu všech registrovaných zdravotnických zařízení, lékáren a lékařských ambulancí. Jeho příprava trvala zhruba dva roky, pracovali na něm zejména zaměstnanci ministerstva a obsah psali zástupci odborných lékařských společností a Státního zdravotního ústavu. Portál dnes ministerstvo představilo na tiskové konferenci.

Ve Velké aule historického Karolina budou nové varhany

Univerzita Karlova bude mít ve Velké aule historického Karolina nové varhany. Vyrobit je má německá rodinná firma Orgelbau Vleugels GmbH. Rektor školy Tomáš Zima ve středu podepsal s jejími zástupci smlouvu na zhotovení nástroje. Nové varhany by měly stát zhruba 18,6 milionu korun a v aule by se měly poprvé rozeznít v prosinci 2021.

Z pokusu o vraždu v Hloubětíně je obviněn 24letý muž

Pražští kriminalisté obvinili z pokusu o vraždu čtyřiadvacetiletého muže, kterého zadrželi po nedělní potyčce v Hloubětíně. Napadený muž při ní utrpěl vážné zranění. Obviněný je ve vazbě, informoval dnes na webu pražské policie její mluvčí Jan Rybanský.

V Praze-Běchovicích usmrtil vlak muže, provoz na trati byl omezen

Vlak ve stanici Praha-Běchovice srazil a usmrtil jedenapadesátilého muže, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Událost zhruba na dvě hodiny omezila provoz vlaků mezi Prahou a Kolínem. Rychlíky jezdily odklonem přes Lysou nad Labem, příměstské linky z Prahy v Běchovicích nezastavovaly.

Pražská hygiena apeluje na nošení roušek na vnitřních akcích

V souvislosti s nočním klubem, kde se nakazilo minimálně 76 lidí, upozorňuje ředitelka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová na mimořádné opatření, které nařizuje nošení roušek na vnitřních hromadných akcích s účastí nad 100 lidí. V klubu jich podle ní bylo více, roušky neměli a pili drinky jedním brčkem, řekla dnes Radiožurnálu Jágrová. Klub na facebooku uvedl, že z důvodu účinku dezinfekce prostoru bude dva dny uzavřen.

Benzin v Praze v týdnu mírně zdražil, cena nafty stagnovala

U pražských čerpacích stanic zdražil v posledním týdnu benzin, cena nafty stagnovala. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se v Praze aktuálně prodává v průměru za 28,96 koruny, před týdnem ve středu byl o čtyři haléře levnější. Průměrná cena nafty zůstala na 28,72 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o více než čtyři koruny na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili téměř o čtyři koruny více. Pohonné hmoty v Praze jsou stále nejdražší z celého Česka.

Archeologové oznámí, zda našli ostatky Mašínové, dle dcery nikoli

O výsledcích archeologické sondy, která ověřovala místo uložení ostatků Zdeny Mašínové starší, budou dnes informovat zástupci pražského magistrátu a archeologů. Zdena Mašínová mladší řekla ve středu televizi CNN Prima News, že ostatky její matky se nalézt nepodařilo. Zdena Mašínová starší byla vězněna nacisty i komunisty, po úmrtí v táboře nucených prací v Pardubicích v roce 1956 byla pohřbena do hromadného hrobu.

Senát projedná urychlení dopravních staveb a náhrady krajům

Senát bude schvalovat zákon, který má především zkrátit dobu přípravy výstavby dálnic, železnic a další obdobné infrastruktury. Senátoři se budou věnovat také novelám zákonů o silniční dopravě a námořní plavbě. Projednat mají rovněž senátorský návrh na náhradu krajům za výpadky daňových příjmů kvůli epidemii koronaviru.

V neděli nebude jezdit metro C mezi Holešovicemi a Letňany

V neděli 26. července nebude jezdit metro C v úseku mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Letňany. Provoz bude přerušen v obou směrech. Důvodem je výměna zabezpečovacího zařízení ve stanici Ládví. Dopravní podnik zajistí náhradní autobusovou a tramvajovou dopravu.

V Praze přibylo za 24 hodin 42 nových případů covidu-19

V Praze za posledních 24 hodin k 18:00 přibylo 42 potvrzených případů nemoci covid-19, informovala včera v podvečer na svém webu pražská hygienická stanice. V předchozích třech dnech činil nárůst kolem 20 případů. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je za nárůstem ohnisko v jednom z pražských nočních klubů, řekl dnes novinářům. Dosud se v hlavním městě podle hygieniků koronavirem nakazilo 2691 lidí, 1897 se vyléčilo a 104 zemřelo.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.7.2020