Praha nesouhlasí se záměrem přeměnit dětské skupiny na jesle…

Podle zástupců hlavního města by chystané zpřísnění pravidel pro provoz zařízení a změny financování znamenaly kolaps předškolní péče v metropoli i zbytečně vydané stovky milionů korun, znemožnily by také návrat rodičů do práce. Pražský magistrát to dnes uvedl v tiskové zprávě. Návrh novely se změnami schválila v pondělí vláda a projednávat ho bude Sněmovna. Opoziční ODS, TOP 09, lidovci a Piráti ohlásili, že budou v dolní komoře usilovat o zachování dětských skupin.

Podle vládní novely by dětské skupiny v nynější podobě měly přestat existovat do konce srpna 2024. Nahradit by je měly jesle pro děti od půl roku do tří let s přísnějšími pravidly. Vznikat by měly podle představ koaličních stran a komunistů, kteří kabinet podporují, hlavně v mateřských školách. Na místo pro potomka rodičů, kteří pracují či studují, by přispíval stát. Příspěvek i nejvyšší možnou úhradu od rodičů by na každý rok stanovila vláda.

„Dětské skupiny se v praxi osvědčily a jejich transformace je zbytečná, nehospodárná a nezaručuje žádný výchovně vzdělávací přínos,“ uvedlo hlavní město.

Dětské skupiny měly řešit problém s nedostatkem míst ve školkách. V provozu je jich v ČR víc než tisícovka s asi 15.000 místy. Zhruba pětina zařízení pro 2700 dětí je v hlavním městě. „Pokud by došlo k jejich zrušení, mohlo by dojít ke kolapsu kapacit zařízení předškolní péče na území Prahy a zásadně by to znemožnilo návrat rodičů, zejména matek, které tyto služby využívají, do zaměstnání,“ uvedl radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Plánované změny označil za „další z nelogických kroků vlády“.

radní pro školství Vít Šimral (Piráti)

Dětské skupiny se platí z evropských peněz. Jejich čerpání skončí v polovině roku 2022. Příspěvek na místo nyní činí 9800 korun. Jakou částku by podle novely poskytoval stát a kolik by mohli hradit rodiče, není jasné. Příspěvek i maximální cenu pro rodiny by vláda stanovila pro každý rok v nařízení. V podkladech k novele ministerstvo práce počítá s příspěvkem 5000, nebo 7500 korun měsíčně.

Z evropských peněz se dotují inovativní projekty, které by měly po skončení podpory dál fungovat. Podle Prahy plánované změny tak jdou proti původnímu poslání. Hlavní město uvedlo, že z programu Praha – pól růstu investovalo do skupin asi 225 milionů korun a v září chce vyzvat žadatele, aby se ucházeli o dalších sto milionů na navýšení kapacity.

Metropole nesouhlasí ani s tím, že by v jeslích měli pracovat jen zdravotníci a vyškolené chůvy. „Už teď v Praze nemáme dostatek zdravotnického personálu v zařízeních určených k výkonu tohoto povolání… doteď v dětských skupinách pracují i pedagogičtí pracovníci a není s tím žádný problém,“ podotkla radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě)

Zákonodárci sněmovních opozičních občanských demokratů, lidovců, Pirátů či TOP 09 už uvedli, že se skupiny osvědčily a že budou při projednávání novely usilovat o jejich zachování. Vládní ANO a ČSSD s komunisty mají ve Sněmovně většinu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.7.2020