V Praze přibylo za 24 hodin 38 nakažených, méně než ve čtvrtek

V Praze za posledních 24 hodin podle hygieniků přibylo 38 nových případů nákazy koronavirem. V předchozích dvou dnech byly přírůstky nakažených v hlavním městě vyšší. Od března se dosud v metropoli nakazilo 2781 lidí, vyléčilo se jich 1930, s nákazou zemřelo 104 pacientů. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

Dva Češi propuštění z tureckého vězení přiletěli do Prahy

Dvojici Čechů, kteří byli propuštěni z tureckého vězení, dopravil dnes večer vládní speciál na letiště v pražských Kbelích. Miroslav Farkas a Markéta Všelichová byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 za terorismus. Z letiště je odvezla sanitka. Podle představitelů české vlády nyní absolvují lékařskou prohlídku a dvoutýdenní karanténu ve zdravotnickém zařízení.

Nárůst počtu nakažených koronavirem ve čtvrtek mírně zpomalil

Ve čtvrtek přibylo v Česku 235 prokázaných případů nákazy novým koronavirem. Bylo to o 11 méně než ve středu. Dnes laboratoře zatím odhalily 125 případů. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 5154 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z revidovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku března, kdy byl nový koronavirus v Česku odhalen poprvé, se nakazilo 14.924 lidí. Více než 9400 z nich se už z nemoci uzdravilo, naopak 368 pacientů v souvislosti s koronavirem zemřelo. Dnes do statistik přibyly tři oběti.

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 3,5 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily. Index PX klesl o 3,5 procenta na 916 bodů. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší pokles postihl akcie bankovní skupiny Erste. Největší nárůst naopak zaznamenaly akcie provozovatele horských středisek TMR. Předchozí týden akcie posílily o 0,8 procenta.

Koruna je nejsilnější od vyhlášení nouzového stavu

Česká měna je nyní k oběma hlavním světovým měnám nejsilnější zhruba od poloviny března, kdy byl v Česku vyhlášen nouzový stav kvůli koronaviru. K dnešním 17:00 koruna zpevnila oproti předchozímu závěru k euru o čtyři haléře na 26,22 Kč/EUR a k dolaru o deset haléřů na 22,56 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Nejvíce svateb se v Botanické zahradě v Praze uskuteční v srpnu

Letos se nejvíce svateb v Botanické zahradě v pražské Troji bude konat v srpnu. Uskuteční se jich celkem 13. Termíny na tento rok jsou téměř všechny obsazené, přesto lze očekávat finanční ztráty kvůli zrušeným nebo přesunutým termínům svateb z období, kdy byla zahrada kvůli koronaviru uzavřená.

Václav Fischer připravuje kandidaturu do Senátu

Václav Fischer připravuje kandidaturu do Senátu a start letecké společnosti Air Fischer. Václav Fischer žádá občany z Prahy 1 a 7, z Troje, Sedlece a Suchdola a z částí Prahy 2,5 a 6 o podpis petice na podporu nezávislého kandidáta v říjnových volbách do Senátu. Václav Fischer hodlá kandidovat ve volebním obvodu 27, ve kterém v srpnu 1999 jednoznačně zvítězil již v prvním kole se ziskem 71,24 procenta hlasů a stal se prvním nezávislým senátorem Parlamentu České republiky.

Praha 2 pokácela strom u základní školy, dokončí hřiště

Radnice Prahy 2 dnes nechala pokácet javor u základní školy Na Smetance, což umožní dokončení sportovního hřiště. Proti kácení stromů u školy protestovali někteří místní obyvatelé, kteří kvůli tomu podali žalobu. Praha 2 dnes uvedla v tiskové zprávě, že soud žalobu zamítl, což umožnilo poslední strom pokácet. Hřiště má být dokončeno v září.

Policie hledala osmiměsíční dítě s matkou, jsou v pořádku

Policie pátrala po osmiměsíčním dítěti a jeho osmnáctileté matce, díky veřejnosti se je podařilo najít, oba jsou v pořádku. Pátrání po dvojici vyhlásili policisté už ve čtvrtek, dnes oznámili, že život dítěte může být v nebezpečí a zveřejnili fotografii chlapce.

Demonstrace v Praze bude požadovat pravidla pro hudební sektor

Iniciativa #zazivouhudbu svolala na 27. července demonstraci Za živou hudbu! Akce s podtitulem Nechte živou hudbu hrát! se uskuteční od 18:45 na pražském Staroměstském náměstí. Účastníci chtějí společně vyjádřit nesouhlas se současnými kroky vládních institucí směrem k živé hudbě a nabídnout možnosti řešení krize v hudebním sektoru.

Za ovlivňování zakázek VoZP uložil soud podmíněné tresty

Za ovlivňování veřejných zakázek na propagaci Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) dnes Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal jejího bývalého ředitele Karla Šteina tříletou podmínkou s pětiletým odkladem. Dalším třem obžalovaným, kteří se podle státní zástupkyně podíleli na manipulování se zakázkami či uplácení generálního ředitele, uložil soud také podmíněné tresty. Dnešní rozsudek není pravomocný. Podle obžaloby způsobila čtveřice pojišťovně škodu přes devět milionů korun. Třem obviněným soud také uložil peněžité tresty.

S nočním klubem v Praze souvisí už 109 nakažených covidem-19

V souvislosti s ohniskem šíření covidu-19 v pražském nočními klubu Techtle Mechtle pražští hygienici evidují 109 nakažených. Předpokládají, že ještě přibudou další. Ve čtvrtek bylo v souvislosti s ohniskem v karanténě 270 lidí, počet se bude také dále zvyšovat spolu s dalšími nakaženými. Novinářům to dnes řekla šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Ještě ve čtvrtek odpoledne hygienici hlásili v souvislosti s klubem 98 případů. Jágrová dříve uvedla, že na večírku bylo přes sto návštěvníků, kteří neměli roušky a pili drinky jedním brčkem.

V Praze budou od pondělí povinné roušky i v lékárnách a u lékaře

V hlavním městě bude od pondělí platit povinnost zakrytí úst a nosu v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. Dosud povinnost platila jen v nemocnicích. Novinářům do dnes řekli zástupci vedení magistrátu a krajské hygienické stanice. Kromě toho město zřídí odběrové místo v centru a nabídne bydlení lidem, kterým bude nařízena karanténa a z objektivních důvodů ji nebudou moci strávit doma.

Soud rozhodne v kauze údajných manipulací se zakázkami VoZP

Obvodní soud pro Prahu 9 dnes rozhodne v kauze údajného ovlivňování veřejných zakázek na propagaci Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP). Obžalobě čelí bývalý ředitel pojišťovny Karel Štein a další tři lidé – Martin Lafek, Josef Svoboda a Pavel Vondruška, kteří se podle státního zástupce podíleli na manipulování se zakázkami či uplácení generálního ředitele. Podle obžaloby způsobila čtveřice pojišťovně škodu přes devět milionů korun.

Policie pátrá po osmnáctileté ženě z Prahy a jejím dítěti

Policie pátrá po osmnáctileté Janě Lenkovičové a jejím osmiměsíčním synovi. Žena byla naposledy viděna v úterý v Praze 9, kde bydlí. Poté komunikovala se svou matkou přes sociální sítě, ale domů se vrátit nechtěla. Její matka se bojí o vnuka. Policie žádá o pomoc při pátrání veřejnost.

V Praze přibylo za 24 hodin 52 případů covidu, nejvíce od dubna

V Praze za posledních 24 hodin přibylo 52 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší denní přírůstek v hlavním městě od první půlky dubna. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00. Za nárůstem je mimo jiné ohnisko v nočním klubu Techtle Mechtle.

Pandemie koronaviru

Od sobotní půlnoci bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 osob. Na vnitřních akcích bude možné vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Ve středu přibylo v Česku 247 prokázaných případů nemoci covid-19. To je o 41 více než v úterý a zároveň nejvíc od konce června. Zatím k 17:30 přibylo 159 potvrzených případů, což je více než činily minulý týden nárůsty za celý den. Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 14.724 lidí, z nichž se více než tři pětiny uzdravily. V souvislosti s koronavirem zemřelo 365 lidí. Aktuálně nemocných tak je 5067.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.7.2020