Pár slov o tom, jak je těžké bránit se pomluvám na internetu…

Sociální sítě mají jednu obrovskou vadu. Pokud někdo na nich šíří pomluvy, nedá se tomu téměř vůbec bránit. Zvlášť když šiřitel navíc nemá na svých fb stránkách otevřenou možnost, aby kdokoli, včetně pomlouvaného, mohl reagovat alespoň komentářem.

Bohužel se mi to teď stalo, a to z řad některých kolegů z pražské koalice zPRAHA SOBĚ a Česká pirátská strana, včetně Zdeněk Hřib – primátor Prahy. Za poslední dva dny jsem si přečetla řadu příspěvků, v nichž jsem obviňována z toho, že jsem úmyslně vynesla z výjezdního jednání rady deformovanou informaci o plánovaném razantním zvýšení jízdného v MHD, a tím jsem způsobila šíření fámy o záměrech náměstka Adama Scheinherra.Jan Čižinský mě a další politiky s tradičními politickými metodami obvinil, že „nad tím začali tančit politický dupák“. Oba popřeli, že by náměstek představil plán na zvýšení lítačky na téměř 5.500 Kč.

Takové pomluvě se musím bránit, i když mi to není vůbec příjemné, že tak musím činit veřejně. Bohužel pomluvy se opakují a já nemám jinou možnost, než to napsat zde.

Jaká je tedy pravda? Pan náměstek Scheinherr prezentoval svůj návrh na výjezdním jednání rady v úterý i na jednání odborů ve středu minulý týden. Novinář z E15 mi volal po jednání odborů dopravního podniku, že má informaci od jejich předsedy Luboše Olejára, který přímo uvedl, že „cena roční jízdenky by se měla vrátit na zhruba 5,5 tisíce“. To jasně uvádí například článek na webu ČT24 ze dne 17.7. a dále zmiňuje, že „radní Hana Marvanová potom připustila, že Scheinherr přinesl návrhy na zvýšení cen téměř všech tarifů jízdného. Podle Olejára by chtěl náměstek ceny v MHD zvýšit ještě v průběhu léta, pokud pro to sežene podporu.“

Proto se jednoznačně ohrazuji, že bych vynesla (a dokonce snad úmyslně) nepravdivé informace z jednání rady, kde svůj návrh pan náměstek Scheinherr představil zjevně stejně jako odborům. Novináři informaci měli od odborářů dříve, než mi zavolali. Když se mě zeptali, jestli jsme o tom jednali, tak jsem pouze po pravdě uvedla, že ano s tím, že jde o ucelený záměr týkající se jak jízdného, tak parkování a že se mají ohledně podrobného vysvětlení obrátit na pana náměstka Scheinherra, do jehož gesce to spadá. Přiznávám, že jsem zastáncem tradičních politických stran a postupů, takže ctím pravidlo, že se veřejnosti a novinářům nemá lhát, i když to může být někdy politikům nepohodlné. To je však „riziko tohoto povolání“.

Je tedy naprosto jasné, že jsem nic nevynesla, že se novináři informaci, která logicky zajímá veřejnost, dozvěděli dříve, a to od někoho jiného. To je koneckonců role médií. Nikdo z nás se na ně nemá co zlobit, že se snaží informovat nejen o definitivních rozhodnutích, ale i o tom, co se navrhuje. Navíc z vyjádření předsedy odborů také vyplývá, že mnou potvrzená informace byla pravdivá, takže nešlo o fámu, ale o skutečně představený návrh, který se po reakci veřejnosti rozhodl náměstek Scheinherr a PRAHA SOBĚ upravit. To je v pořádku, když politici reagují na názory veřejnosti a korigují své plány.

Adam Scheinherr (Praha sobě)

Je pro mě smutným zjištěním, jak snadné je někoho pomluvit na internetu, aniž se může bránit, dokonce ho obvinit ze lži, a to jen proto, aby se někdo vymluvil před veřejností a hodil vinu na někoho jiného ve chvíli, kdy veřejnost nereagovala na záměr pana náměstka Scheinherra příznivě. Navíc já sama jsem na něj v žádném komentáři nijak neútočila ani ho nekritizovala. Uznávám totiž, že jeho argumentace byla z ekonomického hlediska logická, což jsem komentovala tím, že opravdu Praha má ve srovnání s jinými velkými městy v ČR skutečně velmi nízké ceny jízdného. Jediné, co jsem řekla, že o tom budeme ještě diskutovat a že současná doba koronavirové krize není podle mého názoru příliš vhodná pro zdražování čehokoli a že máme hledat úspory ve fungování dopravního podniku.

Doufám, že sdělení odlišného názoru bude i nadále vnímáno jako příspěvek do diskuse, na níž stojí demokracie. Vynucenou absolutní jednotu názorů jsme již zažili a nerada bych se do té doby vracela, stejně jako do doby pomlouvačných kampaní ve stylu „stokrát opakovaná lež se stane pravdou“.

Autor: Hana Kordová – Marvanová, Praha, ČR, 24.7.2020

Zdroj:

https://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN/posts/1678233152331122

Psali jsme zde: