Zařazení Prahy „do žluté“ vyvolalo při mezi Hřibem a Vojtěchem

Mapka klasifikace regionů podle stupně zasažení novým typem koronaviru vzbudila hned v den představení rozepři mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Hřib řekl, že není jasné, proč by měla být Praha jako jediný region v zemi umístěna ve žlutém stupni „semaforu“, tedy druhém nejvyšším. Vojtěch po jednání vlády uvedl, že nemá důvod Praze škodit. Trvá na objektivitě a odbornosti vyhodnocování dat. Přístup primátora ho mrzí.

Část demonstrantů v Praze vyjádřila nesouhlas se slovy Zaorálka

Část z několika stovek demonstrantů, kteří dnes na Staroměstském náměstí v Praze chtějí upozornit na problémy s pořádáním koncertů v koronavirové době, vyjádřila během projevu ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nespokojenost s chováním vlády. Zaorálek uvedl, že se nesmí opakovat situace, kdy byly v Moravskoslezském kraji připravené akce rušeny z minuty na minuty na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Nesouhlas však vyvolala jeho slova o tom, že v okolních zemích jsou při pořádání veřejných akcí opatrnější než v Česku.

Pražská burza oslabila popáté v řadě, ztratily Erste, VIG či ČEZ

Pražská burza dnes popáté v řadě oslabila, v úvodu týdne index PX klesl o 0,2 procenta na 914,02 bodu. Nedařilo se především rakouským titulům, ztratily i Moneta Money Bank či ČEZ. Naopak se ziskem téměř dvou procent uzavřely seanci akcie technologické firmy Avast, mírněji rostly například i cenné papíry operátora O2. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Správa opraví vinohradské tunely a na Smíchově postaví lávku

Správa železnic připravuje dva velké projekty v Praze. Za přibližně čtyři miliardy korun plánuje rekonstrukci více než čtyř kilometrů vinohradských tunelů, u smíchovského nádraží pak postaví pěší lávku za zhruba 237 milionů korun. Dnes o tom informovala Správa železnic. Pro obě stavby nyní hledá zhotovitele dokumentace pro vydání územního i stavebního povolení.

Letos se v Praze kvůli kůrovci kácí více stromů než loni

V první polovině letošního roku se v pražských lesích kvůli kůrovci vytěžilo téměř šestkrát více dřeva než ve stejném období loni. Aktivita škůdce je přitom kvůli letošnímu deštivému počasí nižší než v předchozích letech. Nejvíce je kůrovcem zasažený Kunratický les. V pražských lesích je smrk, který je kůrovcem postižený nejčastěji, zastoupen asi z pěti procent.

V odběrovém centru na pražském letišti už netestují indikované

V odběrovém centru na Letišti Václava Havla nově na covid-19 otestují jen cestující s platnou letenkou a samoplátce. Provozovatel, společnost GHC Genetics, také kvůli enormnímu zájmu a vznikajícím frontám od tohoto týdne zdvojnásobil množství personálu v centru.

Návrhy Libereckého kraje a Prahy na peníze krajům vláda odmítla

Návrhy Libereckého kraje a Prahy, aby kraje dostaly ze státního rozpočtu jednorázový příspěvek 500 korun na obyvatele, vláda na dnešním zasedání odmítla. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Kraj i Praha poukazují na to, že v důsledku ekonomických dopadů epidemie koronaviru klesá i příjem z takzvaných sdílených daní. Jde o daně, o které se stát dělí s obcemi a kraji. Stát navíc začal vyplácet kompenzační bonus určený především živnostníkům, které poškodila epidemie i přijatá vládní opatření, a peníze na něj bere z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tato daň také patří mezi sdílené, takže na obce a kraje pak zůstává méně peněz.

U Klánovic srazil vlak člověka, nehodu nepřežil

U pražských Klánovic dnes odpoledne vlak srazil a usmrtil člověka. Provoz na hlavní trati z Prahy na Kolín byl kvůli tomu zhruba na půl hodiny přerušen. Rychlíky a expresy jezdily odklonem přes Lysou nad Labem. Vyplývá to z údajů na webu Českých drah a z informací mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové.

Praha 11 schválila první žádosti o slevu nájmu podnikatelům

Radní městské části Praha 11 podpořili první žádosti o slevu nájmů pro podnikatele, jejichž činnost výrazně ovlivnila koronavirová pandemie. Praha 11 schválila 12 žádostí asi za 200 tisíc korun.

V Praze bude platit od úterý 28. července zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, bude od 28. července 2020 až do odvolání na území Prahy platit nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.

Ode dneška může být na vnitřních akcích maximálně 500 lidí

V celém Česku ode dneška platí přísnější omezení maximálního počtu účastníků vnitřních hromadných akcí. Z dosavadních 1000 lidí se limit snižuje na polovinu. Vláda tak reaguje na rostoucí počet nových případů nákazy nemocí covid-19. V Praze je počínaje dneškem navíc povinné nošení roušek ve všech zdravotnických zařízeních.

Soud dnes začne řešit případ muže viněného z bojů na Ukrajině

Pražský městský soud se dnes začne zabývat případem muže, který se podle obžaloby na východě Ukrajiny zúčastnil ozbrojeného konfliktu v řadách separatistů. Obžalován je z teroristického útoku, hrozí mu až 12 let vězení. Hlavní líčení zatím trestní senát naplánoval do středy.

V Praze za 24 hodin přibylo 52 nových případů koronaviru

V Praze za posledních 24 hodin přibylo 52 nových případů koronaviru. Vyplývá z údajů pražské hygienické stanice k včerejším 18:00. Naposledy byl takto vysoký denní přírůstek ve čtvrtek a vyšší pak v půlce dubna. Celkem se v hlavním městě od začátku epidemie nakazilo 2868 lidí, z nichž 1931 se už vyléčilo a 104 zemřelo.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.7.2020