Vláda dnes zřejmě odmítne návrhy Libereckého kraje i Hlavního města Prahy, aby kraje dostaly dostaly ze státního rozpočtu jednorázový příspěvek 500 korun na obyvatele…

Peníze mají dostat jako náhradu za výpadek daňových příjmů vyvolaných dopady epidemie koronaviru. Stojí to v návrhu stanoviska pro dnešní jednání vlády.

Liberecký kraj i Praha poukazují na to, že v důsledku ekonomických dopadů epidemie koronaviru klesá i příjem z takzvaných sdílených daní. Jde o daně, o které se stát dělí s obcemi a kraji. Stát navíc začal vyplácet kompenzační bonus určený především živnostníkům, které poškodila epidemie i přijatá vládní opatření, a peníze na něj bere z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tato daň také patří mezi sdílené, takže na obce a kraje pak zůstává méně peněz.

V obou návrzích zákonů pak stojí, že propad příjmů u obcí a krajů se očekává v rozmezí 25 až 30 %, což může zasáhnout i povinné výdaje.

Již v připomínkovém řízení narazily oba návrhy na nesouhlas ministerstva financí. Úřad uvedl, že schválení kompenzace 500 korun na obyvatele kraje představuje jednorázové posílení příjmů krajů o 5,3 miliardy korun. S tímto mimořádným výdajem státní rozpočet na rok 2020, ani po provedených novelách, nepočítá.

Vláda v návrhu stanoviska připomíná, že pro řešení propadu daňových příjmů krajů zvolila jinou formu náhrad, a to v návaznosti na konkrétní požadavky krajů na financování oblastí spadajících do jejich působnosti. Jde třeba o peníze na opravy silnic II. a III. třídy, podporu sociálních služeb nebo na odměny pracovníků integrovaného záchranného systému. Částka vyčleněná pro tyto účely na rok 2020 činí přibližně 16,6 miliardy korun a převyšuje tak odhadované dopady na daňové příjmy krajů z titulu výplaty kompenzačního bonusu o 14,8 miliardy korun.

Návrh na výplatu 500 korun na hlavu krajům včetně Prahy schválil v tomto týdnu Senát. I senátní návrh dostane k posouzení vláda a poté se jím bude někdy zabývat Sněmovna. Stanovisko vlády však pro poslance není závazné.

Obce by kompenzaci výpadku daňových příjmů dostat měly. Sněmovna už ji na návrh Senátu schválila v takzvaném daňovém balíčku 16. června. Dostat mají 1200 korun na obyvatele a celkem na to ze státního rozpočtu půjde 12,8 miliardy korun. Poslední novela státního rozpočtu s tímto výdajem už počítá.

Návrhy Libereckého kraje a Prahy na peníze krajům vláda odmítla (17:20)

Návrhy Libereckého kraje a Prahy, aby kraje dostaly ze státního rozpočtu jednorázový příspěvek 500 korun na obyvatele, vláda na dnešním zasedání odmítla. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Kraj i Praha poukazují na to, že v důsledku ekonomických dopadů epidemie koronaviru klesá i příjem z takzvaných sdílených daní. Jde o daně, o které se stát dělí s obcemi a kraji. Stát navíc začal vyplácet kompenzační bonus určený především živnostníkům, které poškodila epidemie i přijatá vládní opatření, a peníze na něj bere z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tato daň také patří mezi sdílené, takže na obce a kraje pak zůstává méně peněz.

Autor: Redakce, ČTK, Vlada.cz, Praha, ČR, 27.7.2020

Zdroj:

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/ocekavane-udalosti/27–cervence-2020-schuze-vlady-cr–predpokladana-tk-v-16-30-182780/

Psali jsme zde: