Denní nárůst případů v Praze je nejvyšší od začátku epidemie

Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v Praze je nejvyšší od začátku epidemie. K dnešním 18:00 za předchozích 24 hodin přibylo 101 nových případů. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice. Doposud nejvyšší denní nárůst zaznamenaly pražské laboratoře 4. dubna, a to 99 pozitivních testů. Celkem se v hlavním městě od začátku epidemie nakazilo 3001 lidí, z nichž 2108 se už vyléčilo a 104 zemřelo.

Pražská burza je nejníže od poloviny června

Pražská burza dnes šestý den v řadě ztrácela. Index PX klesl o 0,5 procenta na 909,42 bodu, což je nejnižší hodnota od 11. června. Dolů burzu táhly především akcie energetické společnosti ČEZ a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu burzy.

Přístavba ZŠ Chodov v Praze 11 bude stát 145,9 milionu korun

Stavba nového křídla k základní škole Chodov na adrese Květnového vítězství 57 v Praze 11 bude stát asi o 15 milionů více než bylo předpokládáno. Navýšení ceny schválili na svém jednání radní městské části. Nová cena stavby je asi 145,9 milionu korun. Vyplývá to z usnesení rady Prahy 11.

V Praze 1 se o křeslo v Senátu chce ucházet osm kandidátů

Registraci do podzimních voleb do Senátu v obvodu Praha 1 podalo osm kandidátů. Termín pro podání přihlášek byl do dnešních 16:00, následovat bude jejich kontrola a v pondělí bude možné zveřejnit seznam registrovaných kandidátů. Kandidaturu již veřejně ohlásil dosavadní senátor za obvod Václav Hampl, o křeslo se bude ucházet také poslankyně ODS Miroslava Němcová, zastupitel Prahy 2 a aktivista Robert Veverka za Piráty, ředitel neziskové organizace Jakub Štědroň za ČSSD, antropolog Ivo T. Budil za Trikolóru a architekt Milan Urban za SPD. Vládní hnutí ANO v obvodu kandidáta nepostaví.

V Praze 9 na senátora kandiduje 11 lidí

Do senátních voleb se za volební obvod číslo 24, který zahrnuje většinu území Prahy 9, přihlásilo 11 kandidátů, včetně nynějšího senátora Davida Smoljaka (STAN). Své kandidáty registrovaly také koalice ODS a KDU-ČSL a strany ČSSD, SPD nebo Trikolora. První kolo voleb se bude konat 2. a 3. října. V Praze budou lidé volit nového senátora v obvodech Praha 1, Praha 5 a Praha 9.

V Praze 5 se o křeslo v Senátu chce ucházet sedm kandidátů

Registraci do podzimních voleb do Senátu v obvodu Praha 5 podalo sedm kandidátů. Termín pro podání přihlášek byl do dnešních 16:00, následovat bude jejich kontrola a v pondělí bude možné zveřejnit seznam kandidátů. Mandát bude podle informací stran obhajovat advokát Václav Láska, proti němu se postaví mimo jiné za ČSSD a ANO ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD) a překladatel, publicista a bývalý diplomat Michael Žantovský s podporou opozičních ODS, TOP 09 a STAN.

Autobus do pražské zoo bude jezdit přes Trojský most obousměrně

Od 1. srpna bude linka pražské integrované dopravy s číslem 112, která jezdí mezi Nádražím Holešovice a zoologickou zahradou, jezdit přes Trojský most obousměrně. V zastávce Pelc Tyrolka bude dočasně zastavovat náhradní spoj. V tiskové zprávě to dnes uvedl Filip Drápal, mluvčí společnosti ROPID, která organizuje pražskou dopravu.

Praha 1 plánuje prodloužit smlouvu nájemci paláce Žofín o 10 let

Radnice Prahy 1 má v plánu prodloužit nájem firmě, která si od městské části pronajímá palác Žofín na Slovanském ostrově. Agentura NKL má nyní uzavřenou smlouvu do konce roku 2024, podle záměru, který schválili radní, by měla získat smlouvu na dalších deset let. O prodloužení smlouvy se mluvilo už před volbami v roce 2018, tehdy z toho sešlo. Výši nájemného má určit znalecký posudek.

Praha 12 odpustí některým dětem školné

Praha 12 promine poplatky za stravné a pobyt v dětské skupině, kterou v ulici Jordána Jovkova provozují Sociální služby městské části. Rozhodnutí se týká dětí, které zařízení v době nouzového stavu nenavštěvovaly. Dnes to uvedla mluvčí Prahy 12 Olga Novotná. Městská část tak podle usnesení rady přijde asi o 62 tisíc korun.

Podíl volných kanceláří v Praze ke konci června stoupl na 6,1 pct

Podíl volných kanceláří v Praze ke konci června meziročně vzrostl o 1,5 procentního bodu na 6,1 procenta. V porovnání s koncem března se zvýšil o 0,8 procentního bodu. Celkem bylo v Praze 225.900 metrů čtverečních volných kanceláří. Vyplývá to z údajů sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum (PRF).

Sparta kvůli epidemiologické situaci zrušila přípravný zápas

Vedení fotbalistů Sparty se kvůli zhoršující se epidemiologické situaci v Praze rozhodlo zrušit dnešní přípravný duel na Strahově s Vltavínem. Podle klubového webu to ale není kvůli tomu, že by byl některý hráč nebo člen realizačního týmu pozitivně testován na koronavirus. Sobotní přípravný zápas s Táborskem je nadále v plánu.

Za vraždu novorozence půjde žena na 16 let do vězení

Za loňskou vraždu novorozené dcery půjde její matka na 16 let do vězení. Trest jí dnes potvrdil odvolací pražský vrchní soud, který zároveň zamítl odvolání ženy, ve kterém žádala nižší trest. Matka se k činu přiznala, hrozilo jí 15 až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest. Dnešní rozhodnutí soudu je pravomocné.

Krádež kabelů omezila provoz asi 70 vlakových spojů v Praze

Krádež kabelů v Praze omezila dnes ráno provoz zhruba 70 železničních spojů, převážně mezi Prahou a obcemi ve Středočeském kraji. Omezení se dotklo hlavně lokálních spojů, ale i několika dálkových vlaků mezi Prahou a jižními Čechami. Vyplývá to z informací Českých drah a Pražské integrované dopravy. Část vlaků musí jezdit objízdnými trasami, zpoždění kvůli tomu dosahují až 20 minut. Podle drah omezení potrvá asi do 11:30.

Začne největší akce ze světa částicové fyziky, konference ICHEP

Novinky ze světa částicové fyziky zazní na konferenci ICHEP 2020 (International Conference on High Energy Physics). Jubilejní 40. ročník, který začne dnes a potrvá do 6. srpna, je kvůli koronaviru on-line. Původně měla být akce v Praze. Některé přednášky a workshopy cílí i na laiky, pořadatelé je budou vysílat na YouTube. Konference se koná jednou za dva roky.

V Praze za 24 hodin přibylo 32 nových případů koronaviru

V Praze přibylo k včerejší 18:00 za předchozích 24 hodin 32 nových případů koronaviru, o dvacet méně než v neděli. Vyplývá z údajů pražské hygienické stanice. Celkem se v hlavním městě od začátku epidemie nakazilo 2900 lidí, z nichž 2099 se už vyléčilo a 104 zemřelo. Za nárůstem počtu nakažených v posledních dnech stojí mimo jiné ohnisko v nočním klubu Techtle Mechtle. V souvislosti s ním hygienici evidují celkem 135 nakažených, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.7.2020