Před nadcházejícími senátními volbami Vám přinášíme články o pražských kandidátech. Zejména těch nejdůležitějších…

První takový článek je bývalé předsedkyni a místopředsedkyni Poslanecké sněmovny PČR, a bývalé místopředsedkyni ODS, Miroslavě Němcové. Ta kandiduje na Praze 1.
Miroslava Němcová, původním jménem Daňková, pochází z Nového Města na Moravě, kde se narodila 17. listopadu 1952. Od roku 1968 do roku 1972 studovala Střední zemědělskou a technickou školu v Havlíčkově Brodu, aby následně nastoupila relativně dlouhou kariéru v Českém statistickém úřadu. Tam pracovala, až do roku 1992. Roku 1988 prodělala nádorové onemocnění, ale navzdory prognóze lékařů přežila, a po roce 1992 začala působit v soukromém sektoru, a až do roku 2008 vlastnila knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou.

Její politická kariéra začala ve stejné době jako kariéra v soukromém sektoru. Roku 1992 vstoupila do Občanské demokratické strany, a již v roce 1994 se úspěšně účastnila komunálních voleb, a byla zvolena městskou zastupitelkou ve Žďáru nad Sázavou. Neúspěch přišel se senátní kandidaturou v roce 1996. V druhém kole prohrála s lidovcem Šenkýřem. Po odchodu Václava Klause se stala místopředsedkyní, byť neúspěšně se ucházela o místo předsedkyně ODS. Na poprvé neuspěla v roce 2006 se získáním pozice předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tehdy dokonce neměla plnou podporu koaličních poslanců. Ve stejné době ztratila místopředsednictví na kongresu ODS. Pod Petrem Nečasem se stala stínovou ministryní práce a sociálních věcí a kultury.

Nová liberální koalice zvolená v roce 2010 zajistila Miroslavě Němcové funkci předsedkyně PSP ČR, o kterou tak dlouho usilovala. Jako předsedkyně usilovala o snížení výdajů Poslanecké sněmovny, omezení výdajů poslanců, a to prostřednictvím zveřejňování jmen poslanců využívající vnitrostátní lety pro své cesty. Prosadila zavedení písemných omluvenek poslanců, zároveň, ale umožnila bez výběrového řízení získat pro Oldřicha Kulhánka zakázku na nové logo Poslanecké sněmovny v hodnotě 250 tisíc korun. Opozice kritizovala zneužití stavu legislativní nouze Miroslavou Němcovou pro prosazování svých změn, což bylo projednáváno i u Ústavního soudu. Podílela se na vydání Davida Ratha, a v roce 2013 ztratila pozici 1. místopředsedkyně ODS, ale zůstala řadovou místopředsedkyní.

Po kauze Petra Nečase byla neúspěšně navržena na pozici předsedkyni vlády, čemuž bylo zabráněno ustanovením Rusnokovi vlády, a následně i rozpadem předchozí vládní koalice při dalších vyjednáváních. Stala se kritičkou presidenta Zemana, a jako jediná zástupkyně ODS hlasovala proti rozpuštění sněmovny. Později, na protest proti Miloši Zemanovi, opustila během druhého inauguračního projevu prostory Vladislavského sálu. V roce 2014 opětovně neúspěšně kandidovala na pozici předsedkyně ODS, ale byla poražena Petrem Fialou, což odsoudila jako nespravedlnost.

Veřejně se angažovala ve prospěch stíhané kontroverzní ukrajinské političky Julie Tymošenkové, podporuje většinový volební systém, a byla odpůrkyní přímé volby presidenta. Nyní kandiduje na společné kandidátce ODS, STAN a TOP09 v senátním obvodu č. 27 na Praze 1. Jde o obvod, který zdaleka není jistý pro ODS, a od roku 1996, ODS tento obvod ovládala jen dvakrát (1996 a 2008).

Volby se konají 2.-3. řijna 2020, na Praze 1, 5, 9.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 28.7.2020

Zdroj:

https://www.ods.cz/profil/miroslava-nemcova

https://www.senat.cz/senat/volby/v2020.php