Nárůst pozitivních testů v Praze dnes klesl na 44 z úterních 101

V Praze dnes denní nárůst počtu případů onemocnění koronavirem klesl. Za uplynulých 24 hodin přibylo 44 pozitivních testů, přičemž v úterý to bylo rekordních 101 případů. Celkem se v hlavním městě od začátku epidemie nakazilo 3045 lidí, z nichž 2115 se už vyléčilo a 104 zemřelo. Vyplývá to z dat pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

V pražských Vršovicích vlak srazil a usmrtil ženu

V pražských Vršovicích dnes v podvečer vlak srazil a usmrtil ženu. Kvůli nehodě byl přibližně na hodinu přerušen provoz mezi stanicí Praha-Vršovice a Hostivaří. Vlaky jezdily odklonem přes Libeň. Krátce po 18:30 byl provoz mezi Vršovicemi a Hostivaří obnoven.

Muzeum Kampa postižené požárem se v sobotu opět otevře

Muzeum Kampa, které v polovině července poškodil požár, se v sobotu dopoledne opět otevře veřejnosti. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výstavu děl Alfonse Muchy a Pasty Onera, stejně jako stálou expozici Františka Kupky. Na facebooku o tom dnes informoval Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. Oprava muzea podle něj potrvá ještě několik měsíců.

Pražská burza ztrácí sedmý den v řadě, níž byl PX na konci května

Pražská burza dnes oslabila sedmý den v řadě, index PX klesl o 0,58 procenta na 904,10 bodu. Níže končil naposledy na konci května. Dnes ho táhly dolů především akcie Erste Bank a Komerční banky, ztratil i ČEZ či pojišťovna VIG. Naopak se ziskem zakončily obchodování technologická společnost Avast a textilka PFNonwovens. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Výstava v Praze ukáže trendy v udržitelné architektuře

S hlavními trendy ekologie v architektuře seznámí návštěvníky výstava Estetika udržitelné architektury v pražské Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí. Výstava se zabývá otázkou, zda může architektura sehrát roli při záchraně planety. Návštěvníci budou moci zhlédnout téměř 60 architektonických projektů z Česka i zahraničí, jakými jsou rodinné domy, industriální architektura či ekologické čtvrti. Výstava potrvá od 30. července do 22. září.

Praha 1 zrušila kritizované prodloužení pronájmu restaurace

Rada Prahy 1 zrušila rozhodnutí o prodloužení nájemní smlouvy s dosavadním provozovatelem restaurace v ulici V Kolkovně. Informoval o tom opoziční zastupitel a předseda kontrolního výboru David Bodeček (Piráti), který původní rozhodnutí smlouvu prodloužit kritizoval. Další nájemce podle něj nabídl více než dvojnásobné nájemné. Radnice vypíše novou soutěž.

Studie k rychlodráze z Prahy do Drážďan bude hotová v září

Studie proveditelnosti nové vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Drážďany bude hotová do září. Trasa povede mimo původně vytýčený koridor. Po schválení studie budou pokračovat další investiční přípravy stavby. Dnes o tom informovala Správa železnic. Zpracování studie nabralo v minulých měsících zpoždění, kvůli čemuž správa letos rozvázala smlouvu se sdružením CEDOP-EGIS. Studii nyní dokončuje Správa železnic. První úsek trati by měl být dokončen v roce 2030. Celá trať by měla stát kolem pěti miliard eur (asi 131 miliard korun).

V pražské VFN udrželi pacientku na umělé plíci rekordních 143 dní

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) udrželi pacientku na umělé plíci 143 dní, než se dočkala transplantace. Světový rekord byl dosud 79 dní, oznámila dnes VFN. Vůbec první český bypass obcházející plíce zachránil šestatřicetileté ženě s těžkou plicní hypertenzí život, na transplantaci čekala více než sto dní podle VFN kvůli nedostatku dárců, své málo běžné krevní skupině a strachu lidí z nákazy v době koronavirové epidemie.

Zeman jmenoval budoucí předsedy soudů v Praze a Plzni

Novou předsedkyní Městského soudu v Praze se od října stane Jaroslava Pokorná, Krajský soud v Plzni povede Alexandr Krysl. Oba dnes do funkcí jmenoval na návrh ministryně spravedlnosti prezident Miloš Zeman, který jim zároveň popřál, aby se nenechali ovlivňovat lobbistickými skupinami. Noví předsedové nahradí Libora Vávru a Miloslava Sedláčka, kterým na konci září vyprší sedmiletý mandát.

Pražská zoo zpřístupní chovné zázemí ohrožených krokodýlů

Návštěvníci pražské zoo budou moci za vstupné 300 korun navštívit chovné zázemí krokodýlů kubánských. Vybrané peníze zoo pošle na ochranu tohoto kriticky ohroženého druhu krokodýlů v místě jejich přirozeného výskytu. Zoo nově vede jejich plemennou knihu pro Evropu. Novinářům to dnes řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. První exkurze do chovného zázemí bude už tuto v neděli.

S nočním klubem v Praze nyní souvisí 158 případů nákazy

Hygienici evidují k dnešku v souvislosti s ohniskem šíření covidu-19 v Praze, nočním klubem Techtle Mechtle 158 nakažených. Z toho 90 se účastnilo večírku, který se tam v polovině července konal, ostatní jsou jejich kontakty. V Českém rozhlasu Radiožurnálu to dnes řekla šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Na vysokém nárůstu počtu nakažených v hlavním městě se podle ní podílejí i tábory, například v jednom příměstském bylo 19 případů nákazy. Vedle toho se objevují ojedinělé případy, většina hlášených onemocnění v metropoli má podle Jágrové ale známý zdroj nákazy.

Odborníci budou dnes v Praze debatovat o obnově průmyslu a vývozu

Zástupci vývozců a další odborníci budou dnes odpoledne v Černínském paláci diskutovat o obnově průmyslu a exportu po koronavirové krizi. Uskuteční se zde čtvrtý ročník Českého exportního fóra. Kromě vedení Asociace exportérů na akci vystoupí analytici, guvernér České národní banky Jiří Rusnok, ale také vrcholní politici. Mluvit bude například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nebo ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zeman jmenuje soudce, rektorku nebo propůjčí generálskou hodnost

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje nové předsedy pražského městského soudu a plzeňského krajského soudu. Na Pražském hradě také propůjčí generálskou hodnost plukovníku Pavlu Lipkovi nebo jmenuje novou rektorku Univerzity obrany v Brně. Pro Zemana půjde o první veřejné vystoupení po návratu z dovolené. Naposledy veřejně vystoupil na americké ambasádě na konci června.

Denní nárůst případů v Praze je nejvyšší od začátku epidemie

Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v Praze je nejvyšší od začátku epidemie. K včerejším 18:00 za předchozích 24 hodin přibylo 101 nových případů. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice. Doposud nejvyšší denní nárůst zaznamenaly pražské laboratoře 4. dubna, a to 99 pozitivních testů. Celkem se v hlavním městě od začátku epidemie nakazilo 3001 lidí, z nichž 2108 se už vyléčilo a 104 zemřelo.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.7.2020