V Praze přibylo za 24 hodin přes 60 případů koronaviru

V Praze přibylo od čtvrtečního podvečera 63 potvrzených případů covidu-19. Je to druhý nejvyšší nárůst od 11. dubna. Od nedělního podvečera odhalily testy nový koronavirus u 287 lidí v metropoli. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

Pražská burza po osmi poklesech v řadě posílila, táhl ji Avast

Pražská burza dnes po osmi poklesech v řadě posílila. Index PX stoupl v závěru týdne o 0,65 procenta na 882,67 bodu. Nahoru ho táhly zejména akcie technologické společnosti Avast, které zdražily o více než čtyři procenta. Dařilo se také pojišťovně VIG, mírně si polepšil i energetický ČEZ. Naopak dál ztrácely bankovní tituly, pohoršil si i operátor O2. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Hygienici neobjevili v Praze klíště pozitivní na encefalitidu

Pražští hygienici letos nezachytili žádná klíšťata pozitivní na klíšťovou encefalitidu. Stejné výsledky ukázaly laboratorní rozbory i loni. Kolik zachycených klíšťat je infikováno lymskou boreliózou, bude známo asi na konci srpna.

Návštěvnost památek v Praze je oproti loňsku poloviční

Návštěvnost pražských památek a obvyklých turistických cílů je na většině místech oproti loňskému roku asi poloviční. Důvodem je úbytek zahraničních turistů v metropoli, způsobený koronavirovou pandemií. Galerie, muzea i pamětihodnosti však letos více než obvykle navštěvují Češi.

Za krácení daní má jít bývalý náměstek Bušina na 6 let do vězení

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina má jít za daňové úniky na šest let do vězení. Měl by také zaplatit 10,5 milionu korun jako peněžitý trest. Dnes o tom rozhodl středočeský krajský soud. Bušinu odsoudil jen v části obžaloby, ve zbytku jej viny zprostil. Soud uložil nepodmíněné tresty i některým dalším obžalovaným. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. Bušina, který byl také poradcem středočeského hejtmana Davida Ratha, vinu dlouhodobě odmítá. Obžaloba tvrdila, že jeho skupina způsobila škodu 630 milionů korun.

V Praze 1 bude do Senátu kandidovat bývalý ředitel zoo Fejk

V obvodu Praha 1 bude v podzimních senátních volbách kandidovat bývalý ředitel pražské zoologické zahrady a České národní budovy v New Yorku Petr Fejk. Dnes řekl, že již dříve dostával nabídky kandidovat do veřejných funkcí, nyní se však rozhodl sám, protože se již cítí být ve věku, který odpovídá senátnímu křeslu. Kandidaturu pětapadesátiletý Fejk podává za místní Iniciativu občanů. V obvodu se s ním o mandát utká dosavadní senátor za obvod Václav Hampl, poslankyně ODS Miroslava Němcová nebo zastupitel Prahy 2 a aktivista Robert Veverka za Piráty.

Deloitte: Nové byty v Praze na konci června zdražily o 7,3 %

Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostla o 7,3 procenta na 115.600 korun za metr čtvereční. Tempo růstu cen zůstává poslední rok zhruba stejné. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů meziročně stoupl o šest procent na 6212. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte.

ČSÚ: Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí meziročně klesla o 10,7 %

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí klesla meziročně o 10,7 procenta a mezičtvrtletně o 8,4 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj se HDP propadl nejvíce v historii samostatné České republiky. Vliv na to měla restriktivní opatření proti šíření koronaviru.

Kvůli požáru v ubytovně v Praze bylo evakuováno 50 lidí

Kvůli požáru pokoje v ubytovně v pražském Motole bylo v noci na dnešek evakuováno 50 lidí. Tři lidi museli na místě ošetřit zdravotníci. V tiskové zprávě to dnes oznámili pražští hasiči. Škoda činí asi půl milionu korun, příčina vzniku požáru je zatím neznámá.

Kraje dnes asi shromáždí informace o pomůckách a možnostech testů

Kraje a Praha zřejmě dnes dají dohromady informace o svých zásobách ochranných pomůcek a testovacích kapacitách na nový typ koronaviru. Do konce týdne by je měla dostat nově vzniklá Rada vlády pro zdravotní rizika, která má dohlížet na chytrou karanténu. Podklady a připomínky pro vládní radu chce do dneška 12:00 od hejtmanů a pražského primátora shromáždit místopředseda Rady Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD). Vládní radě, jejímž je členem, pak informace předá.

Soud vynese rozsudek v případu bývalého náměstka nemocnic Bušiny

Krajský soud v Praze dnes vynese rozsudek v případu bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušiny, který je spolu s dalšími lidmi obžalovaný v kauze daňových úniků za 630 milionů korun. Státní zástupkyně pro něj navrhuje 7,5 roku vězení. Bušina, který byl také poradcem středočeského hejtmana Davida Ratha, vinu dlouhodobě odmítá. Žalobkyně podle něj nepředložila jediný důkaz, který by svědčil o jeho vině.

ČSÚ dnes zveřejní první odhad vývoje ekonomiky v 2. čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní první předběžný odhad o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Podle ekonomů česká ekonomika zřejmě ve druhém čtvrtletí prodělala kvůli dopadům šíření koronaviru a restriktivním opatřením největší propad vůbec. V meziročním vyjádření ekonomové očekávají pokles HDP o 9,7 až 18 procent, mezičtvrtletně pak odhadují pokles od 7,4 do 14 procent. ČSÚ zveřejní data poprvé podle nového schématu, tedy o 14 dní dříve, než bylo obvyklé.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 31.7.2020