Návštěvnost pražských památek a obvyklých turistických cílů je na většině místech oproti loňskému roku asi poloviční…

Důvodem je úbytek zahraničních turistů v metropoli, způsobený koronavirovou pandemií. Galerie, muzea i pamětihodnosti však letos více než obvykle navštěvují Češi. 

„Přijíždějí rodiny s dětmi ze všech koutů republiky i samotní Pražané, kteří si užívají volnější ulice centra Prahy a menší nával na jednotlivých památkových objektech. Postupně už ale na věžích přibývá i zahraničních turistů,“ uvedlamluvčí Muzea hlavního města Prahy Olga Šámalová.

Petřínskou rozhlednu, kterou má muzeum ve správě, navštívilo za červenec k dnešnímu poledni zhruba 48.000 návštěvníků. V červnu se bylo na věž podívat 19.500 lidí, v květnu 6000 zájemců. „Důležité pro nás je, že návštěvnost stoupá. Přesto jsou počty návštěvníků s loňským rokem nesrovnatelné, což je z ekonomického hlediska samozřejmě značný problém,“ dodala Šámalová. Loni na rozhlednu v červenci vystoupalo 82.000 lidí a o rok dříve 85.000.

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) pociťuje nižší počty zahraničních turistů ve městě jen v některých objektech, celková nižší návštěvnost než obvykle je ovšem ve všech budovách. Od května do července je navštívilo více než 13.000 lidí. Od ledna do poloviny března přišlo do budov 25.000 návštěvníků. Návštěvnost za první polovinu roku je tak o třetinu nižší než loni.

„Asi nejvíc je postižen Colloredo-Mansfeldský palác, jehož poloha patrně nejvíc lákala zahraniční hosty Prahy. Zámek Troja je většinou cílem domácích turistů. Tam se počty návštěvníků liší od předešlých let nejméně,“ uvedla ředitelka galerie Magdalena Juříková.

Návštěvnost Pražského hradu v červenci je oproti tomu loňskému nižší asi o 75 procent. Letos v červenci si vstupné na Hrad zaplatilo 63.000 lidí. „Propad se snažíme kompenzovat například podporou projektu Prague City Tourism V Praze jako doma, díky němuž si návštěvnici Pražského hradu v červenci vyzvedli přes 8800 vstupenek. Zájem je také o naši letní akci, kdy návštěvníci ke každé třetí zakoupené vstupence dostanou jednu zdarma. Těchto vstupenek jsme v červenci vydali přes 7000 kusů,“ uvedl mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor. Doplnil, že v první polovině roku si vstupenku na Hrad koupilo 319.500 lidí. Loni jich bylo více než milion.

Zatímco trojský zámek v červenci navštívilo téměř 2000 lidí, prostory Colloredo-Mansfeldského paláce na Starém Městě vidělo 650 zájemců. V květnu to byla třetina. Naopak v lednu a v únoru se počty návštěvníků v paláci u Karlova mostu pohybovaly kolem 1500.

Návštěvnost výstav, které Galerie hlavního města pořádá, je také podle Juříkové úbytkem zahraničních turistů ovlivněna jen zčásti. Jsou totiž primárně zaměřeny na domácí publikum. Podíl návštěvníků z ciziny je obvyklý v případě, že se vystavují ve světě známí autoři.

Zásadnější vliv na návštěvnost má odliv zahraničních turistů pro Národní galerii Praha (NGP). „Po znovuotevření se návštěvníci vrátili v menší míře. Úbytek návštěvníků z řad turistů zaznamenáváme především u stálých expozic a výstav s mezinárodním přesahem,“ uvedla mluvčí NGP Eva Sochorová. Nejvíce pociťuje absenci turistů galerie v Anežském klášteře.

Pražskou zoo navštívilo v červenci 190.000 lidí. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka je to obvyklý počet. „Vzhledem k nynější situaci – zejména omezenému turistickému ruchu – musíme tento výsledek považovat za velký úspěch,“ uvedl ředitel zoo.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 31.7.2020

Psali jsme zde: