Před nadcházejícími senátními volbami Vám přinášíme články o pražských kandidátech. Zejména těch nejdůležitějších…

Mgr. Václav Láska…

Letošní senátní volby se budou konat i v obvodu 21, tedy na Praze 5, kde hlavními kandidáty budou Mgr. a stávající senátor za obvod 21 Václav Láska, a proti němu Mgr. Michael Žantovský. Podívejme se nejprve na obhájce senátorského křesla, Václava Lásku.

Rakovnický rodák Václav Láska, narozený 4. srpna 1974, byl dlouholetým policistou. V policejní službě byl 18 let, kde začínal z nejnižších pozic, a postupně se propracoval, až do pozic v Úřadu finanční kriminality a ochrany státu, kde se podílel na vyšetřování kauz okolo IPB a Harvardských fondů. Ještě předtím vystudoval sociální patologii na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové a od roku 1999 do roku 2004 studoval právo v Plzni. Po zániku ÚFKOS se zabýval ekonomickým poradenstvím, a působil v bezpečnostní agentuře ABL, která byla později spojována s Věcmi veřejnými.

V roce 2002 začal své působení v neziskové organizaci Transparency International, a později byl předsedou správní rady. Od roku 2012 se zabýval prověrkami smluvních vztahů v Dopravním podniku hl. m. Prahy, která vyústila v obvinění a trestních oznámení. On sám byl několikrát terčem trestních oznámení a kárných žalob. Kvůli jednomu z obvinění musel zaplatit pokutu 200 000 Kč.

Od roku 2013 se aktivně angažuje v politice, když kandidoval za Stranu zelených ve Středočeském kraji, kde byl lídrem kandidátky. Úspěch se dostavil v roce 2014, kdy kandidoval za koalici KDU-ČSL a Strana zelených. V druhém kole s přehledem porazil kandidáta nestraníka za ODS Pavla Žáčka, se ziskem 65,03%. Vystřídal tak dlouholetého senátora Miroslava Škalouda (ODS), který měl tuto pozici od roku 2002.

V dubnu 2017 opustil stranu Zelených, a prohlásil, že nechce už dál působit ve stranické politice. Nyní kandiduje za politické hnutí SEN 21 s podporou Strany zelených, Liberálně ekologické strany, Pirátů a KDU-ČSL.

Volby se konají 2.-3. řijna 2020, na Praze 1, 5, 9.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 1.8.2020

Zdroj:

http://www.vaclavlaska.cz/

https://www.senat.cz/senat/volby/v2020.php

Psali jsme zde: