Koronavirus v rodině strážníka podle MZ špatně zhodnotili lékaři

Ministerstvo zdravotnictví k případu nákazy koronavirem v rodině pražského strážníka uvedlo, co měli lékaři a hygienici udělat jinak. Podle všeho lékaři špatně zhodnotili zdravotní stav dotyčného, píše se v krátkém sdělení na webu ministerstva. Nedostatky podle úřadu nejsou systémové. Středočeská hygienická stanice, která měla případ na starosti, dnes uvedla, že ve svém postupu nevidí pochybení. Svědectví strážníka o problémech při hledání pomoci u lékařů a hygieniků pro syna, který se v červenci nakazil v pražském klubu, pražská městská policie o víkendu zveřejnila na svém webu.

Pražská burza růstem o procento navázala na konec minulého týdne

Pražská burza dnes pokračovala v růstu z konce minulého týdne. Index PX stoupl o 1,08 procenta na 892,18 bodu. Téměř 3,5 procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ, rostly také cenné papíry telekomunikačního operátora O2, Erste Bank a Monety Money Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně oslabila k euru, výrazněji vůči dolaru.

Praha pronajala 355 ha polí, nájemci musí hospodařit ekologicky

Pražský magistrát pronajal několika desítkám nájemců na základě pachtovních smluv 355 hektarů svých polí. Pronajatá pole mají maximální plochu pět hektarů a nájemci na nich budou hospodařit podle zásad ekologického hospodaření. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Praha vypíše tendr na opravu terasy nad stanicí metra Budějovická

Vedení hlavního města schválilo vypsání veřejné zakázky na opravu terasy nad stanicí metra C Budějovická, která je v havarijním stavu. Rekonstrukce prostoru by měla začít letos. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Město loni podepsalo dohodu s pražským dopravním podnikem (DPP), obchodním centrem DBK, Českou spořitelnou a dalšími vlastníky. Terasa byla kvůli havarijnímu stavu předloni v lednu dočasně uzavřena. Minulé vedení města ji původně chtělo zbourat.

Pražské sály a hotely letos počítají hlavně s lokálními kongresy

Kongresové sály a hotely v Praze letos do konce roku počítají s konáním především lokálních akcí. Většina mezinárodních akcí byla kvůli pandemii kronaviru zrušena nebo přesunuta na příští rok, někdy ještě s otevřeným datem konání. Někteří pořadatelé a pronajímatelé sálů jsou připraveni na možnost pořádání virtuálních kongresů a konferencí. Rozšíření služeb a zaměření se na menší místní akce podle nich ale nemůže letošní ztrátu vyrovnat.

Praha chce koupit ubytovnu pro lidi bez domova

Pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) připraví návrh veřejné soutěže na nákup ubytovacího zařízení, které by mělo sloužit zejména pro dočasné ubytování lidí bez domova. Dnes to schválili radní. Vytvoření zadání veřejné zakázky potrvá nejméně půl roku a poté ho budou znovu schvalovat radní a zastupitelé. Město v době epidemie nového koronaviru zajistilo ubytování lidí bez domova v hotelech a hostelech, to by mělo zůstat zachováno do poloviny příštího roku.

Uhříněvský úřad vyzval Havlíčka k omluvě za výroky k okruhu

Úhříněvský úřad městské části Praha 22 vyzval vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) k omluvě. Zástupcům úřadu se nelíbí jeho vyjádření z konce července, ve kterém ministr kritizoval úřad za průtahy kolem dostavby části Pražského okruhu. Úřad to dnes oznámil v tiskové zprávě.

Signál LTE je v metru nově na Českomoravské a Hradčanské

Vysokorychlostní mobilní signál LTE je nově ve stanici metra Českomoravská na lince B a Hradčanská na lince A. Dalších 11 stanic metra jím bude pokryto konce roku. Vlastní wi-fi ve stanicích pražský dopravní podnik (DPP) už provozovat nebude. Podnik o tom dnes informoval v tiskové zprávě. S pokrýváním metra LTE signálem začalo konsorcium mobilních operátorů po dohodě s DPP v roce 2018.

Hřib: V Praze by mohly být roušky povinné ve vnitřních prostorech

Pražská hygienická stanice by mohla v blízké době zavést v metropoli povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech. Po dnešním jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle dřívějších vyjádření by zřejmě v září měla začít platit i povinnost mít roušku v povrchové MHD, nyní platí jen v metru. Podle dnes zveřejněného hodnocení regionů, tzv. semaforu, Praha spadá spolu s dalšími osmi regiony do zelené kategorie, což je podle primátora správné.

V Praze bylo otevřeno další místo pro testy na covid-19 ve VFN

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) dnes otevřela místo pro odběr vzorků na testy na nemoc covid-19. Lidé tak mají k dispozici ve městě 14 odběrových center. Ve VFN bude jedno odběrové místo, podobně jako ve většině dalších pražských odběrových center. Zájemci se mohou nechat testovat kterýkoli den v týdnu. Místo ve VFN je otevřeno jak lidem, kteří budou mít odběr zdarma na základě žádanky od lékaře, tak i pro ty, kteří si chtějí test sami zaplatit. Nemocnice to oznámila v tiskové zprávě.

MPSV: Nezaměstnanost za červenec vzrostla z 3,7 na 3,8 pct

Nezaměstnanost v červenci rostla znovu jen mírně. Z červnových 3,7 procenta se zvýšila na 3,8 procenta. Úřady práce evidovaly 278.824 nezaměstnaných, tedy o 9187 víc než na konci června. Údaje zveřejnilo dnes ministerstvo práce na svém webu. Červencové výsledky oznámí ředitelství úřadu práce ve středu. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) před nedávnem sklízela kritiku za dřívější zveřejňování. Statistiky nezaměstnanosti pak nechtěla před stanoveným termínem upřesňovat. Její úřad aktuální čísla v posledních měsících umísťuje na internet téměř každý den.

Praha vypíše tendr na lávku pro pěší a cyklisty v Uhříněvsi

Pražský magistrát znovu vypíše tento měsíc veřejnou zakázku na výstavbu lávky pro pěší a cyklisty přes ulici Ke Kříži v Uhříněvsi. Předpokládaná hodnota stavby je maximálně 11 milionů korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Magistrát soutěž letos již jednou vyhlásil, následně ji ale zrušil, protože se přihlásila jen jedna firma a navíc s vyšší cenou, než kterou očekával.

Praha 12 vybuduje v Modřanech park

V Tylově čtvrti v Praze 12 vzniká nový park. Stavební práce a úpravy nekultivovaných prostor vyjdou na zhruba 4,3 milionu korun a hotové mají být do konce roku. Na dotaz to uvedl místostarosta městské části Jiří Fremr (ODS). Peníze na stavbu parku byly v rozpočtu městské části vyčleněny už loni, stavba ale byla odložena.

Exguvernér ČNB Singer je členem výboru pražské společnosti

Vedení hlavního města ustavilo investiční expertní výbor své organizace Pražská developerská společnost (PDS). Fungovat bude jako poradní sbor ředitele a jedním z jeho pěti členů bude bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Organizace vznikla k letošnímu 1. červnu a na starosti má zejména využití městských pozemků, jejich rozvoj a výstavbu bytových domů.

Vedení Prahy schválilo nový design Pražské integrované dopravy

Autobusy, tramvaje, příměstské vlaky i soupravy metra zapojené do Pražské integrované dopravy (PID) by měly mít v budoucnu jednotný šedočervený design, a to jak na území Prahy, tak Středočeského kraje. Návrh grafického studia superlative.works, který uspěl v loňské soutěži, dnes schválili pražští radní. Prozatím by se měl design otestovat na některých vozech dopravního podniku, po schválení kompletního designového manuálu by se vozy neměly přebarvit plošně, ale jen nově pořizovaná vozidla nebo při opravách či výměně polepů.

Praha zdarma poskytne Bratislavě licenci na design mobiliáře

Praha poskytne Bratislavě bezplatně licenci na design laviček, košů a dalšího mobiliáře, který v roce 2017 vybrala v mezinárodní soutěži. Rozhodli o tom radní v reakci na žádost slovenského hlavního města. Pražský magistrát plánuje na výrobu mobiliáře vypsat soutěž, nyní je k vidění jen na několika místech, například na Petříně nebo ve Stromovce. Postupně má při rekonstrukcích nahradit nynější různé druhy mobiliáře.

Urbánek zůstal místopředsedou DPP a dopravním ředitelem

Ladislav Urbánek byl potřetí zvolen dopravním ředitelem pražského dopravního podniku (DPP). Zůstává také ve funkci místopředsedy představenstva podniku. Schválilo to představenstvo DPP. V tiskové zprávě to dnes sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. Urbánek byl členem představenstva a dopravním ředitelem DPP poprvé zvolen v roce 2012.

Praha vydala loni na chod DPP 14,58 mld Kč, meziročně více

Hlavní město vydalo loni na chod dopravního podniku (DPP) prostřednictvím tzv. kompenzací zhruba 14,58 miliardy korun, což je více než předloni, kdy to bylo asi 14,31 miliardy Kč. Čistý zisk za loňský rok ve výši 869,15 milionu Kč bude převeden na účet nerozděleného zisku z minulých let. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává téměř 11.000 lidí. Základní kapitál podniku je přibližně 31,24 miliardy korun. Kvůli koronavirové pandemii letos čeká město propad hospodaření DPP až dvě miliardy korun.

Lang příspěvkem o Zemanovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku o prezidentovi Miloši Zemanovi, nespáchal trestný čin. Květnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8 na konci července pravomocně potvrdil odvolací pražský městský soud. Vyplývá to ze soudní databáze. Na sociální síti Lang loni v dubnu na adresu Zemana mimo jiné napsal, že „je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“. Soud v květnu rozhodl, že šlo maximálně o přestupek, případ proto předal úřadu Městské části Prahy 8.

Pražští radní se přihlásili k podpoře LGBT+ komunity

Vedení pražského magistrátu dnes podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu Nové radnice. Desátý ročník festivalu, který má přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a transexuálů (LGBT+), nabídne od dnešního dne přes stovku akcí. Mnohé z nich se však kvůli koronaviru uskuteční on-line.

Začíná festival Prague Pride, část programu je kvůli viru on-line

V Praze dnes začíná desátý ročník festivalu Prague Pride o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT). Týdenní přehlídka nabídne víc než stovku akcí. Část z nich se kvůli koronavirové nákaze uskuteční on-line. Zájemci budou moci dění sledovat každý den živě od 16:00 do 21:00 na internetu. Sobotní karnevalový průvod pak nahradí plavba lodí po Vltavě.

Pražští radní projednají nové barvy vozů MHD

Pražští radní na dnešním jednání projednají plánovanou novou vizuální podobu vozů MHD. Na programu je také záměr veřejné zakázky na stavbu lanovky z Podbaby do Bohnic, účetní závěrka dopravního podniku, rekonstrukce Křižíkových pavilonů na Výstavišti, zakázka na opravu terasy na Budějovické, studie rozšíření křižovatky na Jižní spojce nebo propojení Evropské a Svatovítské ulice v Praze 6.

Stranám končí možnost doplňovat adepty na krajské zastupitele

Strany a hnutí, které se přihlásily do krajských voleb, mají dnes poslední příležitost k tomu, aby na kandidátní listiny doplnili další adepty na zastupitele. Počet kandidátů každého uskupení může být maximálně o pět vyšší, než je počet volených členů krajského zastupitelstva. Regionální parlamenty mají v návaznosti na počet obyvatel kraje 45 až 65 členů. Maximální počet kandidátů tak může být nejvýše 50 až 70.

Ministerstvo zveřejní první mapu rizika nákazy covidem-19 v ČR

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejní první mapu čtyřstupňového systému, který bude označovat jednotlivé okresy podle rizika nákazy covidem-19. Takzvaný semafor bude vycházet z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky a budou s ním spojena doporučení pro opatření proti šíření nového koronaviru. Jednotlivé stupně se budou označovat bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou.

MF dnes zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci července

Ministerstvo financí dnes zveřejní údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci července. Ke konci června schodek státního rozpočtu stoupl na 195,2 miliardy korun z květnových 157,4 miliardy korun. To byl nejhorší červnový výsledek o vzniku ČR. Loni ke konci července byl rozpočet ve schodku 9,7 miliardy korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.8.2020