Za den v Praze přibylo 51 případů covidu, proti pondělí je to víc

Hygienici v Praze za posledních 24 hodin našli 51 případů koronaviru. Proti pondělním 31 novým případům je to nárůst, o víkendu byly denní přírůstky srovnatelné s dnešním číslem. V hlavním městě dosud onemocnělo 3329 lidí, 2218 se uzdravilo a 105 zemřelo. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice.

Počet případů nemoci covid-19 v Česku přesáhl 17.000

Počet případů nemoci covid-19 v Česku od začátku epidemie přesáhl 17.000. Po víkendovém poklesu se denní přírůstek znovu dostal přes dvě stovky, za pondělí přibylo 210 potvrzených případů a dnes zatím 106 na celkových 17.114. Dál roste také počet aktuálně nemocných, kterých je nyní 4923, nejvíc od březnového začátku šíření koronavirové nákazy v zemi. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví. Předchozí hranici 16.000 nakažených překonala ČR ve čtvrtek 30. července.

Pražská burza opět posílila, pomohly jí akcie Monety a Erste

Pražská burza dnes opět posílila. Index PX stoupl o 0,63 procenta na 897,77 bodu. K růstu burze pomohly hlavně akcie bank Moneta a Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Do Senátu bude v Praze 1 opět kandidovat Václav Fischer

V podzimních senátních volbách bude v obvodu Praha 1 kandidovat podnikatel Václav Fischer, který už za stejný obvod v horní komoře Parlamentu zasedal mezi lety 1999 a 2002. Na dotaz to uvedl Patrik Kuba z tiskového oddělení Prahy 1. Kandidaturu šestašedesátiletý Fischer podal za Nezávislou iniciativu. V obvodu se s ním o mandát utká dosavadní senátor Václav Hampl, poslankyně ODS Miroslava Němcová, zastupitel Prahy 2 a aktivista Robert Veverka za Piráty nebo bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk.

Kvůli odloženému kufru muselo 1000 lidí opustit Arkády Pankrác

Kvůli odloženému kufru policisté dnes odpoledne evakuovali pražské obchodní centrum Arkády Pankrác. Opustit ho muselo víc než 1000 lidí. Na místo jede pyrotechnik. Na twitteru to oznámila policie.

Návštěvníci Staroměstské radnice mají zájem o slevy na vstupné

Staroměstskou radnici letos v červenci navštívilo 13.685 lidí, což bylo téměř o 80 procent méně než v předchozím roce. Důvodem je úbytek zahraničních turistů v metropoli, způsobený koronavirovou pandemií. Zájem je o slevové akce na vstupné.

Prasklé potrubí omezí provoz tramvají v centru Prahy do soboty

Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v Ječné ulici byl dnes před 07:00 v obou směrech zastaven provoz tramvají ve frekventovaném úseku mezi stanicemi I. P. Pavlova a Karlovo náměstí v centru Prahy. Provoz bude zřejmě obnoven až v sobotu ráno, sdělila mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková. Tramvajové linky 4, 6, 10, 16, 22 a 24 kvůli havárii vodovodu jezdí podle webu podniku po objízdných trasách.

Praha 12 podpoří projekty občanů na ochranu životního prostředí

O dotaci z programu životního prostředí na rok 2021 mohou v Praze 12 nově žádat i lidé. Radnice tak chce ze svého rozpočtu podpořit projekty, které zkvalitní životní prostředí v městské části. Rozděleno by mělo být zhruba 450.000 korun. Dnes to řekla místostarostka městské části Eva Tylová (Piráti s podporou Zelených).

Praha zahájí opravu Křižíkových pavilonů a Spirály na Výstavišti

Praha plánuje na Výstavišti vedle dostavby vyhořelého Průmyslového paláce také opravu Křižíkových pavilonů a Divadla Spirála. Jeden z pavilonů se již opravuje, u zbylých staveb mají práce začít do konce roku. V pondělí o tom rozhodli radní. U pavilonů vyjdou práce podle informací magistrátu na 245 milionů korun, rekonstrukce divadla bude stát 217 milionů.

Pražská hygiena znovu spustila infolinku ke koronaviru

Pražská hygienická stanice znovu spustila informační linku k novému typu koronaviru. Na telefonním čísle 227 272 065 budou proškolení operátoři odpovídat na dotazy v pracovní dny od 10:00 do 18:00. Hygienická stanice hlavního města o tom dnes informovala na svém webu. Informační linky byly zejména v březnu na počátku epidemie přetížené, později byla jejich činnost postupně utlumená. V provozu zůstává linka ministerstva zdravotnictví nebo Státního zdravotního ústavu.

Praha spustila průzkum mezi diváky sledujícími kulturu on-line

Pražský magistrát spustil internetový průzkum mezi diváky sledujícími kulturní pořady na internetu. Cílem je zjistit motivaci lidí a zmapovat jejich preference při výběru kulturního obsahu. Výsledky průzkumu město využije při rozdělování grantů pro jednotlivé kulturní projekty. Na průzkumu město spolupracuje s DAMU a dotazník mohou lidé vyplnit on-line. Propad v kultuře je kvůli pandemii covid-19 odhadován na 12 miliard korun.

Do Prahy dorazí v pátek zvony pro kostely sv. Haštala a sv. Havla

Z rakouského zvonařství Grassmayr v Innsbrucku dorazí v pátek do Prahy nové zvony pro kostely svatého Haštala a svatého Havla na Starém Městě. Všechny čtyři budou v kostelech nejdříve vystaveny. Náklady dosáhnou téměř 1,5 milionu korun. Nový zvon v Praze naposledy dostal kostel svatého Havla v roce 2017. Sbírku na výrobu zvonů vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal.

Prasklé potrubí omezilo provoz tramvají v centru Prahy

Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v Ječné ulici byl dnes před 07:00 v obou směrech zastaven provoz tramvají ve frekventovaném úseku mezi stanicemi I.P. Pavlova a Karlovo náměstí v centru Prahy. Týká se to linek 4, 6, 10, 16 a 22, které až do odvolání jezdí po objízdných trasách. Na svém webu o tom informoval dopravní podnik. Oprava vodovodního řadu, tedy i omezení tramvajové dopravy, potrvá pravděpodobně celý den.

Hřib: V Praze by mohly být roušky povinné ve vnitřních prostorech

Pražská hygienická stanice by mohla v blízké době zavést v metropoli povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech. Po včerejším jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle dřívějších vyjádření by zřejmě v září měla začít platit i povinnost mít roušku v povrchové MHD, nyní platí jen v metru. Podle zveřejněného hodnocení regionů, tzv. semaforu, Praha spadá spolu s dalšími osmi regiony do zelené kategorie, což je podle primátora správné.

Strany se mají do dneška vyjádřit k hlasování z karantény

Parlamentní strany se mají na žádost ministerstva vnitra do dneška vyjádřit ke čtyřem variantám hlasování lidí, kteří se kvůli koronavirové epidemie dostanou v době říjnových voleb do karantény. Úřad nejprve odmítal volbu lidem v karanténě umožnit. Po kritice navrhl na schůzce s opozicí zřízení zvláštních okrsků v domovech pro seniory, kde by se vyskytl koronavirus, možnost hlasovat z auta, zřízení mobilních komisí vybavených kompletní sadou ochranných pomůcek a variantu, kdy by si volič v karanténě vybral zástupce, který by hlasovací lístek do urny hodil za něj.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.8.2020