V posledních týdnech Vám přinášíme informace o chystaném zdražení jízdného…

Stejně tak Vás informujeme o událostech okolo změn tramvají, respektive jejich designu, včetně možných střetů o autorských právech. Nyní došlo k dalšímu vývoji.

Psali jsme zde:

Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), po rozepřích s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a nesouhlasu vlastních koaličních partnerů, jako je Hana Marvanová-Kordová (Spojené síly pro Prahu) i opozice (Patrik Nacher), navrhuje zvýšení v řádu desítek procent a Pražanům je předkládána analýza, že náklady dokonce činí 8 400 Kč na cestujícího.

Nyní by se výše uvedená změna, týkající se designu tramvají, měla rozšířit i na celou MHD, tedy i na metra, autobusy a příměstské vlaky, a byl vybrán návrh společnosti a grafického studia superlative.works. Ten byl nyní schválen radními, ale podle všeho se nemá týkat designu tramvají T3 a modernizovaných typů, o které se vedl a vedle právě možný střet autorských práv. V tomto ohledu vydal dopravní podnik zprávu, podle které může nárok Patrika Kotase, původního designera, představovat problém.

Plán kritizuje nejen opozice, ústy Alexandry Udženije (ODS), která poukazuje na netransparentnost a „vyhazování stovek miliónů oknem“,Patrik Nacher (ANO), který kritizuje, že na jednu se má zdražovat jízdné, a „na druhé straně se peníze utrácejí za zbytné projekty“, ale i koaliční partneři. Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu) se vyjadřuje podobně a vyzývá k šetření v době koronavirové krize.

Psali jsme zde:

Jde tak o další ukázku toho, jak se vedení města není schopné dohodnout ani mezi sebou…

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 4.8.2020

Zdroj: