Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 3.8.2020:

Praha pronajala 355 ha polí, nájemci musí hospodařit ekologicky

Pražský magistrát pronajal několika desítkám nájemců na základě pachtovních smluv 355 hektarů svých polí. Pronajatá pole mají maximální plochu pět hektarů a nájemci na nich budou hospodařit podle zásad ekologického hospodaření. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Praha vypíše tendr na opravu terasy nad stanicí metra Budějovická

Vedení hlavního města schválilo vypsání veřejné zakázky na opravu terasy nad stanicí metra C Budějovická, která je v havarijním stavu. Rekonstrukce prostoru by měla začít letos. Novinářům to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Město loni podepsalo dohodu s pražským dopravním podnikem (DPP), obchodním centrem DBK, Českou spořitelnou a dalšími vlastníky. Terasa byla kvůli havarijnímu stavu předloni v lednu dočasně uzavřena. Minulé vedení města ji původně chtělo zbourat.

Praha chce koupit ubytovnu pro lidi bez domova

Pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) připraví návrh veřejné soutěže na nákup ubytovacího zařízení, které by mělo sloužit zejména pro dočasné ubytování lidí bez domova.Vytvoření zadání veřejné zakázky potrvá nejméně půl roku a poté ho budou znovu schvalovat radní a zastupitelé. Město v době epidemie nového koronaviru zajistilo ubytování lidí bez domova v hotelech a hostelech, to by mělo zůstat zachováno do poloviny příštího roku.

Hřib: V Praze by mohly být roušky povinné ve vnitřních prostorech

Pražská hygienická stanice by mohla v blízké době zavést v metropoli povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech. Po jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle dřívějších vyjádření by zřejmě v září měla začít platit i povinnost mít roušku v povrchové MHD, nyní platí jen v metru. Podle zveřejněného hodnocení regionů, tzv. semaforu, Praha spadá spolu s dalšími osmi regiony do zelené kategorie, což je podle primátora správné.

Praha vypíše tendr na lávku pro pěší a cyklisty v Uhříněvsi

Pražský magistrát znovu vypíše tento měsíc veřejnou zakázku na výstavbu lávky pro pěší a cyklisty přes ulici Ke Kříži v Uhříněvsi. Předpokládaná hodnota stavby je maximálně 11 milionů korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Magistrát soutěž letos již jednou vyhlásil, následně ji ale zrušil, protože se přihlásila jen jedna firma a navíc s vyšší cenou, než kterou očekával.

Exguvernér ČNB Singer je členem výboru pražské společnosti

Vedení hlavního města ustavilo investiční expertní výbor své organizace Pražská developerská společnost (PDS). Fungovat bude jako poradní sbor ředitele a jedním z jeho pěti členů bude bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Organizace vznikla k letošnímu 1. červnu a na starosti má zejména využití městských pozemků, jejich rozvoj a výstavbu bytových domů.

Vedení Prahy schválilo nový design Pražské integrované dopravy

Autobusy, tramvaje, příměstské vlaky i soupravy metra zapojené do Pražské integrované dopravy (PID) by měly mít v budoucnu jednotný šedočervený design, a to jak na území Prahy, tak Středočeského kraje. Návrh grafického studia superlative.works, který uspěl v loňské soutěži, schválili to pražští radní. Prozatím by se měl design otestovat na některých vozech dopravního podniku, po schválení kompletního designového manuálu by se vozy neměly přebarvit plošně, ale jen nově pořizovaná vozidla nebo při opravách či výměně polepů.

Praha zdarma poskytne Bratislavě licenci na design mobiliáře

Praha poskytne Bratislavě bezplatně licenci na design laviček, košů a dalšího mobiliáře, který v roce 2017 vybrala v mezinárodní soutěži. Rozhodli o tom radní v reakci na žádost slovenského hlavního města. Pražský magistrát plánuje na výrobu mobiliáře vypsat soutěž, nyní je k vidění jen na několika místech, například na Petříně nebo ve Stromovce. Postupně má při rekonstrukcích nahradit nynější různé druhy mobiliáře.

Praha vydala loni na chod DPP 14,58 mld Kč, meziročně více

Hlavní město vydalo loni na chod dopravního podniku (DPP) prostřednictvím tzv. kompenzací zhruba 14,58 miliardy korun, což je více než předloni, kdy to bylo asi 14,31 miliardy Kč. Čistý zisk za loňský rok ve výši 869,15 milionu Kč bude převeden na účet nerozděleného zisku z minulých let. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává téměř 11.000 lidí. Základní kapitál podniku je přibližně 31,24 miliardy korun. Kvůli koronavirové pandemii letos čeká město propad hospodaření DPP až dvě miliardy korun.

Pražští radní se přihlásili k podpoře LGBT+ komunity

Vedení pražského magistrátu podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu Nové radnice. Desátý ročník festivalu, který má přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a transexuálů (LGBT+), nabídne přes stovku akcí. Mnohé z nich se však kvůli koronaviru uskuteční on-line.

Jednání rady hl. města Praha

https://www.praha.eu/public/fb/62/73/3150437_1097775_Prg_28_Rada_2020.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.8.2020

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/mestska_doprava_v_praze_bude_mit_novou.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazske_lavicky_budou_po_praze_zdobit_i.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/metropolitni_program_pro_zvyseni_urovne.html

Psali jsme zde: