Denní přírůstky nakažených koronavirem v Praze se drží kolem 50

Denní přírůstek nakažených koronavirem v Praze se druhý den po sobě drží kolem 50. Za posledních 24 hodin je nově nemocných 54, v úterý to bylo 51. V hlavním městě se dosud nemocí covid-19 nakazilo 3383 lidí, 2240 z nich se uzdravilo a 105 zemřelo. Aktuálně nemocných v metropoli je tak nyní víc než 1000, podobně jako na konci dubna. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice.

Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů

Pražská burza počtvrté po sobě posílila. Index PX dnes stoupl o 0,96 procenta na 906,41 bodu, po týdnu se tak vrátil nad 900 bodů. Růst táhly akcie energetické společnosti ČEZ a bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna zpevnila k euru na nejsilnější úroveň od doby před březnovým vyhlášením nouzového stavu. K dolaru si polepšila pod 22 Kč/USD.

Údržba silnic v zimě vyšla Prahu na zhruba 906,45 milionu korun

Údržba komunikací poslední zimu vyšla hlavní město na zhruba 906,45 milionu korun, což je méně než předchozí zimu. Částka zahrnuje kromě samotného úklidu mezi listopadem 2019 a březnem 2020 také náklady mimo jiné na skladování materiálu od loňského dubna do října. Na dotaz to dnes uvedl Petr Jansa z Technické správy komunikací (TSK), která se stará o pražské silnice a chodníky. Údržbu zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března právě TSK, která si najímá Pražské služby (PSAS). Údržba v zimě 2018 a 2019 vyšla na 1,05 miliardy.

O studentské bydlení v Holešovicích je i přes vysoké ceny zájem

O apartmány ve studentské rezidenci The Fizz Prague v pražských Holešovicích je podle Diany Streletskiy, obchodní manažerky společnosti International Campus, která apartmány provozuje, ze strany studentů velký zájem. První nájemci se do moderních bytů blízko centra nastěhují v září. Společnost letos kvůli koronakrizi očekává hlavně Čechy. Za nájem studenti měsíčně zaplatí od 8000 korun do 12.000 korun, což je dvakrát tolik než na většině univerzitních kolejích.

Některým nemocnicím v Praze akutně chybí dárci krve

Některým pražským nemocnicím chybí akutně dárci krve, nejvíc skupina A a nula. Ve fakultní nemocnici v Motole, která nemá vlastní odběrové místo, ale získává krev z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV), jsou zásoby nejnižší za posledních několik let. Uvedla to na twitteru. O potřebě krve od dobrovolných dárců informovaly i další pražské nemocnice. V Česku pravidelně daruje krev asi 230.000 lidí, podle odborníků je jich potřeba víc. Optimálně asi o 150.000.

Dopravu v Praze omezí motocyklová vyjížďka

Dopravu na některých místech Prahy v sobotu omezí motocyklová vyjížďka městem STRAbike 2020. Vyjedou v 17:30 od parkoviště u OC Letňany a pojedou přes Střížkov, Letnou, Smíchov, Nové Město, Karlín a Vysočany na Běchovice, kde svou jízdu ukončí. S dočasným omezením dopravy v místech, kudy motoristé projedou, by lidé měli počítat asi do 19:00.

Praha snížila počet členů představenstva THMP a navýšila kapitál

Pražští radní v pozici valné hromady městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) rozhodli o snížení počtu členů představenstva. Zároveň navýšili základní jmění společnosti o 68 milionů na 200 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který radní schválili. THMP se stará mimo jiné o veřejné osvětlení a uliční hodiny.

Praha 9 v roce 2021 rozšíří zóny placeného stání

Zóny placeného stání budou od začátku roku 2021 v Praze 9 rozšířeny na Prosek, Střížkov, Krocínku, Poděbradskou ulici a do Nových Vysočan. Schválila to rada městské části, věc bude ještě projednávat zastupitelstvo městské části.

Policie v Praze zatkla Slováka Majského odsouzeného za podvod

Policisté v Praze zadrželi slovenského podnikatele Jozefa Majského, který byl na Slovensku odsouzen k devítiletému trestu vězení za vytunelování zkrachovalých nebankovních firem BMG Invest a Horizont Slovakia. Na dotaz to dnes potvrdil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Dodal, že byl na Slováka vydán evropský zatykač. Podle vyjádření slovenské policie na facebooku byl čtyřiasedmdesátiletý muž zatčen v pražské nemocnici.

Nezaměstnanost v Praze opět stoupla, v červenci byla 3,2 procenta

Nezaměstnanost v Praze znovu stoupla. V červenci se oproti předchozímu měsíci zvýšila o 0,2 bodu na 3,2 procenta. Lidí bez práce přibylo o víc než dvě tisícovky na 29.567. Naopak o bezmála tři stovky ubylo volných pracovních míst, pracovní úřady jich evidovaly 83.672. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Odbahnění pražské nádrže Jiviny bude hotovo do konce května 2021

Oprava a odbahnění nádrže Jiviny v pražské Ruzyni nedaleko Pražského okruhu budou dokončeny do konce května příštího roku. Práce vyjdou na zhruba 21,66 milionu korun. Vyplývá to ze smlouvy o dílo zveřejněné ve věstníku veřejných zakázek. Pro město nádrž odbahní firma PAS Natura.

ČSÚ: Tržby obchodníků v červnu meziročně klesly o 2 procenta

Tržby českých obchodníků v červnu po očištění meziročně klesly o dvě procenta, meziměsíčně stouply o 0,2 procenta. Lidé méně utráceli za pohonné hmoty a potraviny, naopak prodejcům nepotravinářského zboží se dařilo. Nejvyšší nárůst tržeb opět zaznamenal prodej přes internet a zásilkovou službu. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V květnu byly očištěné tržby v maloobchodě, kromě prodeje motorových vozidel, podle revidovaných údajů meziročně vyšší o 0,8 procenta.

V úterý přibylo 290 případů covidu, nejvíc od konce června

Během úterý přibylo v Česku nejvíc případů nemoci covid-19 od konce června. Laboratoře potvrdily 290 nakažených, od vypuknutí epidemie na začátku března se nákaza zjistila u celkem 17.286 lidí. Dál roste počet aktuálně nemocných, kterých je nyní rekordních 5091. Nejvíc zasažené je z okresů Frýdecko-Místecko. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Úřad práce dnes bude informovat o červencové nezaměstnanosti

Úřad práce ČR dnes zveřejní údaje o vývoji nezaměstnanosti za červenec. Již v pondělí ministerstvo práce a sociálních věcí na webu zveřejnilo, že nezaměstnanost v červenci stoupla na 3,8 procenta z červnových 3,7 procenta. Úřady práce tak podle MPSV evidovaly 278.824 nezaměstnaných, tedy o 9187 víc než na konci června.

Statistici dnes zveřejní, jak se dařilo maloobchodu v červnu

Český statistický úřad dnes zveřejní výsledky maloobchodu za červen. Tržby českých obchodníků v květnu po očištění vzrostly meziročně o dvě procenta, bez očištění se snížily o 0,7 procenta. Po očištění o sezonní vlivy byly meziměsíčně vyšší o 11,6 procenta. Výsledky podle analytiků ovlivnila odložená spotřeba. V dalších měsících kvůli nejistotě a vzrůstající nezaměstnanosti budou podle nich lidé spíše šetřit.

Ministerstvo začne přijímat žádosti o dotaci na odměny při covidu

Ministerstvo zdravotnictví dnes začne přijímat žádosti nemocnic o dotace na odměny pro zaměstnance. Celkem je na ně vyhrazeno 11,2 miliardy korun. Původně ministerstvo nařídilo odměnit zaměstnance státních nemocnic, kteří pečovali přímo o nemocné s covidem-19. Odbory požadovaly odměny pro všechny zdravotníky v nemocnicích, po dalších jednáních se jim to podařilo prosadit.

Dnešní zkoušku sirén doprovodí skladba Petra Cíglera

Pravidelnou měsíční zkoušku sirén dnes doprovodí světová premiéra skladby vědce a komponisty Petra Cíglera. V Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd v Praze ji zahraje orchestr Berg, který se věnuje především soudobé hudbě a propaguje její provádění v netradičních prostorech. Zkrátka nepřijdou ani mimopražští zájemci, mikrokoncert bude přenášet Český rozhlas na stanici Vltava a bude si ho možné poslechnout i prostřednictvím živého videa na facebooku.

Za den v Praze přibylo 51 případů covidu, proti pondělí je to víc

Hygienici v Praze za posledních 24 hodin našli 51 případů koronaviru. Proti pondělním 31 novým případům je to nárůst, o víkendu byly denní přírůstky srovnatelné se včerejším číslem. V hlavním městě dosud onemocnělo 3329 lidí, 2218 se uzdravilo a 105 zemřelo. Vyplývá to z údajů k včerejším 18:00 na webu pražské hygienické stanice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 5.8.2020