Pražská burza po čtyřech posíleních stagnovala, dařilo se KB

Pražská burza dnes po čtyřech předchozích posíleních stagnovala. Index PX se zvýšil o setinu procenta na 906,52 bodu. Dařilo se akciím Komerční banky, mediální CME a elektrárenské společnosti ČEZ. Naopak dolů zamířily cenné papíry Erste Group Bank, Moneta Money Bank nebo pojišťovny VIG. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Pražský akciový trh začal růst minulý pátek po předchozích osmi poklesech za sebou.

V Praze se přírůstek nakažených covidem třetím dnem drží přes 50

Třetí den po sobě se denní přírůstek nakažených koronavirem v Praze drží kolem padesátky. Za posledních 24 hodin hygienici nahlásili 55 nových případů, ve středu to bylo 54, v úterý 51. V hlavním městě se dosud nemocí covid-19 nakazilo 3438 lidí, 2285 z nich se uzdravilo a 105 zemřelo. Aktuálně nemocných v metropoli je tak nyní víc než 1000, podobně jako na konci dubna. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice.

V Letňanech by mohly tzv. modré zóny platit od 1. ledna 2021

Praha 18 plánuje od začátku roku 2021 na svém území zavést zóny placeného stání. Rozšířit je na další území ve stejném čase chce i sousední městská část Praha 9. O důvodech jejich zavedení nyní mezi dotčenými radnicemi panují spory.

Soud rehabilitoval syna prvorepublikové módní návrhářky Podolské

Pražský soud dnes rehabilitoval syna módní návrhářky Hany Podolské Viktora v případu z roku 1948. Sovětská okupační správa ho tehdy vrátila z Rakouska do Československa, kde strávil zhruba 3,5 měsíce ve vazbě. Viktora Podolského soud už dřív rehabilitoval také v případu z roku 1952, kdy byl obviněn z velezrady a odsouzen na 15 let vězení.

Praha zveřejnila informace o dopravních nehodách a přestupcích

Pražský magistrát zveřejnil informace o dopravních nehodách a přestupcích na území Prahy. Údaje jsou zveřejněny na magistrátním portálu otevřených dat. Z dat posbíraných v druhé polovině roku 2019 například vyplývá, že řidiči v Praze v tomto období spáchali téměř 350.000 přestupků. V databázi však nejsou všechny informace, neboť zveřejnění některých by odporovalo podmínkám GDPR.

Sinice se objevily v koupališti Šeberák

V pražském koupališti Šeberák se objevily sinice. Jejich zvýšený výskyt hygienici pozorují i v Hostivařské přehradě. Snížená průhlednost vody je podle aktuálně dostupných výsledků měření ve Džbánu. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města.

V Praze 9 by mohla vyrůst nová městská čtvrť

Na Nové Harfě v Praze 9 by mohla vyrůst nová městská čtvrť. Podle nové urbanistické studie tohoto území by 49 procent plochy zabíraly veřejné prostory včetně parku. Součástí by byla i nová mateřská škola a prostory pro ordinace lékařů. K výstavbě je nutná změna funkčního využití území.

Soud poslal do vazby slovenského podnikatele Majského

Pražský městský soud dnes poslal do předběžné vazby slovenského podnikatele Jozefa Majského, který byl na Slovensku odsouzen k devítiletému trestu vězení za vytunelování zkrachovalých nebankovních firem BMG Invest a Horizont Slovakia. Čtyřiasedmdesátiletého muže zadržela policie v úterý v pražské nemocnici na základě evropského zatykače. Státní zástupce musí do 60 dní rozhodnout, zda podá návrh na jeho předání na Slovensko.

Rada ČNB dnes ponechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Sazby by měly podle ekonomů beze změny zůstat delší dobu.

Dopravní terminál na Smíchově musí mít posudek EIA, rozhodl úřad

Plán hlavního města vybudovat na Smíchovském nádraží dopravní terminál musí mít posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodl o tom pražský magistrát. Město má lépe prověřit vliv projektu na dopravu a podrobněji zdůvodnit stavbu P+R parkovací dům pro 1000 aut. Úřad tím vyhověl připomínkám místních spolků, které kritizovaly zejména právě stavbu parkovacího domu. Terminál má zlepšit přestup mezi metrem, tramvajemi, vlaky a příměstskými spoji, zřejmě tam budou sídlit i státní instituce.

Závodu automobilových veteránů se letos zúčastní přes 100 aut

Přes sto historických automobilů se letos zúčastní vzpomínkového závodu 1000 mil československých mezi Prahou a Bratislavou. Jízda navazuje na tradici závodu stejného názvu ze 30. let minulého století. Třídenní závod převážně českých aut vyrobených před druhou světovou válkou odstartuje 13. srpna ráno v Opletalově ulici před budovou Autoklubu ČR.

Do systému PID bude od 8. srpna 2020 nově zapojeno Kokořínsko

Do systému Pražské integrované dopravy (PID) bude od soboty 8. srpna 2020 nově zapojeno Kokořínsko. Vznikne devět nových linek, upraví se trasy některých nynějších linek a zruší se 17 linek, které dosud nepatřily do systému PID. Autobusové linky PID pojedou nově do 33 měst a obcí. Podrobné informace jsou k dispozici na webu PID.

Soud vrátil pozemky v kauze Bečvářova statku České republice

Pozemky ve Strašnicích, které pracovníci pražského pozemkového úřadu údajně neoprávněně vydali restituentům v případu takzvaného Bečvářova statku, se vracejí České republice. Nepravomocně o tom dnes rozhodl pražský městský soud. Trojici úředníků za nezákonné vydání parcel uložil soud na počátku července nepravomocně sedm a šest let vězení a podmíněný trest. Součástí rozsudku bylo i zabrání některých dalších vydaných pozemků, například v Dolních Měcholupech, Hostivaři či v Kolíně. Podle soudkyně restituenti věděli, že na ně nemají nárok.

Letiště odkládá některé malé stavby, s rozšířením ale dál počítá

Pražské letiště odložilo kvůli krizi několik menších projektů. Čerstvě přerušilo výběr dodavatele nové detekce dronů, už dřív pak odložilo projekt výstavby páteřní dešťové stoky. Velké projekty, jako je rozšíření terminálu nebo stavba paralelní dráhy, by ovšem krize ohrozit neměla, letiště pokračuje s jejich přípravou.

Na radnici Prahy 14 jen v roušce, jeden zaměstnanec má covid-19

Radnice Prahy 14 zavedla v prostorách úřadu povinné nošení roušek. Důvodem je potvrzená nákaza covid-19 u jednoho ze zaměstnanců. Úředníci, kteří s ním přišli do kontaktu, byli izolováni a podstupují testy. Občany radnice vyzvala, aby úřad navštěvovali pouze v nejnutnějších případech. Informace zveřejnila městská část na svých internetových stránkách. V uplynulých měsících se potvrdila nákaza u několika pražských politiků a úředníků magistrátu.

Červenec byl v Praze nejchladnější za posledních osm let

Letošní červenec byl v pražském Klementinu s průměrnou teplotou 21,6 stupně Celsia nejchladnější za posledních osm let. I tak se ale zařadil mezi 15 procent nejteplejších červenců od roku 1775, kam sahá klementinská teplotní řada. Údaje dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vůbec nejteplejší první prázdninový měsíc za posledních 246 let naměřili v Klementinu před 14 lety, průměrná teplota tehdy byla 25 stupňů.

Pražská rada bude jednat o stanovisku k nové ranveji na letišti

Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) plánuje na radě hlavního města otevřít téma chystané stavby nové ranveje ruzyňského letiště, se kterou nesouhlasí. Dnes to řekl novinářům s tím, že o tématu chce jednat v následujících měsících a zastupitelé budou také na podzim projednávat petici místních spolků proti projektu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) již dříve řekl, že ranvej nepovažuje za nutnou, naopak koaliční TOP 09 se k ní staví vstřícněji.

Praha Sobě chce při řádném placení kuponů MHD vracet část peněz

Koaliční Praha Sobě navrhuje vracet lidem s měsíčními kupony MHD při řádném placení část peněz. Měsíční kupon za 550 korun tak zlevní a sníží se rozdíl ceny oproti ročnímu, který stojí na 3650 korun, tedy asi o tři tisíce méně než 12 měsíčních. Vrácené peníze by si lidé buď nechali na svém kontě v aplikaci MHD lítačka, nebo by je dostali na svůj bankovní účet.

Praha otevře nové testovací místo na Václavském náměstí

Nové odběrové místo, kde se lidé budou moci otestovat na nákazu novým koronavirem, bude na Václavském náměstí v Praze otevřeno v pátek 14. srpna. Pražský magistrát plánuje otevřít nová odběrová místa v pěti městských částech. Od září by mohlo být opětovně zavedeno povinné nošení roušek ve všech vozech MHD. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Pompeo má do Prahy dorazit v úterý, další den jednat s Babišem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dorazí do Česka podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka v úterý 11. srpna, následující den by měl jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Už během dneška má do Prahy přiletět americký tým, který bude chystat detaily návštěvy, řekla serveru Blesk Zprávy vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO), která v době dovolené zastupuje Babiše.

Motoristé v Praze oproti minulému týdnu mírně ušetří

Pohonné hmoty v hlavním městě za poslední týden mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Praze prodává v průměru za 28,79 koruny, minulou středu byl o haléř dražší. O 14 haléřů zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 28,51 koruny. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je v současnosti benzin o 4,51 Kč na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé v hlavním městě platili zhruba o čtyři koruny více.

Ve středu přibylo v Česku 244 nových případů covidu-19

Denní přírůstek potvrzených případů covidu-19 se tento týden v Česku dál drží nad dvě stovky, ve středu přibylo dalších 244 nakažených. Od vypuknutí epidemie na začátku března byla nemoc potvrzena celkem u 17.529 lidí. Dál roste počet aktuálně nemocných, kterých je nyní rekordních 5232. Nejvíce ze všech okresů republiky šířením nemoci zůstává zasaženo Frýdecko-Místecko. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Dnes se uskuteční další pokus o vydražení Krejčířovy vily

Dnes se uskuteční další pokus o vydražení vily uprchlého odsouzeného Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy. Vyvolávací cena je 21,1 milionu korun, o zhruba sedm milionů méně než při posledním pokusu o prodej letos v lednu. Vila je v exekuci, loni v srpnu ji poškodil rozsáhlý požár. Pokusy vydražit větší ze dvou Krejčířových černošických vil se uskutečňují od roku 2016.

Legislativní rada vlády opět probere diskutovaný stavební zákon

Legislativní rada vlády dnes a v pátek opět probere diskutovaný stavební zákon. Předlohu ministerstvu pro místní rozvoj vrátila rada na konci června k dopracování. Mluvčí resortu Vilém Frček minulý týden uvedl, že ministerstvo počítá s tím, že na konci srpna návrh zákona projedná vláda. Sněmovna by měla zákon projednat v prvním čtení na přelomu září a října, dodal.

Skupina ČSOB dnes zveřejní hospodářské výsledky za pololetí

Československá obchodní banka, která patří mezi největší české banky, dnes zveřejní hospodářské výsledky za první pololetí. Loni za stejné období stoupl skupině ČSOB čistý zisk o 45 procent na 10,9 miliardy korun, mimo jiné díky koupi zbývajícího 45procentního podílu v Českomoravské stavební spořitelně a přecenění dosavadního podílu. Letos v prvním čtvrtletí pak ČSOB čistý zisk klesl o 56 procent na 2,1 miliardy korun.

Soud bude rozhodovat o zabrání pozemků v kauze Bečvářova statku

Pražský městský soud dnes bude rozhodovat o návrhu na zabrání pozemků v pražských Strašnicích, které úředníci pražského pozemkového úřadu údajně neoprávněně vydali restituentům v případu takzvaného Bečvářova statku. Trojici úředníků za nezákonné vydání parcel uložil soud na počátku července nepravomocně sedm a šest let vězení a podmíněný trest. Součástí rozsudku bylo i zabrání některých vydaných pozemků, například v Dolních Měcholupech, Hostivaři či v Kolíně. Podle soudkyně restituenti věděli, že na ně nemají nárok.

Rada ČNB bude rozhodovat o sazbách a zveřejní novou prognózu

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Ekonomové se shodují na tom, že rada ponechá úrokové sazby beze změny. Zásadní změnu nepředpokládají ani v případě nové makroekonomické prognózy, kterou centrální banka dnes zveřejní.

Soud vynese nový rozsudek v kauze manažerů Key Investments

Pražský městský soud dnes vynese nový rozsudek v případu bývalých členů představenstva investiční společnosti Key Investments (KI), kteří podle obžaloby způsobili klientům škodu v řádu stamilionů korun. Manažery Daniela Brzkovského, Kláru Fenstererovou a Alenu Šťastnou původně soud potrestal třemi až pěti lety vězení a také zákazy činnosti ve vedení firem, odvolací senát mu však kauzu vrátil k doplnění dokazování.

ČSÚ oznámí červnové výsledky průmyslu, stavebnictví a obchodu

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes oznámí výsledky průmyslové a stavební výroby a zahraničního obchodu za červen. V květnu se zejména výrobě kvůli dopadům opatření proti šíření koronaviru nedařilo, i když průmysl zpomalil meziroční pokles. Naopak stavebnictví podle analytiků na dno teprve dopadne. Květnový zahraniční obchod se z krize sice částečně zotavil, proti loňsku byl ale ještě utlumený.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.8.2020