Nárůst případů covidu v Praze zpomalil na 41 za den

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze dnes zhruba o pětinu zpomalil. Předchozí tři dny pokaždé přesáhl pět desítek nakažených, dnes klesl na 41 nových případů za posledních 24 hodin. Vyplývá to z informací pražských hygieniků k dnešním 18:00. Od začátku epidemie koronaviru v Česku byl covid-19 potvrzen u 3479 lidí z Prahy. Téměř tři čtvrtiny z nich se vyléčily a 105 nakažených zemřelo.

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 2,8 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne posílily. Index PX vzrostl o 2,8 procenta na 907,3 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší pokles postihl opět akcie bankovní skupiny Erste. Největší růst zaznamenaly akcie Monety, naopak nejvíce klesající akcií týdne byl Stock Spirits. Předchozí týden akcie propadly o 3,6 procenta.

Praha 14 eviduje čtyři zaměstnance s pozitivním testem na covid

Počet zaměstnanců radnice Prahy 14, kteří mají pozitivní test na covid-19 se zvýšil na čtyři. Jedná se o pracovníky působící ze stejných nebo sousedících kanceláří.Prvního nakaženého zaznamenal úřad v tomto týdnu. Na radnici je tak možné chodit pouze s rouškou a v upraveném režimu fungují rovněž zaměstnanci. V uplynulých měsících se potvrdila nákaza u několika pražských politiků a úředníků magistrátu.

Zájemci si za sedm let adoptovali 229 hrobů z pražských hřbitovů

Lidé si v rámci Projektu adopce významných hrobů, který funguje od roku 2013, osvojili 229 hrobů, které předtím chátraly. Za letošní rok si jich zatím zájemci adoptovali osm. Dalších 187 na člověka, co bude financovat jejich údržbu, čeká. Na opravy významných hrobů na pražských hřbitovech, které má v péči Správa pražských hřbitovů (SPH), je uspořádaná i veřejná sbírka.

Putovní výstava pražské Botanické zahrady bude v českých městech

Putovní výstava projektu Kořeny osobností je v srpnu k vidění v Berouně, poté bude i v dalších českých městech. Nabízí reportážní fotografie známých osobností vysazujících různé rostliny, uvedla dnes spoluautorka projektu z pražské botanické zahrady Darina Miklovičová. Vzdělávací projekt Kořeny osobností připravuje Botanická zahrada hlavního města Prahy od roku 2009.

Praha a její hygienici vydali doporučení k prevenci covidu-19

Pražský magistrát a hygienici hlavního města vydali desatero doporučení k prevenci onemocnění covid-19. Určena jsou zejména pro nejohroženější skupiny seniorů a chronicky nemocných. Informoval o tom magistrát. Mezi doporučení patří vedle hygienických zásad také očkování proti chřipce a pneumokokům, pohyb nebo redukce nadváhy.

Praha 3 vypsala zakázku na rekonstrukci panelových domů

Radnice Prahy 3 vypsala zakázku na rekonstrukci panelových domů v Blahoslavově a Roháčově ulici na Žižkově. Práce s odhadovanou hodnotou 160 milionů korun jsou pokračováním řady rekonstrukcí, po jejichž skončení jsou bytové domy určeny k privatizaci. Práce by měly být zahájeny v únoru příštího roku, sdělila mluvčí městské části Lucie Bukovanská.

Z domů u Nuselského mostu zmizela obří reklama

Z domů v ulici Boženy Němcové na pražských Vinohradech zmizela velkoplošná reklama. Obří plachtu nechala sundat společnost Samsung, která si plochu pronajímala. Důvodem je rozhodnutí soudu, který reklamní plochu označil za nelegální.

Na Jiráskově mostě začne v pondělí oprava, omezí průjezdnost

Na pražském Jiráskově mostě se budou řidiči od pondělí 10. srpna potýkat s částečným dopravním omezením průjezdu. Důvodem jsou opravy zábradlí a chodníků na mostě. Opatření potrvají do 15. října.

Do Prahy dorazily zvony pro kostely sv. Haštala a sv. Havla

Do Prahy dnes dorazil nákladní vůz se čtyřmi zvony určenými pro kostely sv. Haštala a sv. Havla na Starém Městě. Zvony dorazily krátce před 7:00 ke kostelu sv. Haštala. V příštích měsících budou v obou kostelech vystaveny. Následně budou vysvěceny a zavěšeny. Náklady na pořízení zvonů dosáhly téměř 1,5 milionu korun. Sbírku na jejich výrobu vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal. Nový zvon v Praze naposledy dostal kostel svatého Havla v roce 2017.

V Praze se počet turistů ve 2. čtvrtletí propadl o 94 procent

V Praze se kvůli koronavirové krizi drasticky propadl počet turistů. Ve druhém čtvrtletí se v hotelech, penzionech a kempech v hlavním městě ubytovalo jen 138.187 lidí, což je o 93,6 procenta méně než před rokem. Kvůli uzavřeným hranicím a omezení cestování nepřijeli hlavně zahraniční návštěvníci, kteří dříve tvořili většinu hostů pražských ubytovacích zařízení. Počet nocí, které v české metropoli lidé strávili, klesl meziročně o 94,9 procenta na 255.652. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

ČSÚ bude informovat o vývoji turismu a služeb ve 2. čtvrtletí

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní, kolik lidí se v druhém čtvrtletí ubytovalo v tuzemských hotelových zařízeních a kolik nocí v nich strávili. Vedle toho budou statistici za dané období informovat o vývoji tržeb za služby. V prvním čtvrtletí výsledky ovlivnila opatření proti šíření koronaviru, kvůli kterým byla řada provozoven od poloviny března uzavřena nebo měla omezený provoz. Opatření se pak začala pomalu uvolňovat od poloviny května.

Američané v Praze dohodnou přesný program Pompeovy návštěvy

Přesný harmonogram návštěvy amerického ministra zahraničí Mika Pompea a oblasti jednání s českými politiky dohodnou dnes zástupci úřadu vlády s americkým přípravným týmem. Pompeo do Česka dorazí v úterý 11. srpna, v týž den se sejde se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem (ČSSD) a ve středu ho čekají jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem. Americký ministr v Česku zahájí svou cestu po zemích střední Evropy.

Finanční správa dnes začne vyplácet příspěvky dohodářům

Finanční správa dnes začne vyplácet příspěvky, tzv. kompenzační bonus, zaměstnancům pracujícím na dohodu, kteří byli postižení dopady pandemie koronaviru. Účinnosti totiž nabyl příslušný zákon. O podporu mohou tzv. dohodáři žádat do 30. listopadu. Vyplývá to z informací na webu finanční správy.

Dnes končí termín pro žádosti o příspěvek OSVČ a společníků firem

Dnes končí termín pro podání žádosti o vyplacení příspěvku, tzv. kompenzačního bonusu, pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) i společníky malých s. r. o. v rámci období od 1. května do 8. června. Příspěvek, který je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, činí 500 korun denně. Vyplývá to z informací na internetových stránkách finanční správy.

V Praze se přírůstek nakažených covidem třetím dnem drží přes 50

Třetí den po sobě se denní přírůstek nakažených koronavirem v Praze drží kolem padesátky. Za posledních 24 hodin hygienici nahlásili 55 nových případů, ve středu to bylo 54, v úterý 51. V hlavním městě se dosud nemocí covid-19 nakazilo 3438 lidí, 2285 z nich se uzdravilo a 105 zemřelo. Aktuálně nemocných v metropoli je tak nyní víc než 1000, podobně jako na konci dubna. Vyplývá to z údajů k včerejším 18:00 na webu pražské hygienické stanice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 7.8.2020