Hygienická stanice Hlavního města Prahy rozšířila provoz obnovené informační linky o nemoci covid-19 i na víkendové dny…

Ranní provoz navíc začne už v 08:00, dosud začínal v 10:00 a volat bylo možné jen v pracovní dny. Informovala o tom na webu. Provoz linky byl obnovený v úterý, na běžné linky se totiž podle ředitelky Zdeňky Jágrové nedalo dovolat. Na lince nepracují hygienici, ale proškolení operátoři.

Informační linky byly zejména v březnu na počátku epidemie přetížené, později byla jejich činnost postupně utlumená. V provozu zůstává linka ministerstva zdravotnictví nebo Státního zdravotního ústavu. Kontakty na ně i ostatní kraje uvádí ministerstvo na webu.

Lidé měli od začátku epidemie extrémní zájem o informace a infolinky byly přetížené. Od března fungovalo také call centrum na lince 1212, které za zhruba 100 dní fungování vyřídilo na 25.000 hovorů. Původně linku zřídilo ministerstvo průmyslu a obchodu a operátoři odpovídali nejprve na dotazy ohledně podnikání a uzavřených provozoven, později převzali i dotazy týkající se zdravotnictví, hygienických opatření, sociální problematiky, přeshraničního pohybu a dopravy. Volajícím byla na lince dostupná i psychologická pomoc, která už ale také skončila.

V době nouzového stavu volalo na linku 400 až 600 lidí denně. Zdravotnická část linky byla ukončená na konci června. Dál linka 1212 odbavuje hovory o programech ekonomické pomoci pro podnikatele, nájemce nebo firmy.

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 7.8.2020

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/desatero_prevence_proti_covid_19.html

http://hygpraha.cz/dokumenty/infolinka-hshmp-k-problematice-koronaviru-je-v-provozu-i-o-vikendech-5086_5086_161_1.html

https://koronavirus.mzcr.cz/dulezite-kontakty-odkazy/