Tentokrát se budeme zabývat Prahou pozdních Přemyslovců…

Tedy od skonu Přemysla Otakara II. na Moravském poli, až do vraždy Václava III. v Olomouci. I když nejde o období, kdovíjak dlouhé, bylo, zejména v dobách Václava II., významné pro rozvoj morální a politické postavení Prahy. Po nástupu Václava II. musela Praha nějakou dobu soupeřit s Kutnou Horou, jejíž stříbrná těžba, a zásoby tohoto kovu, z ní málem učinily hlavní město českého království. Postavení Prahy však bylo stvrzeno ražením Pražského groše, který patřil mezi jednu z nejkvalitnějších měn své doby, a pozvedl Prahu. 

Roku 1296 zažila Praha velkolepý pohřeb Přemysla Otakara II., jehož ostatky nechal Václav II. převézt do Prahy. Praha této doby přechází již do vrcholné gotiky a v gotickém slohu vzniká řada staveb všech stavů. Šlechta staví bohatého a vysoké domy, nezřídka spojené, zatímco řády a církev staví kostely a kláštery, například minoritů u sv. Jakuba, nebo dominikánský u sv. Klimenta, poblíž Juditina mostu. První písemná zmínka o obci Přední Kopanina pochází z roku 1284, a obec byla nakonec, ve 20. století, připojena k Praze 6. 

Tou dobou již existovaly dvě tvrze v oblasti Libně, jejíž osada vznikla na přelomu 13. a 14. století. Kromě výstavby a zavedení pražského groše je Praha, i díky předchozímu tažení Václava II., nyní držitelským místem svatoštěpánské koruny, uherského a maďarského národního symbolu. O svatoštěpánskou korunu a uherské korunovační klenoty Praha přichází po smrti Václava III. Ten umírá 21. Června 1305 na Starém Městě pražském a trůn přebírá jeho šestnáctiletý syn Václav III. Právě ten ztrácí uherskou korunu, a Praha s tím přichází o jeden z klenotů. Vláda Václava III. je velice krátká, a již po roce je zavražděn v Olomouci. 

Jeho ostatky, původně pohřbeny v Olomouci, se nakonec, v roce 1324, dostali do Prahy, kde byl pohřben ve Zbraslavském klášteře. S jeho smrtí končí přemyslovská dynastie, a začíná Praha lucemburská, která zejména pod Karlem IV. zažije další rozkvět. 

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 9.8.2020

Psali jsme zde: