Pražská burza stoupla o 0,84 pct při dvouprocentním růstu bank

Pražská burza zahájila týden růstem. Index PX dnes stoupl o 0,84 procenta na 914,89 bodu. Dařilo se především bankám, jejichž akcie si připsaly více než dvě procenta. Oslabily naopak cenné papíry elektrárenské společnosti ČEZ, telekomunikační O2 a Avastu. Vyplývá to z informací o obchodování na webu burzy. Pražská burza dnešním růstem navázala na minulý týden, kdy stoupla celkem o 2,8 procenta.

Městská knihovna v Praze rozšíří online služby

Městská knihovna v Praze plánuje od podzimu rozšířit své služby nabízené online. Připravuje se online členství a rozšíření databáze e-knih. Jedním z důvodů je větší zájem čtenářů o e-knihy v období koronavirové pandemie.

Během Prague Pride se nechalo otestovat více lidí než loni

Během letošního festivalu Prague Pride se nechalo otestovat na HIV, syfilis a žloutenku nejvíc lidí za deset ročníků festivalu. Meziročně jich přibylo o 43 procent. Informovala dnes o tom v tiskové zprávě Česká společnost AIDS pomoc, která testovací místa na festivalu zajišťuje. Týdenní program festivalu Prague Pride, který se věnuje životu LGBT komunity, skončil v neděli. Jeho konání letos ovlivnila epidemie covidu-19, akce byly menší a zrušený byl pochod městem.

Policie hledá ženu z Prahy, která chce zřejmě spáchat sebevraždu

Policisté pátrají po osmadvacetileté Henrietě Hliviakové z Prahy 4, která chce zřejmě spáchat sebevraždu. Nevrátila se dnes ráno z noční služby v práci a příteli pak jen poslala SMS na rozloučenou. Na policejním webu to oznámil mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Policisté prosí veřejnost o pomoc při pátrání po ženě.

Dělníci na trojské lávce dokončili konstrukce a montují zábradlí

Na pražské trojské lávce stavebníci kompletně namontovali nosné ocelové konstrukce. Nyní budují a skládají dohromady dřevěné části mostovky a zábradlí. Lávka bude hotová do konce letošního října a vyjde na 128 milionů korun. Pro město ji staví firma SMP CZ. Původní lávka se zřítila v prosinci 2017, zraněni při tom byli čtyři lidé.

DPP zažádal o stavební povolení pro tramvaj z Barrandova

Pražský dopravní podnik (DPP) požádal o stavební povolení pro další část stavby nové tramvajové trati, které má prodloužit současné koleje z Barrandova do Holyně a následně do Slivence. V části stavby, které se nynější stavební řízení týká, má být postaven zhruba kilometrový úsek se zastávkami Kaskády a Holyně. Asi stometrový úsek napojující novou trať na stávající smyčku na Barrandově již podnik postavil.

Duka požehná Mariánský sloup, sejdou se i jeho odpůrci

Mariánský sloup, který po sto letech znovu stojí na Staroměstském náměstí v Praze, se v sobotu stane středem pozornosti jeho zastánců i odpůrců. Na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, což je jeden z nejdůležitějších křesťanských svátků, napodobeninu sloupu v poledne požehná pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. V 10:00 se na náměstí sejdou ti, kterým se znovuinstalace sloupu ve veřejném prostoru nelíbí. V tomto týdnu se ještě veřejnosti představí dvě knížky, které historii spojenou se staroměstským mariánským sloupem přibližují.

Česká spořitelna kvůli koronaviru zavřela dvě pobočky v Praze

Česká spořitelna uzavřela své pobočky v Praze na Václavském a Karlově náměstí, protože se u dvou jejích zaměstnanců prokázala nákaza covidem-19. V karanténě je 17 zaměstnanců spořitelny, kteří přišli do styku s oběma nakaženými, řekl mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Hygienici udělili pražským restauratérům 167 pokut

Pražští hygienici uložili stravovacím zařízením k 31. červenci 167 pokut za 943.100 korun. Od ledna do července provedli 1101 kontrol. Podle zjištění hygieniků se nejčastěji chybuje ve skladování potravin a v ochraně pokrmů před možnou kontaminací. Vyplývá to z informací uveřejněných na webu Hygienické stanice hlavního města Prahy. Ve stejném období loni hygienici provedli 1417 kontrol. Udělili 256 pokut ve výši 1,3 milionu.

Koncepci uličních stromořadí si nechá vypracovat Prahy 7

Koncepci uličních stromořadí si nechá vypracovat radnice Prahy 7. Chce zlepšit jejich stav a tím i životní prostředí. Dokument se bude zabývat stavem stromů i výsadbou nových stromořadí. Popis stavu stromů bude hotov do konce příštího roku. Vyplývá to z dokumentu schváleného radními městské části. V Praze 7 je asi třicítka stromořadí. O stromy v ulicích hlavního města se stará městská firma Technická správa komunikací (TSK).

Na mapě o koronaviru jsou zelené okresy Praha a Frýdek-Místek

Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou regiony se zvýšeným rizikem jen Praha a Frýdek-Místek. Vyplývá to z dnešních informací ministerstva zdravotnictví. Před týdnem bylo zelených okresů devět. Ostatní regiony jsou na takzvaném semaforu bílé, tedy s nulovým nebo zanedbatelným rizikem nákazy.

V ČR letos přibylo 4788 plátců DPH, víc než za celý loňský rok

Počet firem, které platí DPH, se v prvním pololetí letošního roku zvýšil o 4788 na 511.406. Přibylo jich tak víc než za celý rok 2019. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Bisnode.

Do Ječné ulice se dnes vrátí tramvaje, z Korunní naopak zmizí

Ječnou ulicí v centru Prahy dnes začnou opět jezdit tramvaje. Jejich provoz mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí zastavila v úterý havárie vodovodu. Dneškem zároveň začíná výluka tramvají na vinohradské Korunní ulici. Důvodem je rovněž oprava vodovodu, v tomto případě plánovaná. Vyplývá to z informací na webu pražského dopravního podniku.

Nárůst počtu nových případů covidu v Praze klesl zpět pod 50

V Praze přibylo za posledních 24 hodin 47 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí den. V hlavním městě stouply denní přírůstky na pět desítek ve druhé polovině července, předtím se zhruba od konce dubna držely většinou pod 20. Minulý týden v úterý přibylo 101 případů, což byl nejvyšší denní nárůst v Praze od začátku epidemie. Celkem se v hlavním městě od začátku epidemie nakazilo 3582 lidí, z nichž 2563 se už vyléčilo a 105 zemřelo. Vyplývá to z dat pražské hygienické stanice k včerejšším 18:00.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 10.8.2020