Před nadcházejícími senátními volbami Vám přinášíme články o pražských kandidátech. Zejména těch nejdůležitějších…

David Smoljak

V senátním obvodě č. 24 na Praze 9 nyní, v nadcházejících volbách, kandiduje i David Smoljak, syn slavného českého režiséra, scénáristy a herce Ladislava Smoljaka. Narodil se v roce 1959 Ladislavu Smoljakovi a Soně Smoljakové v Praze, ale dětství prožil v Brandýse nad Labem. Od roku 1970 žije v Praze, kde taky na Praze 3 vystudoval gymnázium Karla Sladkovského. Po absolvování gymnázia studoval FAMU, kde prošel obory scenáristika a dramaturgie, a vzdělání dokončil v roce 1984. Kariéru začal po revoluci jako dramaturg a asistent televizních zábavných pořadů, později nastoupil do pozice komentátora a publicisty v Reflexu, kde se zabýval kulturou. Tři roky byl dramaturgem na Nově, než přešel, v roce 1996, k Primě, kde pokračoval v oddělení zábavných pořadů.

Od roku 2010 se angažuje ve veřejné politice, kde nejprve působil ve spolku „Sdružení za Vinoř“, které ale neuspělo v komunálních volbách. O čtyři roky později navázal spolupráci s Hanou Marvanovou a založil organizaci „Svobodu médiím!“ podporujícím nezávislost veřejné služby médií. Tím se taky dostal do kontaktu a spolupráce s hnutím Starostové a nezávislí, za které byl jako nestraník v roce 2014 zvolen zastupitelem na Praze-Vinoř. Stal se předsedou Výboru pro strategický rozvoj a výstavbu. Pokračoval v kandidatuře na poslance v roce 2017 z 18. místa kandidáty STAN, ale bezúspěšně. O rok později kandidoval v komunálních volbách na společné kandidátce STAN a TOP09 s Liberálně ekologickou stranou a Demokraty Jana Kasla. Neuspěl.

Ve stejném roce, 2018, ale obhájil pozici zastupitele na Praze-Vinoř a získal nejvyšší počet preferenčních hlasů. Započal řídit územní rozvoj a životní prostředí, aby pokračoval v angažmá za svobodu médií a v petičních akcích roku 2018. V Evropském parlamentu se účastnil diskuse o „proruských trollech“, a ve svém příspěvku kritizoval využívání médií k upevňování moci politiků. V roce 2019 zvítězil v doplňovacích senátních volbách na Praze 9, kde porazil Jana Jarolíma. Nyní bude obhajovat svůj mandát s podporou Pirátů a TOP09. Zajímavé je, že proti němu kandiduje i jeho bratr Filip Smoljak za hnutí PRO Zdraví a Sport, ten podal svoji kandidátku na poslední chvíli…

Volby se konají 2.-3. řijna 2020, na Praze 1, 5, 9.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 10.8.2020

Zdroj:

https://www.davidsmoljak.cz/

https://www.senat.cz/senat/volby/v2020.php

Psali jsme zde: