Automobiloví veteráni dnes zaparkovali v Opletalově ulici

Stovku historických aut vyrobených před rokem 1939 si mohli dnes odpoledne prohlédnout lidé v pražské Opletalově ulici před Autoklubem ČR. Na místě se konala přejímka aut k třídennímu závodu mezi Prahou a Bratislavou 1000 mil československých, který obnovuje tradici stejnojmenného závodu z 30. let. Auta budou z Opletalovy ulice, která je kvůli závodu uzavřena, startovat ve čtvrtek ráno.

Pražská burza dnes mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu

Pražská burza poprvé v tomto týdnu oslabila. Index PX dnes klesl o 0,17 procenta na 927,53 bodu. Dolů ho táhly především akcie technologické firmy Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Koruna dnes zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

V Praze se vytřídilo rekordní množství kovových odpadů

Od ledna do července se v Praze vytřídilo asi 359 tun kovového odpadu. Rekordní množství plechovek a dalších kovových obalů lidé v metropoli vytřídili zvláště v jarních měsících v době koronakrize. Oproti minulým letům také vzrostl počet kontejnerů na tento typ odpadu.

Sup ze Zoo Praha posílí populaci druhu na Balkáně

Mládě supa mrchožravého z pražské zoologické zahrady odchovají pěstouni v Bulharsku. Mládě se k náhradním rodičům dostalo 5. srpna díky záchrannému programu, který Zoo Praha vede. Jeho cílem je navýšení populace ohroženého druhu na Balkáně. Za pražskou zoo to dnes sdělila Helena Petáková.

Od soboty se do Prahy budou moci vrátit tzv. pivní kola

V sobotu přestane v širším centru Prahy platit zákaz takzvaných pivních kol, tedy vozítek servírujících alkohol skupinám turistů. Původní opatření magistrátu zrušil soud a dočasnému zákazu, který město zavedlo namísto něj, vyprší platnost. Vyplývá to z dopisu náměstka Adama Scheinherra, a z rozsudku, podle kterého neměl o zákazu rozhodovat magistrát, ale silniční úřady na jednotlivých městských částech.

Reklamu u Nuselského mostu nahradila plachta s Miladou Horákovou

Na dům v ulici Boženy Němcové, ze kterého minulý týden zmizela velkoplošná reklama, provozovatel umístil plachtu s fotografií Milady Horákové a nápisem „Zavražděna komunisty“. Předseda Svazu provozovatelů venkovní reklamy (SPVR) Marek Pavlas uvedl, že jde o kritiku města za nedostatečnou komunikaci města s provozovateli reklamy a používání dvojího metru. Plakáty s Horákovou podle něj byly při nedávném výročí její popravy vyvěšeny i tam, kde to není povoleno. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyvěšení plachty odsoudil jako zneužití odkazu popravené političky v reklamní válce proti městu.

Praha chce převést teplo pod Pražskou plynárenskou

Vedení hlavního města zamýšlí převést správu tepelného hospodářství do koncernu Pražská plynárenská holding. Důvodem je ekonomická a technická udržitelnost zařízení, řekl dnes radní Jan Chabr (TOP 09). Praha vlastní kotelny či rozvody tepla k bytovým domům v odhadované hodnotě stovek milionů korun, do kterých se za posledních 30 až 40 let neinvestovalo. Další podobný majetek mají i městské části a další organizace.

Obyvatelé a návštěvníci Prahy se mohou v Podskalí svézt na šífu

Obyvatelé a návštěvníci Prahy se mohou v Podskalí svézt na replice historického šífu. Jedná se o repliku plavidla z počátku 20. století. Plavidlo před dvěma roky vytvořil spolek Vltavan Čechy. Dnes to sdělil Jiří Mejstřík ze spolku Vltavan. V hlavním městě bylo v minulosti hlavní a tradiční vorařskou oblastí Podskalí, které bylo zbouráno, přestavěno a byly zde vybudovány náplavky a vysoké nábřežní zdi.

Hygienička ke Slavii: Opatření upravíme podle počtu nakažených

Opatření, které bude muset přijmout fotbalová Slavia Praha kvůli nákaze covidem-19 u jednoho z hráčů, se budou upravovat podle počtu dalších nakažených v týmu. Nejbližší testy úřadující ligoví mistři podstoupí v pátek. Podle ní je reálné, že ostatní hráči s negativním výsledkem budou moci dál trénovat.

Praha stále eviduje dva státní podniky v likvidaci

Pražský magistrát má stále dva státní podniky, které jsou v likvidaci. Jsou to firmy Sady, lesy a zahradnictví Praha a Státní statek hlavního města Prahy. Podniky byly na město převedeny po revoluci v roce 1989. Kdy budou oba definitivně zlikvidovány, není mimo jiné kvůli soudním sporům jasné. Vyplývá to z informativního dokumentu, který vypracovali magistrátní úředníci. V minulosti likvidoval desítky státních podniků nejen magistrát, ale také radnice městských částí.

Nárůst případů covidu-19 v Praze dál kolísá mezi 30 až 50 denně

Denní nárůst případů nemoci covid-19 v Praze dále kolísá zhruba mezi 30 až 50. Na těchto hodnotách se vytrvale drží už od konce července, kdy krátce vystoupal nad 100. Za posledních 24 hodin přibylo v Praze 46 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k včerejším 18:00. Počet zemřelých lidí s covidem-19 se nezměnil, už od začátku minulého týdne zůstává na 105.

Pompeo se sejde s Babišem a Zemanem, promluví v Senátu

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se dnes sejde s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem a čeká ho rovněž vystoupení v Senátu. Babiš chce se šéfem americké diplomacie mluvit zejména o obchodních otázkách. Senátoři by rádi s Pompeem řešili kybernetickou bezpečnost a vztahy s Ruskem a s Čínou. Pompeo je v Česku od úterý, v první den návštěvy v Plzni jednal s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD).

Senátoři projednají zrušení daně z nabytí, setkají se s Pompeem

Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti má na dnešní schůzi projednávat Senát. Senátoři se odpoledne také setkají s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem a vyslechnou jeho projev. Kromě toho by se měl Senát zabývat i situaci v Bělorusku a schvalovat návrh na vyslání českých vojáků do Mali, Nigeru a Čadu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.8.2020