Pozemek u metra se prodal on-line za rekordní půl miliardy

Za rekordní zhruba půl miliardy korun byl vydražen v on-line aukci pozemek u budoucí stanice metra D v Praze. Uvedl to dnes server E15.cz. Pozemek byl prodán za 497 milionů, což je více než čtyřnásobek vyvolávací ceny. Dosud nejvyšší cenou zaznamenanou v internetových aukcích v Česku bylo podle údajů České pošty, která všechny on-line dražby sleduje, 353 milionů korun při loňském prodeji nemovitosti u Olomouce. O pozemek u budoucího metra mělo zájem 16 kupců. Vítěz aukce chce podle serveru zůstat anonymní.

V Praze přibylo za 24 hodin 76 případů nákazy koronavirem

V Praze přibylo od středečního podvečera 76 potvrzených případů nemoci covid-19. Bylo to o 12 případů méně než v předchozích 24 hodinách, kdy hygienici zaznamenali nejvyšší denní nárůst za více než dva týdny. Od začátku epidemie nového koronaviru se v hlavním městě nakazilo 3827 lidí, více než 70 procent z nich se už ale uzdravilo. V souvislosti s koronavirem zemřelo v metropoli dosud 105 lidí. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků platných k dnešním 18:00.

Počet případů covidu v Česku přesáhl 19.000, ve středu 290 nových

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku od začátku epidemie přesáhl 19.000. Ve středu přibylo 290 pozitivních testů, za dnešek dalších 215 na celkových 19.286. Od poloviny července vytrvale roste počet lidí aktuálně trpících covidem-19. Nyní je jich 5323, nejvíce od začátku epidemie. Vyléčilo se zhruba 70 procent nakažených, 391 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze jsou od dnešního dne v provozu dvě plovárny

Opětovný rozvoj plováren po světových metropolích zaznamenává také Praha, kde jsou od dnešního dne v provozu dvě veřejné plovárny. Nová, zatím provizorní, plovárna je na ostrově Štvanice, kam se vrátila po téměř dvaceti letech. Návrat k tradičním koupalištím, oblíbeným zvláště v 19. a 20. století, umožňuje mimo jiné zlepšení kvality vody ve Vltavě a zájem lidí o přírodní koupaliště.

Pražská burza oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ a části bank

Pražská burza dnes opět oslabila. Index PX klesl o 1,16 procenta na 916,77 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a části bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Praha zahájila fungování firmy Pražská developerská společnost

Pražský magistrát zahájil fungování městské firmy Pražská developerská společnost (PDS). Na starosti bude mít zejména využití městských pozemků, jejich rozvoj a výstavbu bytových domů.Organizace vznikla k letošnímu 1. červnu a pražští radní již jmenovali investiční expertní výbor firmy.

V pražské botanické zahradě mohou lidé obdivovat barevný cykas

V botanické zahradě v pražské Troji se na dvacetiletém cykasu druhu Encephalartos ferox poprvé vytvořila oranžově zbarvená šištice. Jedná se o kurátorský úspěch, uvedla za Botanickou zahradu hlavního města PR konzultantka Darina Miklovičová.

Koncert FOK ve Valdštejnské zahradě v Praze bude bez publika

Tradiční open air koncert ve Valdštejnské zahradě, který vždy otvírá novou sezonu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, se letos odehraje bez publika. Vzhledem k současnému vývoji pandemické situace bude vystoupení konané 26. srpna živě streamováno. Krizový štáb Senátu rozhodl, že se v prostorách Valdštejnské zahrady nebudou až do odvolání konat hromadné akce pro veřejnost.​

Věřící oslaví o víkendu nanebevzetí Panny Marie

Na mnoha místech v českých a moravských diecézích se v sobotu uskuteční mariánské slavnosti. Věřící slaví nanebevzetí Panny Marie, jeden z největších mariánských svátků. Velké slavnosti se konají na tradičních mariánských poutních místech, jako je třeba Hostýn, Stará Boleslav či Svatá Hora u Příbrami. V Praze po bohoslužbě v chrámu Panny Marie před Týnem požehná pražský arcibiskup a český primas kardinál Dominik Duka obnovenému mariánskému sloupu.

Praha vybrala firmu pro první část opravy Barrandovského mostu

Pražská městská firma Technická správa komunikací (TSK) vybrala firmu, která provede první část rekonstrukce Barrandovského mostu. Má se týkat spodní části stavby a sanace šesti pilířů. Z věstníku veřejných zakázek je jasné, že práce za zhruba 63,3 milionu korun provedou firmy Eurovia CS a Freyssinet CS. Most, který je součástí pražského okruhu a denně po něm projede 144.000 aut, je celý ve špatném stavu. Jeho oprava má celkem vyjít na 600 milionů korun.

Pivní kola se do pražského Karlína nevrátí, radnice je zakázala

Vozítka pro turisty servírující alkohol, takzvaná pivní kola, se do pražského Karlína nevrátí, přestože soud zrušil magistrátní zákaz jejich provozu. Městský zákaz totiž Karlín nezahrnoval a radnice vydala svůj vlastní. Ten soudem zrušen nebyl. Podle soudu neměl o zákazu rozhodovat magistrát, ale silniční úřady na jednotlivých městských částech. Pivní kola se mohou vrátit od soboty 15. srpna.

Archeologové v Modřanech našli bronzové náramky

V pražských Modřanech stály zemědělské usedlosti a vesnice už v pozdní době kamenné. Potvrdil to výzkum archeologů ze společnosti Archeo Pro v místech začínající bytové výstavby, uvedla mluvčí Prahy 12 Olga Novotná.

Lobbista Janoušek stáhl stížnost proti neobnovení svého procesu

Lobbista Roman Janoušek stáhl svou stížnost na to, že mu pražský městský soud v květnu nepovolil obnovu jeho trestního procesu. Na dotaz to dnes uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Podnikatelův advokát Lukáš Trojan napsal, že věc nebude komentovat. Janoušek si má za úmyslnou dopravní nehodu způsobenou pod vlivem alkoholu odpykat 4,5 roku vězení, trest má ale dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.

V Pražské tržnici byl slavnostně otevřen komunitní prostor H40

V Pražské tržnici byl dnes otevřen komunitní prostor H40 s podnikatelským inkubátorem Art&Digital. Lidé tam mohou přijít na vzdělávací i kulturní akce. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a Samuel Kašpar z neziskové organizace OSE CR, která centrum provozuje. Náklady na rekonstrukci bývalé chladírny byly zhruba 55 milionů korun. Polovinu částky získala organizace z evropských fondů a další peníze od města.

Sinice jsou ve třech přírodních koupalištích v Praze

Nečistá voda je podle nejnovějších dostupných měření hygieniků na pěti přírodních koupalištích v Praze. Pracovníci pražské hygieny jich přitom v hlavním městě sledují sedm. Koupání bez omezení je stále možné v biotopu Lhotka a v nádrži Divoká Šárka. Sinice jsou v rybníce Motol, Šeberák a na Hostivařské přehradě. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města.

Na pražských náplavkách bude zakázáno pít alkohol po půlnoci

Pražský magistrát připravuje novelu vyhlášky, která zakáže pití alkoholu na náplavkách mezi půlnocí a osmou hodinou ráno. Radní Jan Chabr (TOP 09) dnes novinářům řekl, že to má napomoci boji proti rušení nočního klidu lidmi, kteří si k řece nosí alkohol nakoupený v okolních večerkách. Novela vyhlášky by podle něj mohla být schválena v říjnu, nyní se připomínkuje.

Inflace v červenci mírně zrychlila růst na 3,4 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku v červenci mírně zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3 procenta. Zdražily zejména alkoholické nápoje a tabák. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s červnem vzrostly ceny o 0,4 procenta.

Dnes ráno začne závod historických aut 1000 mil československých

Přes 100 historických aut se dnes zúčastní připomínkového závodu 1000 mil československých mezi Prahou a Bratislavou. Jízda navazuje na tradici závodu stejného názvu ze 30. let 20. století. Třídenní závod veteránů vyrobených před druhou světovou válkou odstartuje v 06:00 před Autoklubem ČR v pražské Opletalově ulici.

ČSÚ dnes bude informovat o vývoji inflace v červenci

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v červenci. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v červenci v průměru klesla na 3,1 procenta z červnových 3,3 procenta. Meziročně nadále rostou ceny potravin, alkoholu a tabáku. Někteří analytici ale nevylučují, že by inflace mohla i stoupnout.

Končí možnost opravit chyby na senátních a krajských kandidátkách

Strany a hnutí mají dnes poslední možnost k tomu, aby opravily případné nesrovnalosti na přihláškách ke krajským a senátním volbám. Registrační úřady budou moci uznat jen takové kandidátní listiny, které odpovídají zákonem stanoveným podmínkám.

Pompeo odlétá z Česka po dvoudenní návštěvě

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes odlétá z Česka a bude pokračovat v cestě po střední Evropě, kdy navštíví postupně Slovinsko, Rakousko a Polsko. V Česku strávil šéf americké diplomacie dva dny, na jednáních s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a při vystoupení v Senátu varoval před vlivem Ruska a Číny. V Plzni si také připomněl památku amerických vojáků, kteří před 75 lety osvobodili západní část Československa.

Statistický úřad zveřejní zpřesněné odhady úrody

Český statistický úřad dnes zveřejní zpřesněné odhady letošní sklizně na základě červencových dat. O prvních odhadech, podle kterých měla sklizeň základních obilovin letos proti loňskému roku klesnout o 3,3 procenta na 6,784 milionu tun, informoval na začátku července. Informace o sklizni pak ještě vydá úřad v říjnu, kdy by už měly být obilí i řepka sklizené z polí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.8.2020