Vozítka pro turisty servírující alkohol, takzvaná pivní kola, se do pražského Karlína nevrátí, přestože soud zrušil magistrátní zákaz jejich provozu…

Městský zákaz totiž Karlín nezahrnoval a radnice vydala svůj vlastní. Ten soudem zrušen nebyl. Podle soudu neměl o zákazu rozhodovat magistrát, ale silniční úřady na jednotlivých městských částech. Pivní kola se mohou vrátit od soboty 15. srpna.

„Soud zrušil magistrátní opatření z roku 2019, které Karlín nezahrnovalo. Proto v letošním březnu vydala Praha 8 vlastní zákazy vjezdu vozítek širších než 1,2 metru pro Karlín,“ uvedl mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Zákaz v Praze 8 soud nezrušil a platí dál. Zatím je zákaz zaveden do konce roku 2020. „Ale odbor dopravy jej hodlá prodloužit i do budoucna,“ sdělil mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Žalobu na opatření podalo několik firem, kterých se zákaz nějakým způsobem týkal. Soud jim dal v květnu za pravdu v tom, že o zákazu neměl rozhodovat magistrát. Ten totiž má podle Statutu hlavního města vydávat dopravní opatření pouze na silnicích první třídy, zatímco zákaz pivních kol se týkal zejména nižších komunikací.

Pivní kola jsou další z řady turistických atrakcí, na něž si v posledních letech stěžují obyvatelé centra města. Magistrát v minulosti pomocí změny zákona docílil zákazu vozítek segway, řešilo se i omezení tzv. elektrokoloběžek, připomínajících spíše mopedy, nebo jízdních kol v některých pěších zónách. Problém s pivními koly se dotkl i jiných evropských metropolí, například Amsterodam je předloni zakázal. Vlastní zákaz už má delší dobu Praha 7, platí v Letenských sadech.

Psali jsme zde:

Autor: Redakce, ČTK, Praha 8, ČR, 13.8.2020