Na společnost Metrostav padá poslední dobou rána za ranou…

Právě v těchto dnech se posouvá kauza týkající se modernizace projektu Hotel Bohemia Chrudim. Rozhodl tak Královehradecký krajský soud, podle nepravomocného rozsudku, proti kterému se firma Metrostav odvolala. Ta má zaplatit 600 tisíc Kč a má zákaz na 6 let působit ve stavebních činnostech, které souvisejí s veřejnou podporou a dotacemi. Stalo se tak poté, co byl Ivan Fišák, obžalovaný z pokusu o poškození finančních zájmů EU a z pokusu o dotační podvod, odsouzen k pěti letům vězení, i k peněžitému trestu.

Ivan Fišák a společnost Metrostav byli poslední z 11 obžalovaných, kteří si nyní vyslechli rozsudek v této kauze. Fišák v rámci celé kauzy vystupoval jako zástupce investora, kterým byla společnost HOMA holding. Podle obžaloby se podílel na dohodách o úpravách díla, které byly v rozporu se schválenou dokumentací projektu. Měl i vykazovat účelové práce, a jejich fingované provedení.

Tento rozsudek může mít i dopady na výstavbu metra D v Praze, a veřejné soutěže o tuto zakázku stavby prvního úseku, které se Metrostav nepřímo účastní, prostřednictvím dceřiné společnosti Subterra vlastněnou z 100%, přičemž hodnota nabídky na výstavbu linky je 13,7 miliard Kč. Právě tento způsob je často používán, takže odsouzená firma v podstatě může díky svojí dceřiné firmě zakázku získat. Proti tendru, však hned na začátku, v den, kdy byla uzávěrka nabídek (30.4.2020) podala stížnost společnost Eurovia CS. Vše se teď v Dopravním podniku Praha šetří…

Psali jsme zde:

Jde tak o další problém, který se nyní objevuje na cestě ke zřízení funkční linky metra D v našem hlavním městě…

Autor: Štěpán Lipský, Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.8.2020