V Praze přibylo za 24 hodin 91 nakažených covidem, nejvíc v srpnu

V Praze přibylo za posledních 24 hodin 91 potvrzených případů koronaviru. Je to zatím nejvyšší přírůstek za srpen. Podle údajů pražských hygieniků platných k dnešním 18:00 od začátku epidemie v hlavním městě onemocnělo 3918 lidí, vyléčilo se jich 2705. S covidem-19 v metropoli zemřelo 106 lidí.

Bouřka v Praze narušila provoz vlaků i tramvají

Odpolední bouřka provázená silným deštěm zkomplikovala v Praze provoz vlaků a tramvají. Kvůli výpadku proudu po zásahu bleskem je přerušen provoz vlaků mezi pražským Smíchovem a Radotínem. Nejezdí tam osobní vlaky ani rychlíky. Zhruba 20 minut nejezdily tramvaje mezi Malovankou a Pohořelcem. Hasiči v hlavním městě v souvislosti s počasím zasahovali do 18:10 u dvou desítek událostí. Vyplývá to z informací na webu Českých drah, pražského dopravního podniku a na twitterovém účtu hasičů.

Pražská burza třetím dnem oslabovala, Erste přišla o 1,4 pct

Pražská burza dnes třetím dnem oslabovala. Index PX klesl o 0,4 procenta na 913,06 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie bank. Nejvýraznější propad postihl akcie Erste Group Bank, které ztratily 1,4 procenta. Podobný pokles má za sebou i pojišťovna VIG a Avast. Dařilo se naopak elektrárenské společnosti ČEZ, operátorovi O2 a textilce PFNonwovens. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Do krajských voleb bylo zaregistrováno 205 kandidátních listin

Do krajských voleb bylo letos zaregistrováno 205 kandidátních listin stran, hnutí nebo jejich koalic. Je to citelně méně než při minulých regionálních volbách před čtyřmi lety, kdy měli lidé na výběr z 269 kandidátek, přičemž odmítnuta byla jen jedna. Letos úřady vyřadily dvě kandidátky, které v Olomouckém a Plzeňském kraji podala Moravská a Slezská pirátská strana až po termínu pro předložení. Aliance národních sil v Plzeňském kraji svou kandidátní listinu stáhla. Vyplývá to z informací z krajských úřadů, které o registracích do dneška rozhodovaly.

Slávisté měli negativní testy na covid-19 a mohou znovu trénovat

Fotbalisté Slavie se ode dneška mohou vrátit k tréninku. Pražský klub na svém webu oznámil, že všechny dnešní testy na koronavirus přinesly negativní výsledek.

DPP vyšle 15. srpna na trasu z Palmovky do Letňan nový trolejbus

Pražský dopravní podnik (DPP) nasadí od soboty 15. srpna na lince číslo 58 mezi Palmovkou a Letňany nový trolejbus Škoda 24 Tr Irisbus. Vůz má pro Prahu typický červenobílý nátěr a bude sloužit primárně ke školení řidičů a technického personálu. Podnik v minulosti testoval několik typů trolejbusů a vybudoval v Prosecké ulici trolej pro jejich dobíjení. Na Palmovce je pak dobíjecí stanice.

Lidé si dnes připomněli 75 let od návratu letců RAF do vlasti

Památku československých letců sloužících v britském Královském letectvu RAF (Roayal Air Force), kteří se před 75 lety vrátili z Velké Británie do vlasti, si dnes připomněli lidé u památníku okřídleného lva na pražském Klárově. Piety se zúčastnilo několik desítek lidí, mezi nimi i vnučka generála George S. Pattona Helen Pattonová-Plusczyková.

Praha 3 chce po Petříčkovi vypovězení dohody s Hongkongem

Městská část Praha 3 vyzvala ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby se zasadil o vypovězení extradiční smlouvy mezi Českem a Hongkongem, nebo aby poskytl písemné garance, že občané Hongkongu nebudou při návštěvě Česka zadrženi policií na základě čínské žádosti. Učinila tak v souvislosti s pozváním k návštěvě hongkongského opozičního aktivisty Simona Chenga. Petříček v minulosti opakovaně řekl, že Česko by na základě extradiční smlouvy nevydalo nikoho stíhaného z politických důvodů.

V Praze 9 se do voleb do senátu přihlásilo 11 osob

Radnice Prahy 9 registrovala do podzimních senátních voleb 11 kandidátů. Mezi nimi jsou i synové režiséra, scénáristy a herce Ladislava Smoljaka – současný senátor David Smoljak a sociální pracovník a manažer Filip Smoljak. Ve volbách 2014 o křeslo senátora usilovalo 12 lidí.

Na pražské Letné vznikla u Hanavského pavilonu nová vyhlídka

Na pražské Letenské pláni vznikla mezi Hanavským pavilonem a bývalým Stalinovým pomníkem nová vyhlídka. Dřevěná podesta se zábradlím vyšla na 800.000 korun. Podesta umožní pohodlnou vyhlídku i s posezením a současně zamezí další destrukci svahu. Doplněna byla také o nové odpadkové koše a lavičky.

Praha 4 dala do fitness parků a na hřiště stojany s dezinfekcí

Radnice Prahy 4 nainstalovala do všech fitness parků a venkovních cvičišť stojany s dávkovači dezinfekce proti šíření nemoci covid-19. Dezinfekce ve veřejném prostoru nechaly v uplynulých měsících rozmístit i další radnice a pražský dopravní podnik náplně rozmístil u vstupů do metra.

Do senátních voleb v Praze 1 je zaregistrováno osm kandidátů

O křeslo senátora v obvodu Praha 1 bude v podzimních volbách usilovat osm kandidátů. Radnice zaregistrovala všechny podané přihlášky a rozhodnutí vyvěsila na své úřední desce. Při senátních volbách před šesti lety se prvního kola voleb zúčastnilo 15 kandidátů. Volby tehdy vyhrál Václav Hampl (za KDU-ČSL), který kandiduje i letos.

Botanická zahrada v Praze vystavuje největšího ledňáčka na světě

Největší druh ledňáčka na světě – ledňáka obrovského a dalších asi 90 druhů papoušků a exotických ptáků si mohou ode dneška prohlédnout lidé v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2. Na výstavě bude například i velká síťová voliéra s ochočenými papoušky ara. Dnes to řekl Ladislav Žoha, předseda spolku Klub přátel exotického ptactva. Výstava potrvá do 30. srpna.

Ujetí a vykolejení vozů v Mstěticích u Prahy

Dnes v 9.04 hodin na vlečce ve Mstěticích ujelo 32 odstavených vozů, které při své jízdě projely přes železniční přejezd zabezpečený světelnou signalizací a závorami bez pozitivní signalizace. Železniční přejezd nebyl v době průjezdů ujetých vozů ve výstraze a nevaroval řidiče, že se blíží vlak a došlo ke střetnutí s automobilem. Následně sedm z ujetých vozů přes výkolejku vykolejilo. V důsledku mimořádné události byl poškozen sloup trakčního vedení a stavědlo. Drážní inspekce zahájila šetření mimořádné události.

Návrat pivních kol se odkládá, provozovatelé chystají koncepci

Vozítka pro turisty servírující alkohol, takzvaná pivní kola, se do pražských ulic od soboty 15. srpna zatím nevrátí. Provozovatelé připravují novou koncepci fungování skupinových kol v Praze. Představí ji zhruba za dva týdny zástupcům vedení města. Než bude koncepce hotova, kola nevyjedou, sdělil dnes Jaroslav Stuchlík z Asociace provozovatelů skupinových kol (APSK). Původní zákaz magistrátu zrušil soud a dočasnému zákazu, který město zavedlo namísto něj, vyprší v sobotu platnost.

Policie dnes bude na 900 místech v Česku měřit rychlost aut

Zhruba na 900 místech v Česku bude dnes policie kontrolovat, zda řidiči dodržují maximální povolenou rychlost. Lokality vybrali nejen policisté, ale také veřejnost. Do bezpečnostní akce nazvané Speed marathon se policejní hlídky zapojují pátým rokem, loni při ní zkontrolovaly 7500 aut a zjistily 3200 přestupků. Dvě třetiny z nich se týkaly překročení povolené rychlosti.

V Praze startuje hackathon na podporu neziskovek

Desítky IT dobrovolníků budou dnes v pražských Nuslích při hackathonu vyvíjet systém, který by měl neziskové organizaci EDUin pomoci v komunikaci s veřejností či s administrativou. Jde o systém Salesforce CRM (Customer Relationship Management), který poskytuje neziskovým a vzdělávacím organizacím licence zdarma. K jeho začlenění je potřebná pomoc profesionálních konzultantů. Informovala o tom organizátorka hackathonu Petra Joklová. Organizace EDUin se věnuje propagaci a transformaci českého vzdělávání.

V Praze se otevře další odběrové místo na testy na covid-19

Dvanácté odběrové místo v Praze se dnes otevře na Václavském náměstí. Zájemci primárně z řad turistů se zde budou moci nechat otestovat na nákazu novým koronavirem. Službu bude ve spolupráci s hlavním městem provozovat soukromá laboratoř GHC Genetics.

V Praze přibylo za 24 hodin 76 případů nákazy koronavirem

V Praze přibylo od středečního podvečera 76 potvrzených případů nemoci covid-19. Bylo to o 12 případů méně než v předchozích 24 hodinách, kdy hygienici zaznamenali nejvyšší denní nárůst za více než dva týdny. Od začátku epidemie nového koronaviru se v hlavním městě nakazilo 3827 lidí, více než 70 procent z nich se už ale uzdravilo. V souvislosti s koronavirem zemřelo v metropoli dosud 105 lidí. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků platných k včerejším 18:00.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.8.2020