V Praze přibylo za 24 hodin 58 nových případů nákazy koronavirem

V Praze přibylo od pátečního podvečera 58 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Od začátku epidemie hygienici v hlavním městě odhalili 3976 nemocných covidem-19. Přes 2700 z nich se už uzdravilo, 106 lidí s koronavirem zemřelo. Vyplývá to z údajů platných k dnešním 18:00, které na webu zveřejnili pražští hygienici.

Český tenista byl před challengerem v Praze pozitivní na covid-19

Mužská tenisová organizace ATP oznámila, že testování před challengerem v Praze odhalilo koronavirus u nejmenovaného českého hráče. Tenista neměl na základě svého žebříčkového postavení zajištěnou přímou účast v hlavní soutěži turnaje ani v kvalifikaci.

Zhruba 400 lidí v Praze demonstrovalo kvůli situaci v Bělorusku

Zhruba čtyři stovky lidí se dnes odpoledne vydaly z pražského Klementina na protestní pochod kvůli situaci v Bělorusku po prezidentských volbách. Vedl přes Karlův most a Nerudovu ulici na Hradčanské a posléze Loretánské náměstí k budově ministerstva zahraničních věcí, kde mělo několik osobností projev. Účastníky byli i zástupci Pirátů nebo předseda a místopředseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář a Benjamin Roll.

Na Bílé hoře benediktinky chystají instalaci smírčího kříže

Vedle kontroverze vyvolávající napodobeniny mariánského sloupu, kterou dnes na Staroměstském náměstí požehnal arcibiskup Dominik Duka, bude v Praze zanedlouho instalována další připomínka historických událostí z 1. poloviny 17. století. V den 400. výročí bitvy, která se v českých zemích stala symbolem rozdělení a náboženské a národnostní intolerance, vztyčí sestry kláštera benediktinek na Bílé hoře společně s Českou biskupskou konferencí (ČBK) a Ekumenickou radou církví na místě střetu vojsk smírčí kříž.

Duka požehnal mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze

Pražský arcibiskup Dominik Duka dnes po poledni požehnal mariánský sloup, který se po 102 letech vrátil na Staroměstské náměstí v Praze. Duka zopakoval, že památník není výrazem zpupnosti katolické církve, ale výrazem vděčnosti za pomoc ve válkách. Za symbolické považuje to, že sloup stojí naproti pomníku Jana Husa. Žehnání i následné projevy se odehrávaly za skandování odpůrců sloupu, kteří volali „Hanba!“ či „Sloup rozděluje národ“, někteří zastánci s nimi diskutovali. Policisté obě skupiny oddělovali, k žádnému střetu kromě slovních podle nich nedošlo. Slavnosti předcházela bohoslužba v Týnském chrámu.

V Praze se sešli příznivci i odpůrci mariánského sloupu

Na Staroměstském náměstí se dnes sešli příznivci i odpůrci mariánského sloupu, jehož napodobenina se po 102 letech vrátila do historického centra Prahy. Již od rána se zde nacházely stovky lidí, někteří v národních krojích. Většina se zúčastnila modlitby, další se za dozoru policie srotili u budovy radnice pod nápisy „Praha není Vatikán“ nebo „Sloup hanby“. Zastánci považují dílo za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců, jejichž organizátoři akci nazvali „Neformální sešlost za sekulární Staromák“, jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Prasklý vodovod komplikuje provoz tramvají v Holešovicích

Kvůli havárii vodovodu ve Strojnické ulici v Praze 7 je od dnešních 8:15 přerušený provoz tramvají mezi zastávkami Strossmayerovo náměstí a Výstaviště Holešovice. Linky 6, 12, 93 a 94 jezdí odklonem. Výluka zřejmě potrvá několik dní, uvádí na webu pražský dopravní podnik.

Dopravu na Žižkově ode dneška omezí oprava ulice Jana Želivského

Technická správa komunikací (TSK) v Praze dnes začne na Žižkově opravovat ulici Jana Želivského mezi Basilejským náměstím a Koněvovou a práce potrvají do konce měsíce. Pro auta bude úsek ve směru na Ohradu uzavřen do středy 19. srpna, objížďka povede ulicemi Ambrožova, Jeseninova a Na Vápence. Tramvaje a autobusy MHD úsekem jezdit budou.

Pražský arcibiskup dnes požehná mariánský sloup

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka dnes v poledne požehná mariánský sloup, který se po 102 letech vrátil na Staroměstské náměstí v Praze. Slavnosti bude předcházet bohoslužba v Týnském chrámu, kam mohou kvůli opatření proti šířen koronaviru jen lidé s pozvánkami, ostatní program uvidí venku na obrazovkách. V 10:00 se také na náměstí sejdou ti, kterým znovuvztyčení sloupu vadí.

Lidé dnes mohou navštívit Lichtenštejnský palác na Kampě

Lidé dnes mohou navštívit Lichtenštejnský palác na pražské Kampě, který využívá vláda především jako reprezentační prostor předsedy vlády. Den otevřených dveří začíná v 9:00, poslední komentovaná prohlídka bude v 16:00. K vidění bude i výstava protokolárních darů předsedy vlády. Návštěvníci musejí mít vzhledem ke zhoršené epidemické situaci roušku nebo jiné zakrytí dýchacích cest.

Bezpečnostní zkoušky uzavřou pražské tunely Lochkov a Cholupice

Tunely Lochkov a Cholupice na jihozápadním dálničním okruhu kolem Prahy budou od dnešních 16:00 do nedělního poledne zavřené v obou směrech. Důvodem jsou požární bezpečnostní zkoušky. Neprůjezdný bude kvůli nim celý úsek Pražského okruhu mezi sjezdy na Vestec a Lochkov.Zákaz provozu pivních kol v Praze vypršel, přesto zatím nevyjedou
Do ulic hlavního města se mohou vrátit vozítka servírující alkohol známá jako pivní kola. Původní zákaz magistrátu zrušil soud a dočasnému zákazu, který město zavedlo namísto něj, dnes vypršela platnost. Přestože provozovatelům tak už nic nebrání kola vyslat do ulic, tak nevyjedou. Majitelé firem totiž chystají koncepci fungování tzv. skupinových kol. Na pivní kola si dlouhodobě stěžují Pražané.

Na „starou“ Ruzyni přiletí 20 historických letounů

Dnes dopoledne by mělo na pražské „staré letiště“ v Ruzyni přiletět přibližně 20 historických letadel. Mezi stroji bude řada československých letadel typu Sokol M-1D, Aero Ae 145 nebo L-200 Morava, ale i zahraniční letouny North American T-6 Texan (Harvard) anebo DHC-2 Beaver. Vyplývá to z informací organizátorů. Přílet letadel však podle nich bude záviset na aktuálních povětrnostních podmínkách.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.8.2020