Hygienici v Praze za 24 hodin odhalili 44 případů koronaviru

Hygienici v Praze za posledních 24 hodin odhalili 44 případů nemoci covid-19. Dosud se tak v hlavním městě koronavirem nakazilo 4047 lidí, zhruba 70 procent se vyléčilo. Úmrtí zůstává 106. Vyplývá to z informací k dnešním 18:00, které na svém webu zveřejnila pražská hygienická stanice. Podle dnes zveřejněného semaforu ministerstva zdravotnictví zůstává Praha v zeleném prvním stupni rizika šíření nemoci.

Pražská burza začala týden oslabením, nejvíce ztrácela Kofola

Pražská burza na začátku týdne oslabovala, index PX dnes klesl o 0,23 pct na 911 bodů. Z hlavních titulů ztrácela nejvíce nápojářská Kofola, v červeném ale byla většina emisí. Dařilo se naopak Komerční bance. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Zákon pro říjnové volby o hlasování z karantény schválila vláda

Zákon, který umožní lidem v karanténě v říjnových senátních a krajských volbách hlasovat z auta či ve zvláštních okrskových a výjezdových komisích, schválila vláda. Normu Sněmovna projedná ve středu 19. srpna, informoval novináře ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na formě hlasování z karantény v době koronavirové epidemie se dohodl s parlamentními stranami, předpokládá proto hladký průběh schvalování ve Sněmovně a Senátu.

Praha hledá autora nové koncepce kampusu v Dejvicích

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vyhlásil veřejnou zakázku na zpracování koncepční studie úprav veřejných prostranství v dejvickém vysokoškolském kampusu. Cílem je navrhnout úpravy areálu tak, aby byl přístupnější a pohodlnější pro studenty i ostatní obyvatele Prahy. Studie by měla být hotová v dubnu 2021.

Rektor UK: Test na covid-19 a chřipku přinese výsledek do hodiny

Společný test na chřipku a covid-19 má být rychlejší než nynější testování na covid-19. Vyvíjí ho tým z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a tři zástupci komerční sféry. Proti současným PCR testům, kdy je výsledek znám do dvou hodin, by se doba testování měla zkrátit zhruba na polovinu. Dokončen by měl být v září. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima to řekl novinářům na dnešním briefingu v Praze.

Stavební stroj ve Vršovicích poškodil trolej, vlaky se zastavily

Poškozená trolej zastavila provoz vlaků ve stanici Praha-Vršovice a mezi Vršovicemi a hlavním nádražím. Stanice se opravuje, trolej porušil stavební stroj. Rychlíky jezdí odklonem přes Libeň a Malešice. Vyplývá to z vyjádření mluvčí Správy železnic Nely Friebové a z webu Českých drah. Až do pátečního poledne má trvat podle webu také omezení mezi hlavním nádražím a Dobřichovicemi.

Od září budou v MHD či obchodech povinné roušky

Od úterý 1. září bude v Česku ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy povinné nošení roušek. Novinářům to dnes po zasedání rady vlády pro zdravotní rizika řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Opatření má podle něj bránit šíření nového typu koronaviru po začátku školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi a cestování.

Praha 6 chce vybudovat nová sportoviště, například na Strahově

Praha 6 plánuje vybudovat na svém území nová sportoviště, vyrůst by měly například na Strahově nebo ve Střešovicích.

Na mapě rizika covidu jsou na prvním stupni Praha a Frýdek-Místek

Na mapě regionů podle šíření nemoci covid-19 jsou i nadále zelené, tedy v prvním stupni rizika, Praha a Frýdecko-Místecko. Ostatní regiony jsou bílé, tedy s nulovým, nebo zanedbatelným rizikem nákazy. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví. Situaci za týden od 7. do 13. srpna tak úřad hodnotí stejně jako před týdnem. Od března se v ČR nakazilo covidem-19 přes 20.000 lidí, aktuálně nemocných je přes 5800.

Na pražském magistrátu zavlála historická běloruská vlajka

Na budově pražského magistrátu na Mariánském náměstí dnes zavlála historická běloruská vlajka s rudým pruhem uprostřed dvou bílých vodorovných pásů. Vyvěsili ji tam radní a vyjádřili tím podporu protestujícím občanům Běloruska. V předchozích dnech vlajku vyvěsili například i na radnicích v Brně, Plzni nebo v Praze 7 a 10.

Restauraci u Pražského hradu získala do nájmu Top Hotels Group

Restauraci Lví dvůr v těsné blízkosti Pražského hradu získala do pronájmu od Správy pražského hradu (SPH) společnost Top Hotels Group. Do výběrového řízení se přihlásila jako jediný zájemce. Podle deníku Blesk, který dnes na smlouvu upozornil, zaplatí firma za pronájem restaurace a jejího vybavení do konce října 2023 celkem 2,7 milionu korun. Obdobnou sumu podle deníku platil předchozí nájemce Lvího dvora za každý rok.

Vláda se vrátí ke koronaopatřením při volbách či ve školách

Po dvoutýdenní dovolené se dnes ministři na pravidelném zasedání ve Strakově akademii vrátí k opatřením spojeným s pandemií koronaviru. Ke schválení připravilo ministerstvo vnitra zákon, který umožní hlasovat v říjnových senátních a krajských volbách z karantény, ministerstvo školství novelu školského zákona zavádějící do legislativy pojem distanční výuka. Ministerstvo školství také požádá o navýšení rozpočtu o miliardu korun na vybavení základních škol tablety a laptopy s příslušenstvím.

Vládní rada probere koronavirová opatření, zřejmě i nošení roušek

Koronavirová opatření, která mají na podzim umožnit chod společnosti při co nejmenším riziku šíření koronaviru nového typu, dnes probere vládní rada pro zdravotní rizika. V červenci ustavená rada v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) posoudí postupy pro regionální školství, organizaci činnosti sportovních klubů a ochranu obyvatel domovů seniorů. Rada zřejmě prodiskutuje také možné změny v délce karantény ze 14 dnů na deset či nošení roušek.

Covidem-19 v hlavním městě onemocnělo už 4003 lidí

Počet potvrzených případů covidu-19 v Praze přesáhl od začátku epidemie 4000. Od sobotního podvečera přibylo v hlavním městě 27 případů, což bylo nejméně za poslední téměř čtyři týdny. Ze 4003 dosud nakažených se jich 2731 už uzdravilo a 106 zemřelo. Vyplývá to z údajů platných k dnešním 18:00, které na webu zveřejnili pražští hygienici.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.8.2020