Denní přírůstek nakažených covidem v Praze se vrátil nad 50

Denní přírůstek nakažených novým typem koronaviru v Praze se po dvou dnech vrátil nad 50. Za posledních 24 hodin jich podle hygieniků přibylo 53. Ze 4100 případů nemoci v hlavním městě se 2970 lidí vyléčilo, 107 zemřelo. Čísla k dnešním 18:00 na svém webu zveřejnila pražská hygienická stanice.

Výstava fotografa Štreita přibližuje práci vězeňských kaplanů

Pražská Staroměstská radnice hostí výstavu fotografií, na nichž Jindřich Štreit zachytil službu vězeňských kaplanů. Hlavním cílem projektu nazvaného „Ze tmy ke světlu“ je podle autora snímků to, aby veřejnost měla možnost poznat, jak se vězeňství proměnilo a zlidštilo. Působivé fotografie vznikaly několik let a Štreit za tu dobu navštívil dvacítku českých věznic.

Územní řízení na stavbu nové ranveje na pražském Letišti Václava Havla nemůže pokračovat

Nejvyšší správní soud zamítl žádost letiště na přiznání odkladného účinku kasační stížnosti. Tu podalo letiště společně se Středočeským krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic poté, co krajský soud zrušil aktualizaci zásad územního rozvoje Středočeského kraje, v nichž se vymezovala plocha pro stavbu ranveje. Vyplývá to z usnesení, které je dostupné na webu Nejvyššího správní soudu. Meritorně o kasační stížnosti soud dosud nerozhodl. Letiště i přes dnešní rozhodnutí se stavbou ranveje dál počítá. Uvedl deník E15.

Pražská burza popáté v řadě oslabila, nedařilo se akciím ČEZ

Pražská burza dnes popáté v řadě oslabila, index PX klesl o 0,74 procenta na 904,25 bodu. Dolů ho táhly zejména akcie ČEZ, Erste Bank a likérky Stock. Naopak nejlépe dopadly cenné papíry mediální CME. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha vybrala vítěze soutěže na analýzu koncertního sálu

Analýzu využitelnosti plánovaného koncertního sálu v Praze u metra Vltavská provede pro hlavní město konsorcium firem vedené dánským ateliérem Henning Larsen Architects. Uspělo ve veřejné soutěži, kterou vypsal městský Institut plánování a rozvoje (IPR). V tiskové zprávě o tom dnes informoval pražský magistrát. Analýza bude sloužit jako podklad pro rozhodnutí, zda v projektu stavby pokračovat. Dokument má být hotov na konci letošního roku, sál by v případě schválení stavby zastupitelstvem mohl stát v roce 2032.

Soutěž o českou čtvrť budoucnosti zná své vítěze

Česko má první oficiální návrh městské čtvrti, která vyrobí více než polovinu veškeré elektřiny pro své obyvatele a která cíleně ochlazuje své okolí. Čtvrť využívá celou řadu principů vedoucích k nižší závislosti na dodávkách elektřiny a vody a zároveň řeší problematiku vysychání a oteplování krajiny. Návrh Jany Doležalové z fakulty stavební ČVUT v Praze zvítězil v rámci 5. ročníku studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům v konkurenci více než 150 studentů z České republiky i Evropy. Jde o dostavbu současné čtvrti Nová Valcha v Plzni, kterou zde staví developer V Invest. Návrh počítá na rozloze 4,4 hektaru s kombinací bytových a rodinných domů. Celé čtvrti dominuje centrální park s mokřady a řadou možností pro aktivní trávení volného času.

Nehoda autobusu s tramvají na Smíchově se obešla bez zranění

Na pražském Smíchově se dnes ráno srazil autobus s tramvají, která vykolejila. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, odklízení následků ale komplikuje dopravu v Radlické ulici.Dopravní podnik zavedl mezi Andělem a Radlickou náhradní autobusovou dopravu.

Počet lidí s prokázaným covidem-19 v pondělí stoupl o 191

V Česku v pondělí přibylo 191 potvrzených případů nemoci covid-19 na celkových 20.202 případů od začátku epidemie. Aktuálně nemocných je 5181. V nemocnicích je 96 pacientů s novým koronavirem, nejméně za poslední tři týdny. Počet úmrtí lidí s koronavirem od začátku epidemie se blíží čtyřem stovkám. Vyplývá to z revidovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví platných k dnešním 01:00.

Strany a hnutí dostanou čísla pro říjnové krajské volby

Desítky stran, hnutí a jejich koalic, které se přihlásily do říjnových krajských voleb, dnes získají svá volební čísla. Budou určena zejména pro rozlišení hlasovacích lístků volebních uskupení, ta je budou moci využít i ve volební kampani. Čísla, pod nimiž budou kandidující seskupení vedena také na volebním webu, určí losem Státní volební komise.

Daňové přiznání za loňský rok je možné bez sankce podat do dneška

Daňové přiznání k dani z příjmu za loňský rok je možné bez sankce podat do dneška. Lhůtu v souvislosti s dopady šíření koronaviru prodloužilo ministerstvo financí. Lhůta byla dříve stanovena na 1. července.

V Letenských sadech dnes začne festival nového cirkusu

V Praze dnes začne mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Letošní ročník festivalu, který pořadatelé kvůli opatřením zavedeným proti šíření koronaviru nazývají light verzí, zahájí španělští vzdušní akrobaté. Festival s domácími i zahraničními hosty potrvá do 25. srpna. Uvede také premiéru dokumentu Provazochodkyně nad Prahou, který připomene loňský výkon umělkyně Tatiany-Mosio Bongongaové, která na 350 metrů dlouhém laně nad Vltavou prošla ve výšce 35 metrů ze Starého Města na Letnou.

Hygienici v Praze za 24 hodin odhalili 44 případů koronaviru

Hygienici v Praze za posledních 24 hodin odhalili 44 případů nemoci covid-19. Dosud se tak v hlavním městě koronavirem nakazilo 4047 lidí, zhruba 70 procent se vyléčilo. Úmrtí zůstává 106. Vyplývá to z informací k včerejším 18:00, které na svém webu zveřejnila pražská hygienická stanice. Podle zveřejněného semaforu ministerstva zdravotnictví zůstává Praha v zeleném prvním stupni rizika šíření nemoci.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.8.2020