Radnice Prahy 3 v září otevře novou školku, která vznikla místo dříve zrušené mateřské školy v Bukové ulici na Jarově…

Starou školku radnice nechala z větší části zbourat, využit byl podle mluvčí radnice Lucie Bukovanské jen suterén. Přestavba vyšla na 100 milionů korun a uskutečnila se loni a předloni. Jedna ze čtyř tříd bude fungovat v Montessori režimu.

Původní školku zastupitelé Prahy 3 zrušili v roce 2015 kvůli špatnému stavu budovy. Krok tehdy kritizovali místní obyvatelé a rodiče dětí, které zařízení navštěvovaly. Vedení radnice následně i přes protesty rozhodlo o demolici budovy a stavbě nové. Původně tam měly být jesle.

Novou školku vyprojektovala Diana Hocková z STRAET Architects a zhotovila společnost Auböck. „Původně se uvažovalo o přízemní dřevěné budově s centrálním krytým dvorkem, nakonec jsme se rozhodli pro železobetonovou konstrukci, nicméně dřevo hraje prim v interiéru. Přírodní materiály mají na děti prokázané pozitivní účinky,“ uvedla mluvčí radnice Lucie BukovanskáV zařízení budou čtyři třídy, z toho jedna pro dvouleté děti a dvě pro děti od tří do šesti let.

Poslední ze tříd se vedení radnice rozhodlo otevřít v alternativním režimu výuky podle programu Montessori. Podle radního městské části pro školství Štěpána Štrébla (Piráti) o ni byl mezi rodiči zájem a třída je plná. „Do této třídy jsme letos zapsali 24 dětí ve věku 3-6 let, zájem byl značný. A kolik dětí budeme moci přijmout v květnu 2021, v době zápisů pro školní rok 2020-2021, bude záviset na tom, kolik míst se ve třídě uvolní,“ potvrdila ředitelka zařízení Jana Vaníčková.

Zejména okrajové části Prahy si v posledních letech stěžují na nedostatek míst ve školkách a základních školách. V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských škol. Stavbu nové budovy stávající školky plánuje například Praha 6 ve Vokovicích, zcela nová mateřská školy by se měla příští rok začít stavět v Modřanech.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.8.2020