Na území Prahy 5 evidovali loni policisté 3960 trestných činů, tedy o 198 více než o rok dříve…

Objasněno bylo 26 procent z nich. Přestupků městští strážníci řešili v Praze 5 a 16, které spadají pod jedno obvodní ředitelství, 89.720. V roce 2018 to bylo 77.511. Vyplývá to ze zpráv republikové a městské policie, které projednala rada městské části. Nejvíce trestných činů se týkalo majetku, počet kapesních krádeží vzrostl téměř o třetinu a krádeží aut skoro o polovinu. U přestupků bylo nejčastějším prohřeškem špatné parkování.

Policisté řešili v Praze 5 celkem 438 případů kapesních krádeží, 71 ukradených aut, 368 vykradených vozidel a 31 vloupání do bytů. Loupeží se stalo v páté městské části 20, násilných trestných činů bylo dohromady 101. Vražda byla jedna a podařilo se ji objasnit, stojí dále ve zprávě policistů. Pokles policisté zaznamenali u drogových deliktů, kterých evidovali 51 oproti 161 v roce 2018.

Pokud jde o přestupky, strážníci řešili v Praze 5 a 16 celkem 75.409 provinění týkajících se dopravy. „Stále platí, že zejména parkování vozidel v rozporu se zákonem je nejčastějším přestupkem, který strážnicí řeší a na špatně parkující vozidla je i nejvíce oznámení od občanů. V lokalitách, kde jsou zavedené zóny placeného stání, je situace výrazně lepší,“ píše se ve zprávě. Strážníci také provádí dohled na přechodech u škol. Městská policie podle zprávy nabídla proškolení dobrovolníků, kteří by se mohli do této činnosti zapojit, ale nikdo se nepřihlásil.

V oblasti veřejného pořádku strážníci loni v pátém obvodu evidovali 13.164 přestupků. Mezi nejčastější patřilo odhazování odpadků, rušení nočního klidu, vzbuzování veřejného pohoršení nebo nedovolené zábory veřejného prostranství například pro účely rekonstrukce domů či bytů.

Podle dokumentu loni ubylo stížností na lidi bez domova, ale přetrvával problém s drogově závislými. „Umístění organizací, které se těmto osobám věnují, je v okolí parků, což je příčinou toho, že závislé osoby po návštěvě v kontaktním centru mají tendence aplikovat si svoji ‚drogu‘ právě v nejbližším parku, kde již po sobě nijak neuklidí,“ stojí ve zprávě. Lidé si podle dokumentu stěžovali na službu pro osoby bez domova, kterou nabízí organizace Naděje pod viaduktem u zastávky Hlubočepy v blízkosti cyklostezky.

V Praze bylo loni spácháno 199.221 trestných činů, tedy o 6816 více než v roce 2018. Podíl Prahy na všech trestných činech v zemi byl čtvrtinový. Pražští strážníci loni řešili 1,89 milionu případů, což bylo o 614.000 více než předloni. Uložili 135.055 pokut v celkové výši přes 48 milionů korun.

Autor: Redakce, Policie, MPP, ČTK, Praha, ČR, 18.8.2020

Zdroj:

https://www.praha5.cz/

https://www.policie.cz/sprava-hl-m-prahy-zpravodajstvi.aspx

https://www.mppraha.cz/