Praha má kvůli technické chybě rekordní přírůstek případů covidu

V Praze za posledních 24 hodin přibylo 120 případů koronaviru, což je dosud nejvíc za jeden den. Počet ale podle hygieniků zvýšili nemocní, kteří kvůli technické chybě nebyli zahrnuti v úterních datech. Podle aktualizovaných čísel se tak úterní denní přírůstek dostal přes stovku, kde byl naposledy 28. července a teprve podruhé od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. V hlavním městě dosud bylo potvrzeno 4220 nakažených, 3120 se uzdravilo a 107 zemřelo. Čísla k dnešním 18:00 na webu zveřejnila pražská hygienická stanice.

Pražská burza pošesté klesla, index PX se vrátil pod 900 bodů

Pražská burza dnes pošesté v řadě klesla. Index PX se tak po zhruba dvou týdnech vrátil pod hranici 900 bodů. Oslabil o 0,75 procenta a zavřel na úrovni 897,45 bodu. Ztrácely hlavně akcie Komerční banky, technologické firmy Avast a elektrárenské společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Pražské letiště meziměsíčně navýšilo počet cestujících na 250.000

Pražské letiště během července odbavilo přes 250.000 cestujících, což představuje více než šestinásobný nárůst oproti červnu. Meziročně jde však o pokles 87 procent, červenec totiž tradičně patří k nejsilnějším měsícům v roce. Na dotaz to uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Letiště má nyní potvrzeny lety do 80 destinací, což je asi polovina loňské letní sezony.

Pražské vysoké školy větší změny ve výuce neplánují

Vyučování na většině pražských vysokých škol by mělo být na podzim především prezenční, on-line výuku plánují univerzity zařadit jen v nezbytně nutných případech. Školy se při výuce budou řídit také instrukcemi ministerstva školství.

Pražská kadeřnictví se chystají na znovuzavedení roušek

Pražské kadeřnické salony, se připravují na znovuzavedení roušek. Kadeřníci vítají, že pro ně nezačne opětovně platit dvojí ochrana obličeje. Někde s opatřením předem počítali a rouškami se zásobili. Povinnost bude podle dnes zveřejněného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví účinná od 1. září.

Přeměnu náměstí Jana Palacha v Praze komplikují podzemní garáže

Dlouho plánovanou rekonstrukci pražského náměstí Jana Palacha komplikují podzemní garáže, které jsou pod ním. Jak dnes řekl náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09), projekt by mohl být připraven do konce tohoto volebního období. Chystaná rekonstrukce vychází ze soutěže, kterou město uspořádalo již v roce 2002 a ve které zvítězil návrh architektů Václava Králíčka a Stanislava Makarova.

V centru Prahy se otevřelo další odběrové místo

Zájemci se mohou nechat v Praze na onemocnění koronavirem otestovat v odběrovém centru na adrese Revoluční 30. Předem objednaní tam podstoupí PCR test, tedy výtěr z nosohltanu. Výsledek testu je k dispozici za příplatek i do dvou hodin. Provoz zajišťují biotechnologická společnost aiomica a laboratoře Prevedig. Dnes to aiomica uvedla v tiskové zprávě.

Pražská tyčka se letos kvůli koronaviru neuskuteční

Tradiční mítink Pražská tyčka se letos kvůli koronaviru neuskuteční. Exhibiční soutěž se měla konat před Rudolfinem v úterý 22. září.

Lávka z Holešovic do Karlína se začne stavět příští rok

Lávka pro pěší a cyklisty, která spojí přes ostrov Štvanice pražské Holešovice s Karlínem, se začne stavět příští rok. Novinářům to dnes řekl ředitel městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Stavba by měla být hotova v roce 2022 a náklady mají být kolem 200 milionů korun. Město také nechává rozpracovat studii přeměny ostrova Štvanice, do jehož úprav plánuje podle Boháče investovat dalších 200 až 500 milionů korun.

Dnes vyprší lhůta pro námitky proti tendru k dálničním známkám

Do dnešního dne mohou neúspěšní zájemci o distribuci elektronických dálničních známek podávat námitky proti výsledkům tendru, ve kterém zvítězilo konsorcium státních podniků Česká pošta a Čepro. V případě, že nikdo námitky nepodá, uzavře stát s vítězem soutěže smlouvu. Do soutěže se přihlásili čtyři zájemci, podle informací do úterních odpoledních hodin nikdo námitku nepodal.

Ministerstvo zveřejní opatření upravující nošení roušek od září

Ministerstvo zdravotnictví by dnes mělo vydat mimořádné opatření, které upřesní nošení roušek ve vnitřních prostorách povinně od 1. září. Avizoval to ministr Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika. Roušky uvnitř obchodů, divadel, kin, úřadů nebo MHD byly kvůli epidemii nového typu koronaviru povinné do 1. července. Povinnost zůstala dodnes ve zdravotnických zařízeních nebo pražském metru.

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték nejnižší za více než 2,5 roku

Průměrná úroková sazba hypoték v červenci klesla na 2,15 procenta z červnových 2,21 procenta. Sazba klesá čtvrtý měsíc v řadě, tak nízko byla naposledy v listopadu 2017. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Banky letos v červenci poskytly hypotéky v celkovém objemu 21,6 miliardy korun. Letošní červenec se tak stal nejsilnějším sedmým měsícem za dobu zveřejňování indexu. Meziročně se objem hypoték zvýšil o více než šest miliard korun a proti červnu o 650 milionů korun.

Sněmovna rozhodne o distanční výuce a o volbách v karanténě

Sněmovna se dnes mimořádně sejde kvůli dvěma předlohám, které souvisejí s koronavirem. Má schvalovat uzákonění pravidel distanční výuky ve školách a také formy hlasování pro lidi v karanténě, kteří se budou chtít zúčastnit říjnových krajských a senátních voleb. Obě vládní předlohy má schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze. v případě přijetí se předlohami bude ve čtvrtek zabývat Senát.

Ondrašík: Věřím, že se v září na Markétě Grand Prix určitě pojede

Pořadatelé plochodrážní Grand Prix České republiky, která letos čítá netradičně dva závody, jsou připraveni na všechny možné scénáře, jež může přinést období přetrvávající koronavirové krize. Přestože do zástavky seriálu mistrovství světa v Praze zbývá ještě měsíc, pevně věří, že se 18. i 19. září určitě pojede.

Výstava fotografa Štreita přibližuje práci vězeňských kaplanů

Pražská Staroměstská radnice hostí výstavu fotografií, na nichž Jindřich Štreit zachytil službu vězeňských kaplanů. Hlavním cílem projektu nazvaného „Ze tmy ke světlu“ je podle autora snímků to, aby veřejnost měla možnost poznat, jak se vězeňství proměnilo a zlidštilo. Působivé fotografie vznikaly několik let a Štreit za tu dobu navštívil dvacítku českých věznic.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.8.2020