Letiště Václava Havla zažívá v době koronavirové krize krušné chvíle…

Letecký průmysl, turistika a letecká přeprava, patří mezi nejhůře postižená odvětví této krize. To se projevuje i na stavu Letiště Václava Havla při srovnání současných a meziročních čísel. Nedávno jsme Vás informovali o chystaném rozšíření letiště, nyní Vás informujeme o současné situaci, která se zlepšuje jen mírně, ale pozvolně. 

Psali jsme zde:

V nejhorších dobách, okolo dubna, fungovala pouze dvě spojení. Do běloruského Minsku a makedonské Sofie. Tehdy taky letiště odbavilo pouhých 5031 lidí, tedy naprostý zlomek, pouze 0.4% ve srovnání s dubnem 2019. Situace se začala pomalu zlepšovat od května, i díky uvolnění, některých opatření, ale stále je katastrofálně nízko. K červenci proběhlo 4739 letů, což meziročně představuje o 70% méně letů a letiště odbavilo čtvrt miliónu cestujících, meziročně o 87% méně. Současně vedení letiště odhaduje, že pozvolný a pomalý trend normalizace využití letiště bude pokračovat i v měsíci srpnu. Obnovují se spoje s Burgasem, Amsterdamem a Heraklionem a jsou obnoveny lety do 80 destinací prostřednictvím 33 leteckých společností. 

Přes toto mírné zlepšování je jasné, že situace v leteckém průmyslu a letectví bude ještě dlouhodobě nejistá. Pokud přijde druhá vlna koronaviru, tak se situace ještě zhorší…

Autor: Štěpán Lipský, Redakce, ČTK, Praha, 20.8.2020