Před nadcházejícími senátními volbami Vám přinášíme články o pražských kandidátech. Zejména těch nejdůležitějších…

Profesor Václav Hampl

Profesor RNDr. Václav Hampl DrSc., je pražský rodák, který se narodil v roce 1962 na Praze 7. Vystudoval Gymnázium nad Štolou, kde odmaturoval a záhy se dal na vysokoškolská studia a akademickou činnost. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obecnou biologii, získal titul RNDr. (doktor přírodních věd) a po služby u motostřeleckého pluku v Bratislavě nastoupil na vědeckou aspiranturu na 2. lékařské fakultě v Motole. Získal titul kandidáta věd na Československé akademii věd za fyziologii živočichů. Václav Hampl se zabývá plicní fyziologií, je autorem, či spoluautorem 150 publikací a od roku 1991 do roku 1996 působil ve Spojených státech amerických. V současné době je školitelem sester, lékařů a fyzioterapeutů, studentů biomedicíny, a mezi roky 2014, až 2019 byl vedoucí Ústavu fyziologie 2. lékařské fakulty. 

Ve stejné době působil jako člen vědeckých rad různých univerzit. Dvě funkční období byl rektorem Univerzity Karlovy, později předsedou České konference rektorů a členem Správní rady Univerzity Pardubice. V politice vystupoval proti privatizaci zdravotnických zařízení a nemocnic za působení Tomáše Julínka, bojoval za samosprávu a nezávislost vysokých škol během kontroverzních reforem v roce 2012, a kvůli akreditaci Martina C. Putny se dostal do sporu s presidentem Milošem Zemanem. V senátních volbách v roce 2014, již kandidoval za obvod č. 27 a v druhém kole zvítězil se ziskem 68,44% nad dosavadním senátorem a nestraníkem za ODS Zdeňkem Schwarzem. Působil v senátorském klubu KDU-ČSL a nezávislí, a dlouhodobě působí v čele Výboru pro záležitosti EU. 

Podobně jako Miroslava Němcová, i Václav Hampl opustil na protest proti Miloši Zemanovi během druhého inauguračního projevu, Vladislavský sál. Neúspěšně kandidoval na předsedu Senátu ČR, kde byl poražen, již zesnulým Jaroslavem Kuberou z ODS a o rok později, v roce 2019, patřil mezi navrhovatele ústavní žaloby proti presidentu republiky. Z tohoto záměru sešlo, když ho neodsouhlasila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. V roce 2019 se stal i členem „Dočasné komise Senátu k návrhům auditních zpráv“, která se zabývala auditními analýzami EU v záležitostech premiéra Andreje Babiše. Nyní obhajuje své senátorské křeslo za koalici křesťanskodemokratické KDU-ČSL, liberálního hnutí SEN 21, Stranu zelených a hnutí Praha sobě, o jejímž radním Adamu Scheinherrovi Vás často informujeme. 

Volby se konají 2.-3. řijna 2020, na Praze 1, 5, 9.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 23.8.2020

Zdroj:

https://vaclav-hampl.cz/

https://www.senat.cz/senat/volby/v2020.php

Psali jsme zde: