Do babyboxu v Praze 6 někdo odložil novorozeného chlapce

Do radničního babyboxu v Praze 6 dnes někdo odložil miminko. Novorozený chlapec, který dostal jméno Zdeněk, u sebe neměl žádný dopis, byl zabalený do modré deky. Dnes to oznámili mluvčí radnice Ondřej Šrámek a zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Je to páté dítě nalezené v bubenečském babyboxu od jeho zřízení v roce 2010. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2008 odloženo už 210 dětí, za letošní rok jedenáct.

Nárůst případů covidu-19 v Praze zpomalil

Nárůst případů nemoci covid-19 v Praze dnes ve srovnání s předchozími dny zpomalil. V sobotu i neděli denní nárůst činil shodně 67 nakažených, zatímco k dnešním 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 49 případů. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie koronaviru bylo v Praze potvrzeno 4538 případů nákazy. Zhruba tři čtvrtiny nakažených se už vyléčily a 107 lidí s covidem-19 zemřelo. Počet zemřelých se od úterý 18. srpna nezměnil.

Pražská burza zahájila nový týden růstem

Pražská burza na začátku týdne posílila. Index PX zpevnil o 0,36 procenta na 899,94 bodu. Dařilo se hlavně rakouským finančním titulům. Naopak mezi ztrátové se zařadila emise energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Vláda odmítla jednorázový příspěvek 500 Kč pro kraje a Prahu

Vláda dnes odmítla senátní návrh, aby kraje a Praha dostaly od státu jednorázový příspěvek 500 korun na obyvatele, což by jim nahradilo výpadek daňových příjmů v souvislosti s epidemií koronaviru. Novinářům to po jednání řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Proti návrhu se vedle jejího resortu postavilo při podávání připomínek i ministerstvo pro místní rozvoj.

Firma opravila hodiny kostela sv. Ludmily na náměstí Míru

Pražská městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) začala s instalací šesti renovovaných ciferníků věžních hodin kostela svaté Ludmily na náměstí Míru. Mluvčí firmy Martin Drozd sdělil, že hodiny byly z věže odmontovány v polovině června a jejich oprava vyšla na 450.000 korun. THMP má na starosti správu 58 věžních hodin v metropoli, celkem letos nechala nebo ještě nechá opravit 17 z nich.

Praha změnila zásady přidělování městských dotací

Vedení hlavního města změnilo zásady přidělování dotací z městského rozpočtu. Zvýší se kontrola, informace budou zveřejňovány a nově bude zaveden systém hodnocení pro přidělování individuálních dotací. Podle zásad začne magistrát rozhodovat od letošního října. Novinářům to dnes řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Praha rozdělí ročně na dotacích více než jednu miliardu korun.

Pražský magistrát se dohodl s firmami, které postavily Šutku

Pražský magistrát se dohodl s firmami, které postavily akvapark Šutka a které město žalovalo o 30 milionů korun kvůli nespokojenosti s kvalitou stavby. Radní Jan Chabr (TOP 09) dnes novinářům řekl, že firmy SMP CZ a CL-EVANS souhlasily s tím, že výměnou za stažení žaloby opraví praskliny, kvůli kterým bazény akvaparku tečou, a dále budou po sedm let zdarma provádět opravy do limitu 750.000 korun ročně. Vedení města také plánuje do akvaparku dále investovat, ale jeho rozšíření o venkovní část kvůli finanční náročnosti odložilo.

Praha bude svážet a třídit hliníkové kávové kapsle

Pražský magistrát uzavře dohodu o sběru hliníkových kávových kapslí se společností Nestlé. Město umožní sběr kapslí ve svých kontejnerech na tříděný odpad a následně jej vyfakturuje výrobci. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Svoz chce Praha provádět v rámci zavádění tzv. cirkulární ekonomiky, která vychází z principu opakovaného využívání surovin, čímž se snižuje množství odpadů.

Praha chce příští rok začít s úpravami parku na Vítkově

Pražský magistrát chce koncem příštího roku začít s první částí úprav vrchu Vítkov mezi Karlínem a Žižkovem. Má stát zhruba 60 milionů korun a týkat se má oblasti přímo u památníku včetně přilehlého parkoviště. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Radní dnes schválili uzavření smlouvy na vypracování projektové dokumentace první části projektu. Úpravy rozdělené do šesti částí mají trvat několik let, celkové náklady se nyní podle náměstka odhadují na 373 milionů korun.

Praha sjednotila pravidla odměňování v dozorčích radách

Pražský magistrát sjednotil pravidla a podobu smluv pro odměňování členů dozorčích rad a výborů pro audit v městských firmách. Upravena byla rovněž výše odměn ve společnostech. Členům těchto orgánů nebude vyplácen podíl na zisku, takzvané tantiémy. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Úpravy se týkají více než desítky akciových společností stoprocentně vlastněných Prahou.

Praha prověří stavbu nové silnice od nákladového nádraží na Jarov

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) zajistí pro hlavní město vytvoření urbanistické studie, která prověří možnost postavit novou silnici spojující Nákladové nádraží Žižkov s Jarovem. Dnes o tom rozhodli radní. V areálu bývalého nádraží je v plánu stavba bytových domů, které by v budoucnu mohly pojmout až 15.000 obyvatel. Nová silnice má zajistit obsluhu nové čtvrti a ulevit již nyní přetíženým silnicím, jako je Jana Želivského.

Praha vypoví smlouvy na desítky reklamních ploch

Pražský magistrát vypoví 38 smluv na pozemky, které pronajímá různým firmám pro umístění reklamních poutačů o ploše do osmi metrů čtverečních. Dnes o tom rozhodli radní. Mezi firmami, které o plochy přijdou, jsou reklamní společnosti, maloobchodníci, ale i městem spoluvlastněné Kongresové centrum. Důvodem je snaha omezit tzv. vizuální smog, tedy zamoření veřejného prostoru především agresivní reklamou. Praha připravuje také rozšíření nařízení regulujícího reklamu i mimo území Pražské památkové rezervace.

Praha zvýší základní kapitál Prague City Tourism na 66 milionů Kč

Hlavní město navýší základní kapitál společnosti Prague City Tourism (PCT) z nynějších 50 milionů korun na 66 milionů. Praha zvýší základní kapitál jako jediný akcionář upsáním nových akcií. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. PCT je městskou akciovou společností a má na starosti cestovní ruch. Firma vznikla transformací původní příspěvkové organizace Pražská informační služba (PIS).

Praha koupí dvoupatrovou budovu u kurtů na Štvanici

Hlavní město koupí dvoupodlažní budovu nedaleko centrálního kurtu na Štvanici v Holešovicích. Za budovu zaplatí společnosti Rodop zhruba 11,9 milionu korun. Budovu plánuje město využít při celkové rekonstrukci ostrova. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Pražský magistrát zadal letos na začátku roku vypracovávat studii celkového rozvoje Štvanice. Dokončena bude do roku 2022. Ostrov Štvanice se rozkládá na hranici Prahy 7, 8 a 1.

Pražská Jižní spojka bude mezi 5. května a Vídeňskou rozšířena

Pražská Jižní spojka bude v úseku mezi kříženími s ulicemi 5. května a Vídeňská rozšířena. Magistrát si nechá vypracovat studii rozšíření komunikace a rovněž nových napojení na zmíněné ulice. Důvodem je zvýšení bezpečnosti a kapacity. Náklady na vytvoření projektu by neměly přesáhnout 3,1 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Jižní spojka je součástí městského, vnitřního silničního okruhu. Z údajů Technické správy komunikací za loňský rok vyplývá, že Jižní spojka je třetí nejvytíženější pražskou komunikací, denně po ní projede 129.000 aut.

ND zrušilo kvůli koronaviru 400 představení, vrátilo 50 mil. Kč

Národní divadlo zrušilo kvůli koronaviru od března do 2. července 400 představení. Vrátilo se z 80.910 vstupenek zatím 73.630 kusů. V penězích by ND mělo vrátit 53,3 milionu korun, vrátilo zatím 51 milionů a zbývá vrátit ještě 2,3 milionů korun. Na setkání zaměstnanců divadla k zahájení 138. sezony to řekl ředitel ND Jan Burian.

Praha projedná úpravy Jižní spojky nebo silnici na Jarov

Pražští radní na svém dnešním jednání projednají zadání urbanistické studie plánované silnici od Nákladového nádraží Žižkov na Jarov, rozšíření křižovatky Jižní spojky s Vídeňskou ulicí v Krči, memoranda o spolupráci města se Středočeským kraje a s majiteli obchodního centra Zličín nebo výpověď smluv na menší reklamní plochy.

Začíná uzavírka části Koněvovy ulice na pražské Žižkově

Ode dneška je pro dopravu v obou směrech uzavřena Koněvova ulice na pražském Žižkově v úseku mezi Rokycanovou a Prokopovou ulicí kvůli opravám. Radnice Prahy 3 proto varovala před možnými dopravními problémy. Uzavírka tohoto úseku potrvá podle informací Technické správy komunikací (TSK) až do konce října. Opravy ulice začaly už koncem června a potrvají do konce příštího roku.

Ve Vršovicích a části Vinohrad dnes začnou platit parkovací zóny

Ve Vršovicích a části Vinohrad, která spadá pod Prahu 10, dnes začnou platit zóny placeného stání. Magistrát je spustí na žádost radnice městské části, která plánuje placené parkování zavést na celém území Prahy 10. Ve Strašnicích mají začít platit 5. října a v Malešicích 2. listopadu. Za první auto lidé stejně jako v zónách ve zbytku Prahy zaplatí 1200 korun ročně, druhé vyjde na 7000 korun.

Jednání rady hl. m. Prahy

https://www.praha.eu/public/32/1e/fd/3154682_1101362_Prg_29_Rada_2020.pdf

Hygienici v Praze našli za den stejně jako v sobotu 67 nakažených

V Praze hygienici za posledních 24 hodin potvrdili 67 případů nemoci covid-19, stejně jako o den dřív. Dosud v hlavním městě registrují 4489 nakažených, vyléčilo se víc než 70 procent z nich. Úmrtí s koronavirem zůstává od úterý 107. Vyplývá to z údajů k včerejší 18:00, které na svém webu zveřejnila pražská hygienická stanice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.8.2020